Jak jeździć na rolkach? Kupujemy rolki. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Ile kalorii można spalić jeżdżąc na rolkach?

Jazda na rolkach to świetny sport dla małych i dużych. Dzieci uwielbiają jeździć na rolkach, a dla dorosłych to ciekawy pomysł na spalanie kalorii i odkrycie w sobie nowych pokładów energii. Pociecha ciągnie cię na rolki? Nie odmawiaj! Dzięki godzinnej jazdy możesz spalić nawet 514 kcal! Ale jak jeździć na rolkach? Podpowiadamy! Z nami kupisz też najlepszy sprzęt do jazdy na rolkach.

Jak nauczyć się jeździć na rolkach?

Jak nauczyć się jeździć na rolkach? Oto jest pytanie! Zadają sobie je często ci, których przekonuje do tego sportu fakt, że można spalić naprawdę wiele kalorii. Ile kalorii można spalić jeżdżąc na rolkach? Jeśli ważysz około 70 kg i zdecydujesz się na godzinny, średnio intensywny trening, to możesz liczyć na utratę nawet 514 kcal w ciągu godziny. Dla porównania, w trakcie godzinnej jazdy na rowerze spalisz „tylko” 300 kcal.

Pozostaje więc nauczyć się jeździć na rolkach.  Na początku upewnij się, że rolki pasują. Nie możesz kołysać się na boki. Pięty i palce powinny być nieruchome. Możesz też rozpocząć „treningi” na dywanie. Podczas takich ćwiczeń nie będą kręcić się kółka. Ale ty przyzwyczaisz się do podwyższonej wysokości i zaczniesz łapać lepszą równowagę. Zacznij poruszać nogami i stopami. Zrób kilka kroków, a następnie stojąc w miejscu wysuń jedną nogę do przodu, dołącz drugą. Zwiększaj nacisk nogi z przodu, aż na nodze z tyłu nie będzie żadnego.

Pamiętaj – nie ma pośpiechu. Nie przejmuj się, jeśli nie widzisz postępów po jednym dniu. Najważniejsze to poczuć się pewnie. Dopiero wtedy przenieś się na chodnik czy ścieżkę w parku. Najlepiej jeździć po betonie. Ma nieregularną strukturę, więc kółka nie będą się ślizgać. Asfalt nie jest wskazany dla osób początkujących.

Koniecznie ucz się jeździć w kasku i ochraniaczach na kolana. Unikniesz kontuzji i nie będziesz chodzić odrapany.

Pamiętaj także, że jazda na rolkach wymaga również nauki upadania i wstawania. Warto zapytać kogoś doświadczonego. Podzieli się trikami i nauczy upadać tak, by było to dla nas bezpieczne. Zawsze na pewno lepiej upadać do przodu, równocześnie zsuwając na nakolanniki i ochraniacze nadgarstków.

Kolejnym bardzo ważnym elementem nauki jazdy na rolkach jest hamowanie. W tym celu przesuń jedną nogę do przodu i lekko zegnij kolano. Dzięki temu wymusisz nacisk na piętę, a następnie powoli całkowicie się zatrzymasz.

Nie odpuszczaj. Ćwicz codziennie! Nawet najlepiej opanowana technika nic nie da, jeśli nie będziesz trenować regularnie. Najlepiej każdego dnia. Dopiero, gdy poczujesz się pewnie, możesz odpuścić codzienne treningi i jeździć na rolkach wtedy, gdy masz ochotę.

Zalety jazdy na rolkach

Wiemy już, że jeżdżąc na rolkach można schudnąć. Wiemy też dokładnie, ile kalorii można spalić jeżdżąc na rolkach. Musimy jednak wiedzieć, że to nie jedyne zalety jazdy na rolkach! Dzięki regularnym treningom możemy nie tylko schudnąć, lecz także wyrzeźbić ciało. Szczególnie nogi, pośladki oraz brzuch. Ponadto świetnie bawimy się i dotleniamy cały organizm!

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu rolek? Waga czy rozmiar?

Skoro już wiem, jak nauczyć się jeździć na rolkach, zastanówmy się na co zwrócić uwagę podczas zakupu rolek. Liczy się waga czy rozmiar? Nie musisz wydawać wiele, aby być zadowolonym z zakupu. Jednak na pewno musisz dopasować właściwy rozmiar obuwia, a także zastanowić się nad wagą rolek. Oba czynniki są kluczowe.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar rolek? Może się zdziwisz, ale rozmiar rolek różni się od rozmiaru buta, który nosisz na co dzień. Zawsze więc mierz rolki. I zawsze rób to w dość grubych skarpetkach. Buty zapnij mocno, powinieneś czuć lekki ucisk. Stopa powinna być w bucie stabilna bez możliwości przemieszczania się.

Kluczowe są także kółka. Powinny być rozmieszczone po cztery na jednej płozie. Ich twardość będzie oznaczona literą A. Jeśli wartość obok litery A będzie niska (od 74A do 84A) kółka będą dość miękkie. Są idealne do spokojnej jazdy. Gdy wybierzemy twardsze kółka, możemy jeździć szybciej, bardziej dynamicznie po twardszym podłożu.

Poświęć chwilę także na łożyska. Te są oznaczane symbolem ABEC. Możesz wybierać spośród: ABEC3, ABEC5, ABEC7 i ABEC9. Im oznaczenie cyfrowe jest wyższe, tym łożyska ułatwią nam szybszą jazdę. Natomiast gdy sprawdzamy płozy w rolkach, musimy wiedzieć, że istnieją trzy rodzaje: aluminiowe, kompozytowe i karbonowe. Płozy aluminiowe i karbonowe pozwolą nam na szybką jazdę. Natomiast płozy aluminiowe ograniczą drgania.

Waga rolek powinna być jak najniższa. Im mniejszy ciężar na stopach, tym będzie nam wygodnie. Wpłynie to jednak nie tylko na komfort jazdy, lecz także na naszą szybkość.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.