Najlepsze i najgorsze diety - czego warto spróbować, a co lepiej sobie odpuścić?

Do lata zostało niewiele czasu, a ty wciąż szukasz idealnej diety, która pomoże ci szybko i skutecznie zrzucić zbędne kilogramy? Rozpoczynając odchudzanie, pamiętaj, że dobra dieta musi dostarczyć ci niezbędnych skladników odżywczych - która dieta jest najlepsza?

Szukanie odpowiedniej i zdrowej diety, która szybko przyniesie efekty wcale nie jest prostym zadaniem. W poniższym zestawieniu znajdziecie pięć diet, na które warto zwrócić uwagę. Dwie ostatnie zdecydowanie nie są dla każdego i nie mają dobrego wpływu na nasz organizm. Których diet, zwłaszcza bez konsultacji z dietetykami, lepiej jest unikać?

Najlepsze i najgorsze diety - na co warto zwrócić uwagę?

Czy istnieje dieta cud? Niestety, ale samo trzymanie się rygorystycznego menu nie przyniesie pożądanych efektów. Niektóre diety potrafią zrobić więcej złego niż dobrego. Planując jakiekolwiek zmiany w swoim jadłospisie, należy go dopasować do naszego stylu życia i smakowych upodobań. Dieta nie powinna być męcząca, dlatego warto znaleźć dopasowaną do siebie. Oto nasz subiektywny wybór diet, którym warto się bliżej przyjrzeć.

Dieta śródziemnomorska

Jest coraz chętniej wybieranym sposobem odżywiania. W menu przeważają warzywa, chude mięso (w szczególności bogate w zdrowe tłuszcze ryby i owoce morza), owoce oraz zioła i aromatyczne przyprawy. Wybierając taki sposób odżywiania, unikamy lub całkowicie wykluczamy czerwone mięso, którego spożywanie przyczynia się do podnoszenia poziomu cholesterolu. Skupiamy się na lokalnych produktach, szukamy warzyw i owoców od miejscowych dostawców, unikając tych dostępnych w wielkich sieciówkach. Włączamy do jadłospisu oliwę z oliwek, którą dodajemy do obiadów i sałatek. Ten rodzaj diety polecany jest zwłaszcza osobom, które mają problemy z poziomem cukru oraz układem krążenia. Jadłospis jest łatwy do przestrzegania, a produkty łatwo dostępne.

Dieta wysokobłonnikowa

Zwana również, jako dieta bogatoresztkowa, jak sama nazwa wskazuje, posiada w swoim jadłospisie zwiększoną ilość błonnika pokarmowego. Jest zaliczana do diet leczniczych, które pozwalają schudnąć, a także pomaga przy problemach z jelitami. Jej głównym zadaniem jest przyspieszenie i ulepszenie procesu przemiany materii. Błonnik kontroluje również poziom cukru we krwi, dzięki czemu zapobiega nagłym napadom głodu. Jak się można domyślić, podstawą diety są produkty o dużej zawartości błonnika, czyli żywność z nieoczyszczonej, pełnoziarnistej mąki, warzywa, świeże i suszone owoce, otręby, pestki oraz kasze i płatki zbożowe. Bardzo ważna jest też duża ilość wody oraz ziołowych naparów, które wspomagają trawienie.

Dieta OXY, czyli ulepszona dieta białkowa

Ten system żywienia składa się z trzech faz i - w przeciwieństwie do pokrewnych diet białkowych - nie zawiera negatywnych skutków stosowania. Dieta OXY zakłada, aby w pierwszym tygodniu spożywać głównie białko zwierzęce. W kolejnym tygodniu włączamy produkty roślinne, tak aby zbilansować produkty odzwierzęce w proporcji 1:1. W trzecim etapie staramy się wrócić do normalnego sposobu odżywiania, włączając kolejne produkty w odpowiednich ilościach. Z takiego sposobu odżywiania nie skorzystają wegetarianie i weganie. Diety powinny się również wystrzegać osoby, które cierpią na cukrzycę, niedokrwistość, choroby nerek a także kobiety w ciąży oraz osoby, u których występują jakiekolwiek nietolerancje białkowe.

Dieta paleo, czyli powrót do korzeni

Paleo niedawno przechodziła swój renesans. Ostatnio jej popularność nieco spadła. Dieta zakłada spożywanie jedynie nieprzetworzonej żywności. Z jadłospisu wyrzucone zostały: nabiał, cukier, produkty zbożowe, sól oraz ziemniaki. Jemy przede wszystkim mięso, jaja oraz orzechy i żywność roślinną. Dieta zakłada duże ilości warzyw i owoców w każdej postaci. Bardzo ważnym składnikiem menu są tłuszcze, zarówno zwierzęce, jak i roślinne. Dieta jest dosyć kosztowna; musimy szukać produktów jedyne z ekologicznych źródeł, gdzie nie używa się antybiotyków oraz sterydów. Przygotowanie posiłków od podstaw wymaga również sporo czasu. Według informacji zawartych na portalu "Hello Zdrowie", paleo może być przyczyną niedoboru takich minerałów jak magnez oraz wapń. Spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa, które stanowi element jadłospisu, ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Może być przyczyną poważnych chorób.

Dieta Cambridge - dieta 1:1

Jej początki sięgają lat 70. ubiegłego wieku, a prawidłowe zbilansowanie wartości odżywczych jest prawdziwym wyzwaniem. Dieta Cambridge restrykcyjnie ogranicza liczbę dostarczanych kalorii. Wyjątkowo niskokaloryczne potrawy stosowane przez dłuższy czas mogą mieć bardzo negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Absolutnie niebezpieczne jest wprowadzenie tej diety samemu - jeśli wyrażamy chęć spróbowania Cambridge, koniecznie skonsultujmy to dietetykiem, który pomoże nam ułożyć jadłospis.

Zosia Ślotała opowiedziała nam o przejściu na dietę - nie jest łatwo:

Zobacz wideo Zosia Ślotała opowiedziała nam o przejściu na dietę - nie jest łatwo
Więcej o: