Cztery pozycje jogi na lepszy sen. Sprawdź, jak wykonać asany, które gwarantują lepszy odpoczynek w nocy

Joga to klucz do udanego nocnego wypoczynku. Kilka minut wysiłku przed położeniem się do łóżka może diametralanie zmienić jakość snu. Wykonanie zaledwie czterech asan gwaratuje codzienne budzenie się z zupełnie nową energią.

Joga ma niezwykłą moc. Ułożenie ciała w odpowiednich pozycjach może sprawić, że sen będzie o wiele bardziej efektywny. Porządny, nocny wypoczynek skutkuje codzienną pobudką w pełni sił i nową energią do działania.

Instruktorka jogi i masażystka, Amanda Kerpius, zdradziła w rozmowie z Women's Health, które pozycje pomagają doświadczyć rano wyjątkowego flow. Cała seria składa się z czterech asan. Wykonane 30 minut przed snem pomagają wyciszyć układ nerwowy.

Podczas wykonywania każdej z asan skup się szczególnie na oddechu. Staraj się, by wydechy były dłuższe, a wdechy krótsze. Pobieraj powietrze do płuc odliczając do dwóch, a wydychaj odliczając do czterech. Taka technika pomoże ci się zrelaksować i jak najbardziej skorzystać z dobroczynnego działania jogi.

Cztery pozycje jogi gwarantujące lepszy sen:

Pochylenie w siadzie ze złączonymi stopami

Usiądź na macie i złącz podeszwy stóp. Pozwól, by kolana swobodnie opadły na boki. Weź głęboki wdech i unieś klatkę piersiową. Następnie wydychaj powietrze, wyciągając ręce do przodu. Przytrzymaj pozycję przez dwie do trzech minut. Pozycja z głową w dole może złagodzić niepokój.

Szczęśliwe dziecko

Połóż się na plecach na macie. Unieś nogi i zegnij kolana w kierunku pach. Chwyć dłońmi zewnętrzne krawędzie stóp i oddychaj głęboko. Przytrzymaj asanę przez jedną do dwóch minut. Inspirowana niemowlęciem pozycja uwalnia napięcie w dolnej części pleców.

Pozycja śpiącego wojownika

Połóż się na plecach, zegnij kolana i połącz podeszwy stóp tak, aby kolana opadły na boki, a zewnętrzne krawędzie stóp pozostały na podłodze. Połóż ramiona na macie, a dłonie skieruj do sufitu. Wytrzymaj w pozycji przez trzy do czterech minut.

Skręt tułowia w leżeniu

Połóż się na macie i unieś kolana w kierunku klatki piersiowej. Delikatnie opuść obydwa na prawą stronę, a wyprostowaną lewą rękę opuść na matę w przeciwnym kierunku. Staraj się utrzymać ramiona i łopatki przyklejone do maty. Przytrzymaj pozycję przez jedną do dwóch minut. Następnie wróć do pozycji wyjściowej i powtórz to samo na drugą stronę.

Taki zestaw asan na pewno przyczyni się do polepszenia twojej codziennej, nocnej rutyny. Pamiętaj, by wykonywać go regularnie. Jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić relaksacyjną aurę, po zakończeniu krótkiej serii jogi nie korzystaj ze smartphone'a, ani innych technologicznych urządzeń. To pomoże ci się lepiej wyciszyć przed snem.

MZ

Zobacz wideo Poranna joga Julii Wieniawy
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.