Joga w domu to świetny pomysł. Poznaj 10 pozycji do ćwiczenia jogi w domu

Joga do rewelacyjny sposób nie tylko na kształtowanie ciała, lecz także na poprawę naszej kondycji i zdrowia. Joga uelastyczni ciało, wzmocni naszą wytrzymałość i dotleni organizm. Na dodatek jogę możemy ćwiczyć wszędzie. Nawet w domu! Tylko jak zacząć jogę w domu? Poznaj podstawy jogi w domu i 10 pozycji do ćwiczenia jogi w domu.

Joga w domu – podstawy. Jak zacząć i o czym pamiętać? Z kim ćwiczyć jogę w domu?

Joga w domu to rewelacyjny pomysł dla wszystkich tych, którzy nie mają czasu na siłownię czy wizytę w fitness klubie. To także ciekawa opcja dla tych, którzy nie przepadają za ćwiczeniami w grupie. Pozostaje tylko poznać podstawy jogi w domu i możemy ćwiczyć.

Aby ćwiczyć jogę w domu, na dobrą sprawę nie potrzebujesz zupełnie niczego. Nie musisz mieć nawet maty do ćwiczeń, możesz wykonywać asany na dywanie. Choć oczywiście z matą będzie ci wygodnie i na pewno będzie to bezpieczniejsza opcja.

Włóż luźny strój, jednak pamiętaj, aby ćwiczyć bez skarpetek! Bardzo ważna jest przyczepność stóp. W skarpetkach nie odczujesz wszystkich pozycji prawidłowo.

Zastanawiasz się, z kim ćwiczyć jogę w domu? Możesz ćwiczyć sama, możesz z mamą czy z przyjaciółką. Joga składa się z ćwiczeń, które chętnie wykonują dzieci! Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby rozłożyć matę także dla naszych milusińskich i ćwiczyć razem z pociechami.

Pamiętaj, o tym, aby nie pić nic podczas praktyki. Nawodnij organizm przed i po treningu. Twoje ćwiczenia powinny trwać około godziny. Zawsze zaczynaj od wyciszenia się. Kończ praktykę chwilą relaksu, czyli tak zwaną pozycją trupa.

Kiedy znasz już podstawy jogi w domu, koniecznie zapoznaj się także z 10 pozycjami do ćwiczenia jogi w domu! Znajdziesz je poniżej.

10 pozycji do ćwiczenia jogi w domu

Pies z głową w dół

Przyjmij pozycję deski. Dłonie ustaw pod barkami, oprzyj się na stopach i unieś ciało. Następnie odepchnij się od maty, wypchnij pośladki w górę. Próbuj położyć pięty na podłodze. Zatrzymaj pozycję na kilka chwil.

Pies z głową do góry

Pozycją początkową może być pies z głową w dół. Przejdź ponownie do pozycji deski. Zatrzymaj na chwilę, a następnie połóż nogi na macie. Dłonie zbliż do kości biodrowych i wyciągnij tułów w górę. Głowa jest przedłużeniem tułowia.

Pozycja dziecka

Klęknij na podłodze. Duże palce stykają się ze sobą, kolana ustawiamy na szerokość bioder. Następnie siadamy na łydkach i prostujemy kręgosłup. Z kolejnym wdechem unosimy ręce prosto w górę, a na wydechu układamy je przed sobą. Wyciągamy tułów po podłodze.

Koci grzbiet

Z pozycji dziecka płynnym ruchem przechodzimy do kociego grzbietu. Z klęku podpartego zaokrąglamy kręgosłup. Zatrzymujemy na chwilę, ponownie zapadamy się w kręgosłupie.

Pozycja rozciągającego się szczeniaczka

Ponownie jesteśmy w klęku. Tym razem dłonie kładziemy przed sobą i wyciągamy się do przodu tak, żeby biodra były dokładnie nad kolanami. Koniecznie opieramy głowę delikatnie na podłodze. Zatrzymujemy pozycję na kilka głębokich oddechów.

Pozycja budowania mostu

Połóż się na plecach. Zginamy nogi, rozstawiamy stopy  na szerokość bioder. Na wydechu unosimy biodra do góry i delikatnie wsuwamy dłonie złożone w koszyczek pod biodra. Wypychamy biodra w górę. Odkładamy ciało na matę.

Pozycja drzewa

Stań prosto. Opuść ręce wzdłuż tułowia. Następnie ugnij prawe kolano i połóż stopę na lewym udzie. Stopa powinna znajdować się blisko pachwiny. Złap równowagę i oddychaj. Unieś ręce w górę. Zatrzymaj na kilkanaście sekund. Powtórz na drugą stronę.

Pozycja girlandy

Zrób przysiad. Zejdź jak najniżej pośladkami. Nogi rozstaw dość szeroko. Łokciami rozszerzaj kolana na boki. Złącz dłonie na klatce piersiowej. Zatrzymaj na kilka minut pozycję i patrz cały czas przed siebie.

Pozycja trójkąta

Stań prosto i wykonaj głęboki wdech. Następnie skocz i wyrzuć ręce i nogi na boki. Skręć lewą stopę 20 stopni do wewnątrz, a prawą stopę i udo 90 stopni w bok. Wyprostuj kolana i kręgosłup. Pochyl się w prawo opierając prawą dłoń na kostce. Lewą rękę połóż na biodrze i wycofaj lewy bark. Następnie skręć tułów na zewnątrz. Wyciągnij lewą rękę do góry. Zatrzymaj pozycję na 30 sekund.

Pozycja trupa

Połóż się na plecach. Zamknij oczy. Rozluźnij całe ciało. Stopy i dłonie opadają bezwładnie na matę. Zostań w pozycji kilka minut.

Więcej o: