Jak jeść zdrowo? Chcesz zmienić swój styl odżywiania? Pięć zasad do wprowadzenia od zaraz

Chcesz zacząć odżywiać się zdrowo, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Poniżej znajdziesz 5 zasad do wprowadzenia od zaraz. Jak jeść zdrowo? Od czego zacząć? Jak i co jeść, żeby nie zbankrutować? Z czego zrezygnować do jedzenia? Podpowiadamy!

Zasada nr 1. Jak jeść zdrowo? Od czego zacząć? Od śniadania!

Osoby, które są na diecie lub dopiero przymierzają się do odchudzania, często rezygnują z pierwszego posiłku. A to olbrzymi błąd. Zastanawiasz się, jak jeść zdrowo? Od czego zacząć? Zdecydowanie nasz dzień powinniśmy rozpocząć od solidnego, pożywnego śniadania. Rano powinniśmy dostarczyć organizmowi porządnej dawki kalorii. Musimy mieć siłę, aby pobudzić organizm do działania. Potrzebujemy kalorii, aby wszystkie procesy – także te związane ze spalaniem tkanki tłuszczowej – przebiegały prawidłowo. Śniadanie jest więc bardzo ważne. Może być najbardziej kalorycznym posiłkiem w ciągu całego dnia. Zdążymy bowiem spalić cały posiłek.

Zasada nr 2. Jak jeść zdrowo? Co jeść, kiedy jesteś poza domem cały dzień? Przygotuj zestaw

Dużo pracujesz. Po ośmiu godzinach w biurze, idziesz na trening, odbierasz dzieci ze szkoły, odwozisz je na zajęcia pozalekcyjne, a może spotykasz się ze znajomymi lub idziesz do kina czy na zakupy. Coraz częściej spędzamy poza domem cały dzień. Niestety często też wychodzimy z domu bez śniadania. W pracy natomiast zapychamy się słodkimi batonikami i kanapkami.

Jak jeść zdrowo? Co jeść, kiedy jesteśmy poza domem cały dzień? Sprawdzą się przygotowane zawczasu zestawy. Nigdy nie wychodź z domu bez śniadania. Ewentualnie możesz przygotować śniadanie, które zjesz w pracy. Może to być zdrowa kanapka czy owsianka, którą podgrzejesz w mikrofalówce w biurze. Ponadto warto mieć przy sobie przekąski na tak zwaną czarną godzinę. Wrzuć do torebki kilka proteinowych batonów od dobrym składzie. Możesz też zawczasu wycisnąć sok ze świeżych owoców i warzyw. Sprawdzą się koktajle, jogurty, a nawet jabłko czy marchewki pokrojone wcześniej w słupki. To zdrowe przekąski, które świetnie sprawdzą się w ciągu dnia.

Zasada nr 3. Jak jeść zdrowo? Jak i co jeść, żeby nie zbankrutować? Jedz produkty sezonowe i przygotowane samodzielnie

Jeśli zastanawiasz się, jak jeść zdrowo i co jeść, żeby nie zbankrutować, to najważniejszą wskazówką dla ciebie jest kwestia wcześniejszego planowania posiłków. Musisz to robić z wyprzedzeniem. Najlepiej kilkudniowym. W weekend zaplanuj posiłki na cały tydzień. W ten sposób ustalisz, jakich produktów potrzebujesz i kupisz je po okazyjnych cenach. Warto stawiać na sezonowe produkty i przygotowywać z nich dania samodzielnie. To nie tylko pewność, że wszystkie posiłki są zdrowe, bogate w witaminy i minerały, lecz także znaczna oszczędność pieniędzy. Sezonowe warzywa czy owoce są bowiem znacznie tańsze niż te, które są sprowadzane z zagranicy przez cały rok.

Zasada nr 4. Jak jeść zdrowo? Kupuj lokalne produkty

A skoro jesteśmy przy sezonowych produktach, należy wspomnieć o jeszcze jednej zasadzie do wprowadzania od zaraz. Koniecznie kupuj lokalne produkty od sprawdzonych dostawców. Lepiej robić zakupy na targu czy bazarku niż w supermarkecie. Gdy zaczniesz rozmawiać z konkretnym sprzedawcom, z łatwością dowiesz się, skąd bierze dostawy, czy pochodzą one z lokalnych hodowli albo upraw. Takie produkty są zdrowsze, nie mają w sobie konserwantów, którymi mogą niestety pochwalić się warzywa czy owoce, które trafiają do supermarketów z dalekich stron.

Zasada nr 5. Jak jeść zdrowo? Z czego zrezygnować do jedzenia? Zapomnij o produktach light i konserwantach

Jak jeść zdrowo? Nauczy się odmawiać i sprawdź, z czego zrezygnować do jedzenia. Na początek odstaw wszystko, co przetworzone, light, wzbogacane sztucznymi barwnikami i konserwantami. Odtłuszczone jedzenie, to bez cukru czy fit, to zazwyczaj produkty, które ze zdrowiem nie mają nic wspólnego. Zawierają mniej cukru, ale o wiele więcej konserwantów. Sztuczne barwniki, konserwanty przedłużają trwałość produktów, ale nie przyczyniają się do ich jakości.

Więcej o:
Copyright © Agora SA