Ile waży pizza? Jaka pizza jest najzdrowsza? Zapomnij o tej z mięsem!

Pizza to jedna z najpopularniejszych potraw na całym świecie. Wbrew powszechnej opinii okazuje się, że może być zdrowa! Oczywiście jest też przy tym bardzo kaloryczna. Która więc pizza jest najzdrowsza? I ile waży pizza? I kalorii ma kawałek pizzy?

Ile kalorii ma pizza? Odrobina „kalorycznej historii”

Pizza uchodzi za jedną z najbardziej kalorycznych potraw na całym świecie. To danie wywodzi się z kuchni włoskiej i w podstawowym składzie można wyróżnić ciasto drożdżowe, sos pomidorowy, starty ser i zioła. Taki placek pieczemy w bardzo nagrzanym piecu. Podajemy na ciepło. Taka pizza nie musi być bardzo kaloryczna. Jednak kolejne dodatki, które do niej dodajemy, zwiększają liczbę kalorii.

Zobacz wideo Zielone na talerzu - pizza z bobem

Zanim przejdziemy do tego, ile kalorii ma pizza, warto poznać jej prawdziwą historię. Słowo „pizza” pojawia się pierwszy raz w dokumentach zachowanych z 997 roku. Już w XVII wieku bardzo dokładnie opisano, co to jest pizza. W zachowanych pismach możemy przeczytać, że to wypiek przyprawiony bazylią i serem.

Prawdziwą świetność pizza przeżywała w czasach, gdy do Włoch dotarły pomidory. Przywieziono je z Ameryki i wtedy zaczęto dodawać do pomidory. Wtedy też jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać pizzerie. Ich popularność była olbrzymia. Zainteresował się więc nimi sam król Ferdynand II Burbon.

To nie koniec królewskiego zainteresowania tym wypiekiem. Kaloryczną pizzę dedykował królowej Małgorzacie Sabaudzkiej jeden z kucharzy – Raffaelo Esposito. Szef kuchni zaproponował jej trzy pizze – z serem i bazylią, z pomidorami i z mozzarellą. Królowej najbardziej przypadła do gusta to ostatnia. Od jej imienia wywodzi się więc nazwa tej pizzy – margherita.

Następnie pizza, prosto z Neapolu, trafiła do Stanów Zjednoczonych. Od końca XIX wieku wypiekali ją tylko emigranci, jednak w czasach II wojny światowej zyskała bardzo na popularności.

Warto wiedzieć, że we Włoszech jada się dwa rodzaje pizzy - neapolitańską i rzymską. Pizza rzymska ma grubsze ciasto – od 1 do 2 cm. Składniki zatapiają się w cieście, a sama pizza jest rumiana i ma podniesione brzegi. Natomiast pizza neapolitańska jest bardzo cienka – liczy maksymalnie 3 mm - i nie ma zaokrąglonych brzegów.

Ile waży cała pizza, a ile waży kawałek pizzy?

Kiedy już znamy „kaloryczną historię” pizzy, możemy pochylić się nad szczegółowym wyliczeniem kalorii. Aby odpowiedzieć na pytanie, ile kalorii ma pizza, musimy nie tylko odróżnić jej rodzaj, lecz także wiedzieć, ile waży cała pizza, a ile waży kawałek pizzy.

Kawałek pizzy średnio waży 150 g i zawiera 365 kalorii. To bardzo średnie wyliczenie! Jednak musimy wiedzieć, że żeby spalić te kalorie trzeba jeździć na rowerze przez 40 minut! Ile kalorii ma poszczególna pizza? Ile waży pizza 30-32 cm? Przykładowo pizza capricciosa waży 1200 g i zawiera 2916 kalorii. Ale po kolei. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym i najchętniej wybieranym pizzom.

Pizza margherita w 100 g liczy sobie 230 kcal. Oznacza to, że w jednym kawałku znajdziemy 345 kcal, a w całej pizzy o wadze 1200 g znajdziemy ich aż 2760. Pizza z szynką o takiej samej wadze liczy aż 3108. W 100 g pizzy z szynką znajdziemy bowiem 259 kcal, a w kawałku 390. Dużo kalorii znajdziemy też w pizzy hawajskiej. W 100 g znajdziemy 240 kcal, a to oznacza, że w kawałku znajdziemy ich około 360. Cała pizza hawajska to więc 2880.  Ostatnia z najpopularniejszych, czyli pizza capriciosa to 234 kcal w 100 g, 351 kcal w kawałku i 2808 w całej 1200-gramowej pizzy.

Jaka pizza jest najzdrowsza?

Pizza choć kaloryczna, jest też cennym źródłem pełnowartościowego białka, które dostarcza organizmowi niezbędnych aminokwasów. Ponadto warto wiedzieć, że pizza dostarcza wapnia, który bierze udział w budowaniu i mineralizacji kości. Pizza jest także dobrym źródłem fosforu, który buduje kości, zęby. Nie można zapominać o tym, że w cieście pizzy znajdziemy także selen, który wykazuje właściwości antyoksydacyjne.

Pizzę raz na jakiś czas warto więc zjeść. Tylko, jaka pizza jest najzdrowsza. Okazuje się, że najzdrowsza, a przy tym najmniej kaloryczna jest pizza wegetariańska. Ma 180 kcal w 100 g pizzy. Oznacza to 270 kcal w kawałku i 2160 kcal w całej pizzy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.