Czy pas do ćwiczeń pomaga spalać tłuszcz? Jak działa pas do ćwiczeń?

Pas do ćwiczeń, inaczej pas kulturystyczny, to w najprostszym rozumieniu pas na brzuch do spalania tłuszczu. Jest on wykorzystywany do ćwiczeń siłowych. Zapewnia stabilizację odcinka lędźwiowego kręgosłupa i znacząco zwiększa bezpieczeństwo wykonywania ćwiczeń złożonych. Jak działa pas do ćwiczeń? I jakie daje efekty?

Jak działa pas do ćwiczeń?

Pas do ćwiczeń nazywany jest także pas kulturystyczny. Z wyglądu przypomina klasyczny pasek, choć jest od niego o wiele szerszy. Używają go głównie kulturyści i sportowcy trenujący trójbój siłowy. Coraz częściej jest też elementem treningu crossfitowców.

Pas do ćwiczeń umiejscawia się w okolicach brzucha i odcinka lędźwiowego. Jak działa pas do ćwiczeń? Przede wszystkim musimy wiedzieć, że podczas podnoszenia dużych ciężarów dochodzi do intensywnego napięcia mięśni brzucha oraz pleców. Są one pierwszą barierą, rodzajem ochrony dla naszego odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ich zadaniem jest stabilizacja. Gdy zdarzy się, że nasze mięśnie nie będą wystarczająco silne, może pojawić się zbyt duże napięcie. W konsekwencji możemy nabawić się przepukliny lub wysunięcia dysku. Inną konsekwencją jest także napięcie zbyt wysokie w kończynach, a to także może doprowadzić do groźnej kontuzji lub urazu.

Pas do ćwiczeń jest więc dodatkowym wzmocnieniem. Zapewnia „sztuczną” stabilizację dla mięśni w centralnym odcinku. Odciąża je zupełnie. Musimy używać go jednak z rozwagą. Nie możemy korzystać z pasów do ćwiczeń przy każdym najprostszym ćwiczeniu, ponieważ to także może skutkować kontuzją. Nasze mięśnie przestaną być angażowane do pracy, będą osłabione i może to wywołać uszkodzenia kręgosłupa czy skręcenie stawu skokowego.

Właściwości i efekty pasów wyszczuplających

Odróżnimy dla porządku pasy do ćwiczeń od pasów wyszczuplających. To zupełnie inne pasy, które mają inne właściwości i efekty. Podczas gdy pas do ćwiczeń ma służy zwiększeniu możliwości treningowych i wzmocnieniu stabilizacji, pas wyszczuplający napina i rozluźnia mięśnie brzucha. Wpływ to na ich lepszy kształt, a także siłę. Dzięki niemu dochodzi także do masażu mięśni brzucha, a to poprawia krążenie krwi. W ten sposób ograniczamy powstawanie cellulitu i niwelujemy widoczność pomarańczowej skórki.

Oczywiście efekty pasów wyszczuplających będą tylko wizualne. Jeśli nie połączymy właściwości pasów wyszczuplających z dietą i właściwymi treningami, to niestety nie spalimy tkanki tłuszczowej.

Jak dobrać pas do ćwiczeń?

Wracając do pasa kulturystycznego, z pewnością zaskoczyła was oferta pasów do ćwiczeń dostępnych na rynku. Jak dobrać pas do ćwiczeń? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Przede wszystkim na rozmiar i szerokość. Wybór pasa do ćwiczeń warto omówić ze specjalistą. Osoba doświadczona podpowie nam, jaki typ będzie dla nas najlepszy. Możemy zapytać eksperta w sklepie lub skonsultować się z naszym trenerem personalnym. Z całą pewnością pas do ćwiczeń należy przymierzyć. Lepiej nie kupować go w ciemno. Pasy do ćwiczeń mają różne rozmiary i szerokość - trzeba je dobrać indywidualnie.

Ponadto koniecznie zwróćmy uwagę na materiał, z którego jest wykonany i sposób zakładania pasa do ćwiczeń. Najlepsze pasy kulturystyczne to te wyprodukowane z naturalnej skóry bydlęcej lub cielęcej. Ewentualnie możemy kupić pas z tworzywa sztucznego – neoprenu. Jednak pamiętajmy, że pasy do ćwiczeń skórzane będą na pewno bardziej wytrzymałe.

Pas może być zapinany na klamry, rzepy, a także zakładany na gołe ciało. Lepiej wybrać którąś z pierwszych opcji. Zakładanie pasa bezpośrednio na ciało może skutkować podrażnieniami lub obtarciem.

Kiedy potrzebny jest pas do ćwiczeń?

Czy potrzebujesz pasa do ćwiczeń? Zastanawiasz się, kiedy potrzebny jest pas do ćwiczeń? Jeśli chcesz doskonalić swoje możliwości siłowe i techniczne, a obawiasz się o kręgosłup, to właśnie wtedy go potrzebujesz. Warto skonsultować się z doświadczonym ekspertem, który oceni zaawansowanie i intensywność twojego treningu. Jednak jeśli wykonujesz dużo ćwiczeń siłowych w przysiadzie, często robisz martwy ciąg, raczej na pewno będziesz go potrzebować.

Więcej o:
Copyright © Agora SA