Dieta oparta na produktach roślinnych, czyli ulubiony sposób odżywiania gwiazd. Sprawdź, na czym polega

Gwiazdy oszalały na punkcie diety opartej na produktach roślinnych. Ten sposób odżywiania zawładnął Hollywood i stał się jednym z najgorętszych trendów dietetycznych. Co więcej, jako jeden z nielicznych nie traci na popularności i zyskuje coraz większą rzeszę fanów.

Za dietą opartą na produktach roślinnych stoi mnóstwo celebrytów, z siostrami Kardashian na czele. Jej fenomen widać też na Instagramie. Kolorowe zdjęcia przedstawiające talerze pełne zdrowych warzyw i owoców pojawiają się na profilach niezliczonej ilości influencerów.

Zasady diety opartej na produktach roślinnych

Alexis Joseph- dietetyk, który prowadzi popularnego bloga "Hummusapien" w rozmowie z "Women's Health" wyjaśnia, że dieta oparta na produktach roślinnych polega na jedzeniu posiłków, które są bogate w witaminy, minerały, błonnik, przeciwutleniacze i zdrowe tłuszcze. W menu diety mogą powinny znajdować się warzywa, owoce, orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste.

W przeciwieństwie do weganizmu ten sposób odżywiania nie wyklucza całkowicie spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego. W jadłospisie Josepha, który ją stosuje znajdują się również czasami jogurty, sery, jajka i ryby. Ważne jest, by pamiętać, że dieta roślina nie jest jest restrykcyjnym planem odżywiania, ale raczej pewnym szablonem, który unaocznia na czym się skupić podczas wyboru codziennych posiłków.

Zalety diety opartej na produktach roślinnych

Mimo, iż dieta roślinna koncentruje się głównie na warzywach i owocach nie brakuje w niej żadnych makroskładników. Białko można znaleźć np. w fasoli, groszku, soczewicy czy produktach sojowych. Z kolei za odpowiedni poziom tłuszczu w diecie zadbają: orzechy, nasiona lub masło orzechowe i migdałowe. W diecie nie brakuje również minerałów i witamin. Ciemnozielone warzywa są np. źródłem żelaza i wapnia, a w grzybach znajduje się witamina D.

Wyeliminowanie większości przetworzonych produktów i skupienie się wyłącznie na tych wartościowych służy poprawie odporności organizmu i zwalczaniu stanów zapalnych. Taki sposób odżywiania ułatwia też utrzymanie odpowiedniej wagi oraz odchudzanie. Chociaż w tym drugim przypadku trzeba pamiętać o pilnowanie odpowiedniej ilości kalorii.

Przejście na dietę opartą na produktach roślinnych nie musi oznaczać wprowadzania wielkich zmian w menu z dnia na dzień. Warto jest wprowadzać pewne transformacje powoli. Można zacząć od wyeliminowanie wszystkich produktów zwierzęcych np. dwa dni w tygodniu albo najpierw zastąpić mleko krowie mlekiem roślinnym. Wskazanie jest też wprowadzenie do swojego jadłospisu, jak największej ilości świeżych warzyw i owoców. Lepiej ulepszać własną dietę i urozmaicać ją zdrowymi przekąskami, niż skupiać się na eliminowaniu różnych grup produktów.

MZ

Zobacz wideo Sandra Kubicka poleca ćwiczenia ABS. 20 minut pomoże Ci w zbudowaniu mięśni brzucha
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.