Czego nie wolno w ciąży? Co wolno jeść w ciąży, a czego unikać?

Ciąża to szczególny stan w życiu kobiety. Szybciej się męczymy, zaczynamy mieć wiele zachcianek kulinarnych, mamy różne nastroje. Przede wszystkim skupiamy się na dziecku i często zapominamy o sobie. Warto jednak wiedzieć, czego nie wolno robić, w którym trymestrze. Dowiedz się także, jakie ćwiczenia, w którym trymestrze wolno.

Czego nie wolno robić, w którym trymestrze?

Prawidłowo przebiegająca ciąża to stan fizjologiczny, który nie powinien nas w niczym ograniczać. O ile nie mamy zaleceń lekarskich do zrezygnowania z pracy, powinnyśmy być aktywne tak długo, jak damy radę. Oczywiście trzeci trymestr będzie wyzwaniem, jednak przy odrobinie chęci i wsparcia ze strony najbliższych uda nam się wszystko zaplanować tak, aby nie rezygnować z dotychczasowych aktywności. Możemy chodzić do pracy, możemy ćwiczyć, robić zakupy. Odradzamy oczywiście sporty ekstremalne, który są nie tylko niebezpieczne, lecz także stresogenne. To może niekorzystnie wpłynąć na dziecko.

Co wolno jeść w ciąży, a czego unikać?

Czego nie można jeść w ciąży? To chyba najczęściej wpisywane pytanie w wyszukiwarki internetowe. O to, co wolność jeść w ciąży, a czego unikać najczęściej pytamy też lekarzy. Sprawa jest bardzo prosta. Nie pijemy alkoholu. Nie palimy papierosów. Nie jemy surowego mięsa, surowych jajek, serów pleśniowych i innych produktów mlecznych, które nie przeszły procesu pasteryzacji. Taką informację znajdziemy na etykiecie. Większość – zdecydowana większość – produktów mlecznych jest pasteryzowana. Powinniśmy obawiać się jedynie tych, których nie kupujemy w sklepach, a od pani na targu czy w turystycznych miejscach.

Wiemy, co wolno jeść w ciąży, a czego nie wolno. Zastanówmy się jeszcze, czego lepiej unikać. Na pewno nic dobrego nie przyniosą nam słodycze, napoje gazowane, dania typu fast food. To puste kalorie, niezdrowe, wysoko przetworzone produkty.

Ćwiczenia w ciąży – wskazane i zakazane

Poniżej omówimy wskazane i zakazane ćwiczenia w ciąży. Zanim jednak przystąpisz do ćwiczeń, pamiętaj, że są one niewskazane dla kobiet, które borykają się z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niedokrwistością. Szczególną ostrożność powinny zachować też te panie, u których pojawiło się krwawienie w ciąży, zapalenie nerek, niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa, zagrożenie przedwczesnym porodem, poronienia poprzednich ciąż, choroby serca, wielowodzie, małowodzie, ciężkie postacie gestozy ciążowej, przedwcześnie odklejające się łożysko, szew na szyjce macicy, zaburzenia tętna płodu niewiadomego pochodzenia, wysoka temperatura ciała, ostra niewydolność krążenia, choroby tarczycy. We wszystkich tych przypadkach koniecznie skonsultuj się z lekarzem!

Jakie ćwiczenia, w którym trymestrze wolno?

Ćwiczenia w ciąży – I trymestr

Jeśli nie ćwiczyłaś regularnie przed ciążą – i mamy na myśli, naprawdę regularnie, dwa, trzy razy w tygodniu – lekarz może zalecić ci wstrzymanie się z treningami do 14 tygodnia. Co jeszcze warto wiedzieć o ćwiczeniach w I trymestrze? Ćwiczenia w I trymestrze ciąży nie mogą obciążać organizmu i powodować wzmożonego napięcia brzucha. Powinniśmy więc wybierać te o małej intensywności oraz ćwiczenia oddechowe. Postaw na ćwiczenia kształtujące prawidłową postawę ciała, wpływające na zwiększenie wydolności układu oddechowego.

Ćwiczenia w ciąży – II trymestr

W tym momencie brzuch będzie już większy. Zmieni się nieco twoja postawa. Kontynuuj więc ćwiczenia na kręgosłup, a także wprowadź te ogólnousprawniające, które wzmacniają mięśnie i zwiększają ich elastyczność. II trymestr to czas, kiedy należy zacząć wzmacniać mięśnie dna miednicy.

Ćwiczenia w ciąży – III trymestr

Ostatnia prosta przed tobą. Trudno będzie wykonać ci cały trening. Skup się więc na ćwiczeniach, które ułatwią ci poród. Warto wybrać się do fitness klubu na specjalne zajęcia dla przyszłych mam. Trening poprowadzony przez profesjonalistkę pomoże uelastycznić i rozluźnić mięśnie.

Zabronione ćwiczenia w ciąży

Na koniec wspomnijmy jeszcze o absolutnie zabronionych ćwiczeniach w ciąży. Lepiej nie jeździć konno, nie jeździć na nartach, snowboardzie czy rolkach. Wspinaczka wysokogórska czy narciarstwo alpejskie też zostawmy na czas po porodzie. Niewskazana jest także jazda na łyżwach, intensywne ćwiczenia lekkoatletyczne, biegi długodystansowe, surfing, żeglarstwo, nurkowania, sporty motorowe, sztuki walki, skoki, podskoki, a także brzuszki proste.

Więcej o:
Copyright © Agora SA