Sposoby na zmaksymalizowanie efektów treningu. Te 14 wskazówek pomoże ci szybciej schudnąć

Koniec z marnowaniem czasu na siłowni. Wprowadzenie kilku zmian do treningowej rutyny pozwoli ci szybciej cieszyć się rezultatami ćwiczeń, zwłaszcza jeśli twoim celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów.

Bez wątpienia w erze wiecznego pośpiechu czas jest niezwykle cennym dobrem. Z tego względu warto go jak najlepiej wykorzystywać również na siłowni. Nie jest to jednak nic skomplikowanego. Istnieją łatwe sposoby na sprawienie, by jak najlepiej skorzystać z każdej minuty poświęconej na trening.

Dotyczy to zwłaszcza osób, które chcą schudnąć. Oczywiście, powodów do chodzenia na siłownię jest całe mnóstwo. Taka aktywność przyczynia się również do zmniejszenia poziomu stresu i niepokoju, stabilizuje poziom cukru we krwi i przyczynia się do lepszej pracy serca. Chęć utraty zbędnych kilogramów należy jednak do wyjątkowo popularnej motywacji. Ten cel nigdy nie jest zbyt łatwy do zdobycia, ale przy zastosowaniu kilku wskazówek od "Cosmopolitan" wydaje się dużo bardziej osiągalny.

18 sposobów na zmaksymalizowanie efektów treningu

1. Znajdź ćwiczenia, które sprawiają ci przyjemność

To wydaje się oczywiste, ale warto o tym pamiętać. Zmuszanie się do aktywności, której nienawidzisz to najgorszy pomysł. Podczas wykonywania treningu, który lubisz, jesteś skłonna do cięższej pracy i większego wysiłku oraz do trzymania się regularności.

2. Nie daj się oszukać wynikom na maszynach

Ekran na bieżni pokazuje, że spaliłaś setki kalorii? Niestety, nie jest to powód do ekscytowania się. Informacje na temat spalonych kalorii na urządzeniach są często niedokładne. Lepiej sprawdzaj wynik na sportowych zegarkach lub opaskach albo po prostu śledź ile kilometrów pokonałaś. To da ci lepszy obraz wykonanego wysiłku.

3. Ustal dni odpoczynku

Pisaliśmy już o tym jak ważne są "rest days", ale nie sposób ponownie tutaj o tym nie wspomnieć. Codzienne, ciężkie treningi to ogromny stres dla organizmu. Dzień przerwy pozwoli mu się zregenerować. Dzięki temu będziesz miała odpowiednią siłę i energię na zdobycie celów, które wymagają sporej ilości czasu.

4. Wyłącz powiadomienia na smartphonie

Media społecznościowe potrafią bardzo rozpraszać. Wyłączenie wszelkich powiadomień ustrzeże cię przed przerywaniem ćwiczeń, gdy tylko usłyszysz, że ktoś napisał do ciebie na Instagramie lub messengerze.

5. Wykonuj treningi HIIT raz lub dwa razy w tygodniu

Trening interwałowy o wysokiej intensywności opiera się na wykonywaniu ćwiczeń w różnym tempie. To przyczynia się stworzenia warunków, w których twój organizm spala kalorie jeszcze po zakończeniu ćwiczeń. Możesz sama monitorować tętno lub udać się na zajęcia grupowe, takie jak np. tabata lub na trening do Orangetheory Fitness.

6. Nie unikaj ciężarów

Trening siłowy świetnie spala kalorie, a do tego przyczynia się do budowania masy mięśniowej. Sięgaj po obciążenia, którymi jesteś w stanie wykonać około 8-12 powtórzeń w jednej serii. Takie ciężary zapewnią ci odpowiedni przyrost masy mięśniowej.

7. Angażuj na przemian różne grupy mięśni

To pozwoli ci utrzymać wyższy poziom intensywności treningu przez dłuższy czas. Jeśli zrobiłaś zabójczą serię ćwiczeń na nogi, przerzuć się na górne partie ciała, a następnie ponownie wróć do tych dolnych.

8. Nie marnuj czasu między ćwiczeniami

Im dłużej utrzymujesz tętno na wyższym poziomie, tym intensywniej pracuje twoje ciało. Ogranicz maksymalnie czas na przerwy. Możesz również podczas nich wykonywać ćwiczenia, które stanowią aktywny odpoczynek jak np. bieganie w miejscu, poskoki lub pajacyki.

9. Odpuść sobie maratony treningowe

Możesz odczuwać ogromną satysfakcję, kiedy zaliczysz kilka zajęć grupowych lub wytrzymasz na bieżni dłużej niż dziewczyna obok. Niestety, zbyt długie treningi mogą być bardzo stresogenne dla organizmu. Wykonywanie ćwiczeń przez godzinę i 15 minut w zupełności wystarczy.

10. Próbuj różnych maszyn podczas ćwiczeń kardio

Jeśli zwykle wybierasz bieżnię, wypróbuj dla odmiany maszynę eliptyczną lub schody. Zmiana przyzwyczajenia może kosztować cię więcej wysiłku.

11. Przemyśl wybór potreningowej przekąski

Upewnij się, że to co zjadasz po treningu zawiera sporą ilość białka. Przygotuj wcześniej odpowiedni posiłek lub sięgnij po proteinowego shake'a.

12. Pij wodę w trakcie treningu

Odpowiedni poziom nawodnienia sprawi, że będziesz w stanie intensywniej ćwiczyć. Zawsze pamiętaj, by zabierać na trening butelkę wody.

13. Strategicznie planuj swoją playlistę

Słuchanie energetycznej muzyki pomoże ci dać z siebie sto procent i spalić więcej kalorii podczas ćwiczeń. Przed pójściem na siłownię dodaj do playlisty kilka nowych, rytmicznych hitów.

14. Zapomnij o ważeniu się na wadze

Podczas budowania masy mięśniowej twoja waga może się często minimalnie zmniejszać, albo stać w miejscu. To nie oznacza jednak, że nie tracisz tkanki tłuszczowej. Mierz się centymetrem i korzystaj z urządzeń, które pozwalają na sprawdzenie procentowego udziału tkanki tłuszczowej w organizmie.

 MZ

Zobacz wideo Angelika Mucha ćwiczy na siłowni mięśnie brzucha
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.