Ile kalorii ma łyżeczka cukru? Niewiele, ale kto słodzi tylko jedną? Odstaw cukier już dziś!

Zastanawialiście się kiedyś, ile kalorii dodajemy do herbaty i kawy wraz z łyżeczką cukru? To niby niewiele, ale te napoje pijemy każdego dnia! Podejdź do sprawy świadomie i zrezygnuj z dodatkowych, zupełnie zbędnych kalorii. Jak odstawić cukier?

Ile kalorii dodaje do herbaty i kawy łyżeczka cukru?

Cukier nie bez powodu jest nazywany białą śmiercią. Choć to określenie przez niektórych może być uważane za nadane mocno na wyrost, to jednak naprawdę cukier nam szkodzi! Zabija nas powoli. Jedna łyżeczka cukru to tylko 20 kcal. A to tyle co nic. Jednak dodawany codziennie, do każdej kawy i każdej herbaty, sprawia, że nie tylko podnosimy kaloryczność naszego ulubionego napoju, zatracamy jego właściwości, lecz także przykładamy się do większego ryzyka zachorowania na wiele chorób –choćby cukrzycy czy miażdżycy.

Ile kalorii dodaje do herbaty i kawy łyżeczka cukru? Tak, jak wspominaliśmy, łyżeczka cukru to „tylko” 20 kcal. Ale tradycyjna kawa – czarna, bez dodatków – ma jedynie 3 kcal. Gdy dodamy do niej mleko lub śmietanę i posłodzimy, kaloryczność kawy rośnie. Przeciętnie słodzimy dwie łyżeczki, dodajmy więc do kawy pierwszych 40 kcal. Gdy osłabimy ją jeszcze szklanką mleka, dokładamy kolejnych 120 kcal. Jedna kawa to może być około 160 kcal. A gdy dodamy do niej syrop smakowy? Bitą śmietanę? Posypkę? Możemy śmiać się, że z takimi dodatkami jedna czy dwie łyżeczki cukru to kropla w morzu, nic nieznacząca. A jednak od czegoś się zaczyna, prawda? Śmietanka, syrop smakowy czy posypka to przecież cukier. Cukier, do którego przyzwyczajamy się małymi kroczkami. Najpierw słodzimy kawę łyżeczką cukru, potem dwiema. Ani się obejrzymy, a już dodajemy syrop smakowy i dekorujemy ulubiony napój bitą śmietaną. Taka kawa zamienia się w bombę kaloryczną. A co jeśli pijemy dwie-trzy kawy dziennie?

Z herbatą jest nieco prostsza sprawa. To znacznie mniej kaloryczny napój już na samym początku. Tutaj nie przemycamy aż tyle cukru. Jedna łyżeczka cukru to 20 kcal. Herbata sama w sobie kalorii nie ma w ogóle. Jedna łyżeczka cukru do herbaty podnosi więc jej kaloryczność o 20 kcal. Dwie łyżeczki – o 40. Oczywiście możemy pić 10 herbat dziennie. Wtedy nawet taka ilość robi znaczenie.

Zakładając, że pijemy dwie kawy z cukrem i mlekiem oraz cztery herbaty z cukrem, a słodzimy każdy z tych napojów dwiema łyżeczkami cukru, to dokładamy do swojego jadłospisu około 480 kcal. Kalorii zupełnie zbędnych. Możemy się bez nich obejść bez problemów.

Ile kalorii zaoszczędzisz rezygnując z łyżeczki cukru?

Ile gram ma łyżeczka cukru? W łyżeczce cukru znajdziemy 15 g. To śladowa ilość – chciałoby się rzec. A jednak i ona robi różnicę. Rezygnując z łyżeczki cukru oszczędzamy nie tylko 20 kcal, lecz także swoje zdrowie. Ta jedna łyżeczka cukru może być dla nasz przełomowa. Raz odmówimy jednej łyżeczce cukru, następnego dnia nie posłodzimy w ogóle. Nasz organizm po pewnym czasie przyzwyczai się na tyle, że gdy spróbujemy słodzonego napoju, będzie nam on nie smakował! Zrozumiemy, jaki słodki „syrop” piliśmy wcześniej. A taka zmiana popłaca. Nasz organizm nam podziękuje.

Łyżeczka cukru a łyżeczka miodu

Jeśli już musimy osłodzić sobie kawę czy herbatę, warto pomyśleć o zdrowych zamiennikach cukru. Sprawdzi się ksylitol, stewia. Ciekawym pomysłem – przy okazji zdrowym, wzmacniającym odporność – jest dodatek miodu zamiast cukru. Miód ma więcej kalorii niż cukier. W łyżeczce zawiera ich około 23. Jednak jest także znacznie słodszy. Dodajemy dzięki temu mniej produktu i w konsekwencji dostarczamy organizmowi mniej kalorii. 

Jak odstawić cukier?

Zastanawiasz się, jak odstawić cukier? Na pewno warto zrobić to definitywnie, raz, a dobrze. Nie wprowadzaj odroczenia w czasie w postaci haseł: „od jutra”, „od przyszłego tygodnia”, „od poniedziałku”. Chcesz odstawić cukier? Zrób to od razu. Od dziś, od teraz.

Na początek warto zrezygnować nie tylko z cukru jako dodatku do kawy czy herbaty, lecz także warto wyeliminować go z całej diety. Powinniśmy unikać jedzenia cukrów prostych, czyli choćby słodkich ziemniaków, groszku, nabiału, zbóż czy alkoholu. Taka kilkudniowa dieta bez cukru pomoże nam przestawić organizm na właściwe, bezcukrowe tory.

Więcej o: