Jarmuż w ostatnich dekadach bardzo zyskał na popularności. Bum na to warzywo rozpoczął się wraz z większą świadomością i dbaniem o zdrowie. Gdy zaczęło zależeć nam na trzymaniu linii, zdrowym stylu życia, zaczęliśmy szukać zdrowszych zamienników niektórych przekąsek.
Jarmuż swoją europejską karierę rozpoczął od Portugalii i Holandii. Choć warto wiedzieć, że uprawiany jest już od przeszło 2000 lat. Na początku jego uprawy mieściły się głównie w rejonie Morza Śródziemnego. Dopiero z czasem dotarł do wspomnianych państw. Jarmuż wyróżnia się dużymi, ciemnozielonymi, podłużnymi liśćmi. Mają one kędzierzawe brzegi i sztywny system blaszek. Te mają raczej jasnozieloną barwę. Wszystko oczywiście zależy od odmiany jarmużu, a tych jest bardzo wiele. Często spotykamy liście proste, niekiedy karbowane. Czasem występują one nawet w kolorze fioletowym.
Choć często włączamy go do diet odchudzających, zazwyczaj robimy to z innych pobudek niż powinniśmy. Kusi nas jego niskokaloryczność, a zapominamy o jego cennych właściwościach leczniczych. Jarmuż ma bowiem wiele witamin i składników odżywczych. Jest źródłem antyoksydantów i zawiera duże pokłady witaminy C. A jednak przede wszystkim kusi nas jego niskokaloryczność.
Ile kalorii ma więc jarmuż? 100 g liści jarmużu to zaledwie 50 kcal. Solidna garść – bo właśnie na garści najłatwiej mierzyć porcje jarmużu – to zaledwie 7 kcal! Warto wspomnieć także o niskim indeksie glikemicznym tego warzywa. Liczy on zaledwie 28 IG. Z tego powodu mogą spożywać go także cukrzycy.
Smak jarmużu może być bardzo zróżnicowany. Oprócz gatunku i pory uprawy warzywa duży wpływ ma także to, jak podamy jarmuż. Poniżej znajdziesz kilka świetnych przepisów na proste sałatki z jarmużem w roli głównej.
Sałatka na ciepło z jarmużem
Składniki:
Przygotowanie: Porządnie umyj jarmuż. Urwij jego łodyżki, pozostaw same liście. Zagotuj wodę i zamocz liście przez chwilę w wodzie. Odcedź je i przelej zimną wodą. Kiedy liście ociekną z wody, pokrój je na duże kawałki. W międzyczasie obierz ziemniaki i pokrój je w dużą kostkę. Podsmaż na rumiano na oleju. Ziemniaki powinny być miękkie. Obierz cebulę, pokrój ją w kostkę lub w pióra. Podobnie postępuj z czosnkiem. Wszystko duś na maśle. Następnie połącz z ziemniakami i jarmużem. Wymieszaj oliwę z przyprawami oraz sokiem z cytryny. Polej sałatkę.
Sałatka z jarmużem i pomidorem
Składniki:
Przygotowanie: Pomidory pi jarmuż pokrój drobno. Cebulę także pokrój w drobną kostkę. Wymieszaj warzywa i polej jogurtem wymieszanym z solą i pieprzem.
Sałatka z jarmużem z marchewką
Składniki:
Przygotowanie: Jarmuż porwany na kawałki wymieszaj ze startą na tarce marchewką. Dopraw do smaku przyprawami i polej oliwą z oliwek.
Sałatka z jarmużem z jabłkiem
Składniki:
Przygotowanie: Umyty jarmuż porwij na kawałki. Marchewkę i jabłko zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Pora i ogórka pokrój drobno. Połącz składniki, dopraw do smaku i polej sokiem z cytryny i jogurtem naturalnym.
Jarmuż – sałatka na surowo
Składniki:
Przygotowanie: Warzywa umyj i pokrój drobno. Odsącz ser i także pokrój drobno. Wszystkie składniki wymieszaj. Na koniec polej sosem przyrządzanym z dwóch łyżek oleju rzepakowego, dwóch łyżek octu jabłkowego, miodu, musztardy.