Ewa Chodakowska kontynuuje serię o SIBO. Jak zdiagnozować chorobę i co wykluczyć z diety?

Ewa Chodakowska w nowej serii na Instagramie postanowiła zapoznać fanki z objawami SIBO. Z nowego wpisu dowiemy się, jakie badania należy wykonać, jeśli podjerzewamy u siebie chorobę oraz co zmienić w swojej diecie po potwierdzającej diagnozie.

Ewa Chodakowska rozpoczęła cykl artykułów, poświęconych SIBO, czyli zaburzeniu, polegającym na zbyt dużej ilości bakterii w jelicie cienkim. Po zapoznaniu instagramowych obserwatorów z objawami choroby i wyjaśnieniu, na czym polega, trenerka zamieściła informacje o badaniach, które należy wykonać, aby sprawdzić, czy nie jesteśmy nosicielami choroby. Chodakowska poinformowała też, co najlepiej wyłączyć ze swojej diety, jeśli zdiagnozują u nas SIBO.

 

Ewa Chodakowska odpowiedziała fanom, jakie badania pomogą w wykryciu SIBO

Jeśli po przeczytaniu wcześniejszego wpisu Ewy, dotyczącego objawów wspomnianej choroby, uważasz, że możesz być jej nosicielem, koniecznie udaj się do lekarza, aby wykonać test oddechowy na zmierzenie ilości trzech gazów: wodoru, metanu oraz dwutlenku węgla. Co zmienić w swoim odżywianiu, jeśli wykonane testy potwierdzą obecność choroby? Chodakowska razem z Martą Mieloszyk-Pawelec przygotowała listę, jakich produktów unikać.

Co powinnyśmy wyłączyć ze swojego menu, jeśli wykryjemy u siebie SIBO?

 • słodzone napoje, napoje gazowane, czarną mocną herbatę, kawę, alkohol, sok pomarańczowy, sok z pomidorów;
 • miód;
 • jabłka;
 • pszenicę, chleb wysokoprzetworzony;
 • słodycze, wszelkie batoniki ciastka, czekoladę mleczną;
 • skórki pomidorów;
 • cebulę, szparagi, karczochy, pora, kapusty, kalafiora, soczewicę.

Uważajmy na:

 • śmietanę i mleko;
 • zbyt dużą ilość produktów pełnoziarnistych;
 • kremowe sosy.

 Chodakowska zwraca również uwagę na to, aby zwracać uwagę na pewne składniki produktów:

Unikajmy polioli - w produktach spożywczych poliole spotykane są pod nazwami przemysłowymi: sorbitol, mannitol, izomalt, syrop sorbitolowy, syrop maltitolowy, maltitol, laktitol, ksylitol i erytrytol. Większość z nich jest oznaczana literą E z odpowiednim dodatkiem cyfrowym. Ich zadaniem jest przede wszystkim nadawanie słodkiego smaku produktom, przy jednoczesnym obniżeniu kaloryczności i niskim indeksie glikemicznym, dlatego bywają spotykane w zdrowych batonikach o obniżonej kaloryczności, również jako zagęszczacze i stabilizatory

- dodaje trenerka. Dieta przy SIBO jest bardzo restrykcyjna i wymaga wielu środków ostrożności. Jednak jej przestrzeganie pomoże nam w zminimalizownaiu przykrych objawów choroby. 

Ewa Chodakowska pokazała reakcję swoich siostrzeńców na wycieczkę do Londynu - zobacz ich reakcję:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (3)
Ewa Chodakowska kontynuuje serię o SIBO. Jak zdiagnozować chorobę i co wykluczyć z diety?
Zaloguj się
 • cerrie35

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe, co inspirowało ją do wrzucenia takiej fotki. Stoi na niej w pozie "Jestem bogata. I dlatego nic mi się nie chce. Jestem znudzona życiem". W dodatku, fotka nijak się ma do omawianego przez nią problemu zdrowotnego. No bo, co ma zdjęcie z wakacji wspólnego z problemami jelitowymi? Tego nie wiem. Wyobrażacie sobie lekarkę omawiającą przebieg gastroskopii, albo kolonoskopii w skąpym bikini na plaży popijającej drinka z palemką? Bo ja nie.

 • niemamczasu

  0

  Nie jest lekarzem!!! Nawet jakby miała daną chorobę to nie może udzielać rad co robić w takim przypadku. Jedyna rada, idź do lekarza. Na machaniu nóżką to pewnie się zna, ale porady dotyczące zdrowia niech zostawi specjalistom.

 • 24140_naleczowiak

  0

  cycki jej jakoś urosły

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX