7 zdrowych nawyków, których musisz spróbować przed trzydziestką. Chcesz długo cieszyć się zdrowiem? Wprowadź te zmiany

Dbanie o zdrowie ważne jest w każdym wieku. Po dwudziestym roku życia warto dokładniej przyjrzeć się swoim codziennym nawykom i wprowadzić kilka zmian, dzięki którym długo będziemy mogły cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

W jaki sposób zadbać o siebie? Zdrowa dieta, ruch, pozytywne nastawienie do życia to tylko niektóre ważne składowe, które wpływają na nasze życie. Jak dobrze zbilansować zdrowe nawyki? Naukowcy i specjaliści zgodnie twierdzą, że już przed ukończeniem 30. roku życia warto wprowadzić kilka zmian. Oto siedem kroków, które możesz wprowadzić już dziś.

7 zdrowych nawyków, które zapewnią ci szczęśliwe życie

Istnieje parę sposobów na to, aby poprawić samopoczucie i wzmocnić odporność organizmu. Znasz je wszystkie?

1. Jedz chude białko

Jedna czwarta talerza powinna składać się z chudego białka. Pozostałą część przeznaczamy na warzywa, owoce oraz ryż, kasze lub makarony. Według Christy Alexon, ekspertki z Uniwersytetu Stanu Arizona w Tempe, chude białko jest najzdrowszym źródłem energii. 

2. Nie bój się podnoszenia ciężarów

Ruch to zdrowie - aktywność fizyczna pomaga nie tylko uniknąć nadwagi, lecz także pozytywnie wpływa na układ krążenia, układ oddychania oraz naszą kondycję. Nie bójmy się podnosić cięższych ciężarków - stopniowo zwiększajmy ich wagę, w ten sposób ciągle angażujemy mięśnie do pracy, nie przyzwyczajając się do tego samego wysiłku. 

3. Kupuj sezonowe warzywa i owoce

Kupowanie warzyw oraz owoców, na które obecnie jest sezon pozwala na uniknięcie dostarczania sztucznych konserwantów. Świeże rośliny to najlepsze źródło witamin i minerałów, których aktualnie potrzebujemy w naszej diecie.

4. Mrożone warzywa nie są złym wyjściem

Mrożonki są dobrą alternatywą, ponieważ taki sposób przechowywania żywności nie pozbawia ich wszystkich wartości odżywczych. Zamrożone owoce to doskonały sposób na zimowy dodatek do śniadań na ciepło - możesz je wykorzystać do owsianek, jaglanek oraz ciast.

5. Ćwicz prawidłowe oddychanie

Trening prawidłowego oddechu może przynieść zaskakujące efekty. Technika głębokich oddechów potrafi zredukować stres, uspokoić ciało oraz dotlenić nasz organizm. 

6. Zmień sposób myślenia o jedzeniu

Gdy zakręcimy się na punkcie diety łatwo możemy niepotrzebnie wykluczyć z menu wiele produktów. Nie segregujmy żywności na "tylko zdrowe i tylko niezdrowe". Oczywiście istnieją produkty, których nie powinnyśmy spożywać często. Możemy jednak robić cheat meale i pozwalać sobie na chwilę przyjemności. 

7. Życie offline

Surfowanie po Internecie oraz portale społecznościowe pochłaniają znaczną część naszego życia. Warto od czasu do czasu przeprowadzić sobie internetowy detoks. Wyłączmy Internet, zamiast odpalać kolejny odcinek na Netfliksie, wybierzmy się na długi spacer. Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie pracują nad badaniami, dotyczącymi wpływu Internetu na nasze zdrowie psychiczne - wyniki są zatrważające. Bardzo ważne jest robienie sobie wolnego od social mediów. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.