Chyba nie ma osoby na diecie wegańskiej, która nie słyszałaby o Jadłonomii i jej autorce, Marcie Dymek. W niedawno udzielonym wywiadzie dla jednego z najbardziej znanych magazynów, Marta postanowiła opowiedzieć o wadach i zaletach roślin strączkowych. Osoby na diecie wegańskiej bezwzględnie powinny je włączyć do swoich jadłospisów. Trzeba je jednak prawidłowo przygotować, aby uniknąć żołądkowych problemów. O czym opowiedziała autorka najbardziej poczytnego bloga o kuchni wegańskiej?
Dolegliwości towarzyszące spożywaniu roślin strączkowych nie należą do najprzyjemniejszych. Marta Dymek, tworząc artykuł dla "Vogue Polska" postanowiła zasięgnąć rady dietetyczki, specjalistki od diet roślinnych, Iwony Kibil i wyjaśnić, dlaczego strączki powodują u nas problemy ze wzdętym brzuchem. Trudne, a w zasadzie niemożliwe jest unikanie roślin strączkowych na diecie opierającej się na produktach roślinnych. Wszelkie fasole, cieciorki oraz grochy to cenne, bogate źródło białka, które jest tak ważne dla wegan i wegetarian. Zawarty w strączkach błonnik świetnie działa na obniżenie poziomu złego cholesterolu, tym samym zapobiegając cukrzycy typu 2. Z całym dobroczynnym pakietem, niestety strączki mogą powodować dość wstydliwą dolegliwość, jaką są wzdęcia. Skąd się biorą? Jak twierdzi Iwona Kibil, w tych roślinach znajduje się grupa cukrów, które nie rozpuszczają się w jelicie cienkim. To z kolei prowadzi do gromadzenia się gazów w jelicie grubym i powstania uciążliwych wzdęć. Istnieje jednak sposób, aby przyrządzając potrawy obejść tę wadę. Jak to zrobić?
Marta Dymek podała niezawodny i sprawdzony sposób poradzenia sobie z tą dolegliwością. Wystarczy, że ze strączków przygotujesz hummus. Namoczona ciecierzyca w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej sprawia, że roślina szybciej mięknie i poddaje się gotowaniu. Z ciecierzycy powstaje słodka, dobra w smaku masa, do której można dodać najróżniejsze dodatki, zioła i przyprawy, tworząc wyjątkową i zdrową pastę do kanapek. Dodatkowo, sód działa na problematyczne wzdymające cukry, redukując ich ilość w przygotowywanym daniu. Warto również dokształcić się w dziedzinie zawartości kłopotliwych cukrów, czyli oligosacharydów w poszczególnych strączkach - nie wszystkie posiadają je w jednakowej ilości. I tak, fasole zawierają tych substancji najwięcej, a ich zdecydowanie mniejszą ilość zawierają czerwona soczewica, cieciorka oraz fasola mung.
Maja Sablewska odpowiedziała na pytania, dotyczące jej diety: