Wszystko, co musisz wiedzieć o ziemi okrzemkowej. Właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania i kontrowersje

Ziemia okrzemkowa, czyli inaczej diatomit, ziemia diatomitowa, to miękka skała, która wykazuje niesamowite właściwości. Jest w kilku miejscach Polsce! Nie jest droga, więc warto znać właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania ziemi okrzemkowej. Czy ziemia okrzemkowa jest zdrowa?

Ziemia okrzemkowa – diatomit

Ziemia okrzemkowa, nazywana też diatomitem lub ziemią diatomitową, to miękka skała, w skład której wchodzi głownie amorficzna krzemionka SiO2 oraz domieszki krzemionki krystalicznej. Brzmi to bardzo poważnie, więc już tłumaczymy, czym właściwie jest ziemia okrzemkowa. Diatomit to skamieniałe pancerzyki jednokomórkowych glonów. Nazywamy je okrzemkami. W Polsce znajdziemy je w kilka miejscach – między innymi w Łodzi, Birczy, Poznaniu, Jaworniku Ruskim, Augustowie.

Ziemia okrzemkowa – właściwości, dawkowanie

Ziemia diatomitowa ma dwa przeznaczenia – spożywczy i przemysłowy. Pierwsza odmiana różni się nieco składem od tej drugiego. Przede wszystkim ta, którą możemy spożywać zawiera dużo składników mineralnych. Warto tu wymienić choćby około 30 proc. zawartość krzemu, 19 proc. wapnia, 5 proc. sodu, 3 proc. magnezu, 2 proc. żelaza oraz niewielkie ilości tytanu, boru, miedzi, cyrkonu i manganu.

Ziemia okrzemkowa w przemyśle jest używana jako filtr, środek bakteriobójczy, odwadniający i izolacyjny. Wykazuje też wiele cennych właściwości potrzebnych w kosmetyce, środkach ochrony roślin, filtrach wody.

Warto wiedzieć, że ziemia okrzemkowa, która jest przeznaczona do kontaktu z żywnością, ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jest to związane z cechami geologicznymi miejsca, z którego jest wydobywana. Może nawet oczyszczać organizm z toksyn, chronić przed infekcjami czy obniżać cholesterol. Podawana w środkach spożywczych rozpuszcza się w żołądku i szybko zmienia się w przyswajalny kwas ortokrzemowy. Następnie trafia do jelit, gdzie pomaga w oczyszczaniu organizmu z pasożytów, złogów czy toksyn. Należy wiedzieć, że dzięki takim właściwościom pomaga także zniwelować przykry zapach z ust, a nawet działa oczyszczająco na naszą krew. Pomaga w syntezie kolagen, który jest budulcem tkanki łącznej. Oznacza to więc ze środki, w których występuje ziemia okrzemkowa są skuteczne zapobieganiu chorobom stawów oraz osteoporozie.

Kobiety docenią ziemię okrzemkową także za świetne działanie – przy regularnym stosowaniu – na skórę, włosy i paznokcie. Skóra staje się gładsza, włosy wygładzone, a paznokcie silniejsze.

Koniecznie więc należy poznać odpowiednie dawkowanie ziemi okrzemkowej. Można ją kupić wszędzie – zarówno w sklepach stacjonarnych, internetowych, tych ze zdrową żywnością czy w supermarketach. Każdy producent na opakowaniu zaleca właściwe stosowanie ziemi okrzemkowej. Niekiedy występuje ona w tabletkach, innym razem w postaci proszku do rozpuszczania w wodzie. Powinniśmy spożywać ją na czczo, tuż przed pierwszym posiłkiem. Niektórzy dopuszczają także przyjmowanie ziemi okrzemkowej dwie godziny po posiłku. Nie wolno przekraczać zalecanych dawek ziemi okrzemkowej. To, ile wynosi ona dla nas, przeczytamy na etykiecie na opakowaniu preparatu. Zawsze należy popić środek dużą ilością wody niegazowanej.

Ziemia okrzemkowa – czy to zdrowe? Kontrowersje i przeciwwskazania

Jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania ziemi okrzemkowej, to nie ma ich zbyt wielu. Jest ona zdrowa, ma korzystny wpływ na nasz organizm. Oczywiście pod warunkiem, że nie przekroczymy zalecanej dawki i nie mamy uczulenia czy nadwrażliwości na składnik preparatu.

Ziemi okrzemkowej nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią. Niewskazana jest także u dzieci poniżej 12. roku życia.

Ziemia okrzemkowa na odchudzanie

Efekty stosowania ziemi okrzemkowej na odchudzanie są widoczne już po kilku miesiącach stosowania preparatu. Rezultaty są naprawdę dobre. Dzieje się tak za sprawą oczyszczania ścian jelit. Pozbywamy się wszystkiego, co ma na nie negatywy wpływ. Efekty stosowania ziemi okrzemkowej na odchudzanie sprowadzają się do regularnych wypróżnień i prawidłowej pracy całego układu pokarmowego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.