Dieta Cambridge - poznaj skuteczny sposób na odchudzanie. Czy jest dla każdego?

Dieta Cambridge została opracowana i przetestowana na początku lat 70-tych ubiegłego wieku. Była to pierwsza na świecie dieta o bardzo niskiej zawartości kalorii. Coraz częściej jest znana pod nazwą 1:1. Na czym polega i czy każdy może ją stosować?

Poszukiwania skutecznej diety nie są łatwym zadaniem. Dobrze zbilansowane posiłki, które będą nam odpowiadać często są sporym wyzwaniem. Co chwila słyszymy o nowych rewolucyjnych sposobach na odchudzanie czy detoks. Dieta Cambridge zdobyła ogromną popularność pod koniec XX wieku. Dzisiaj często nazywana jest dietą 1:1. Czym się charakteryzuje?

Dieta Cambridge - na czym polega?

Cambridge polega na spożywaniu niskokalorycznych, gotowych posiłków. Podczas diety, stosujemy kolejno pięć etapów:

  • 1A, 1B oraz 2 polegają na odchudzaniu. 
  • 3 oraz 4 etap skupia się na utrzymaniu osiągniętego w poprzednich etapach efektu. 

Podczas diety całkowicie zabronione jest picie alkoholu, herbaty oraz kawy. Pijmy w tym czasie dużo wody niegazowanej. Dieta dostarcza bardzo niewielu kalorii; pierwsze dwa etapy to jedynie 800 kcal dziennie. Następne stopnie polegają na zwiększaniu porcji kalorii: 1000, 1200 aż do 1400 kalorii. Na diecie będziemy jeść dużo gęstych smoothie, ryżu, makaronu, zup oraz koktajli. Dieta włącza produkty, które rozpuścimy w wodzie lub mleku. Bardzo ważne jest uzupełnianie porcji błonnika, którego ilość dobiera dla nas dietetyk. 

Czy dieta Cambridge jest dla każdego?

Jak każdy restrykcyjny sposób żywienia, dieta Cambridge nie będzie odpowiednia dla każdego. Ten sposób żywienia nie będzie odpowiedni m.in. dla:

  • kobiet w ciąży i karmiących piersią;
  • dzieci i młodzieży;
  • osób chorujących na cukrzycę typu 1;
  • osób po poważnych operacjach. 

Ze względu na wyjątkowo niską kaloryczność do tej diety zwykle uciekają się osoby, którym nie pomógł żaden inny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Cambridge pozwala na szybki spadek wagi, przy jednoczesnym mocnym zwolnieniu tempa, w jakim nasz organizm przetwarza materię. Pamiętajmy, aby chęć przejścia na dietę skonsultować z lekarzem. 

Więcej o: