Zapomnij o nienawiści do węglowodanów i tłuszczu. Obalamy 10 największych mitów dotyczących odchudzania. Sprawdź, w co nie warto wierzyć

Na temat odchudzania krąży mnóstwo informacji. Niestety, wiele z nich jest całkowicie nieprawdziwych. Słuchanie ich nie tylko nie ułatwia zrzucenia zbędnych kilogramów, a wręcz może je dodatkowo utrudnić.

Odchudzanie się zdecydowanie nie należy do przyjemności. To dość długi proces, który wymaga całkowitego poświęcenia i żelaznej siły woli. Z tego względu ważne jest, by dodatkowo go sobie nie utrudniać. Niestety, istnieje wiele mitów dotyczących utraty masy ciała i czasami niełatwo jest zdecydować, które z nich są prawdziwe, a które całkowicie wyssane z palca.

Rozwiązaniem jest ranking stworzony przez Women's Health. Znajdziesz w nim wszystkie fałszywe zasady, o których natychmiast powinnaś zapomnieć. Czas ustalić w końcu, jaki wpływ na odchudzanie mają węglowodany, gluten, jedzenie w nocy czy trening siłowy.

10 największych zdrowotnych mitów:

Mit 1. Spożywanie tłuszczu sprawia, że tyjesz

Gram tłuszcz ma więcej kalorii na gram białka czy węglowodanów. To nie oznacza jednak, że nie należy go spożywać podczas diety redukcyjnej. Przeciwnie, dzięki niemu czujemy się na dłużej najedzone i jest niezbędny w procesie dostarczania energii do organizmu. Wskazane jest spożywanie zwłaszcza nienasyconych tłuszczy zawartych np. w awokado, oliwie z oliwek czy orzechach.

Mit 2. Wszystkie kalorie są sobie równe

Liczenie spożywanych kalorii podczas diety redukcyjnej jest niezwykle ważne. Jednak równie istotne jest też sprawdzanie, jakie makroskładniki się na te kalorie składają. Makroskładniki czyli białko, węglowodany i tłuszcz, pełnią zupełnie inne funkcje w organizmie. Konieczne jest zachowanie między nimi odpowiedniej równowagi. Zaspokojenie apetytu samymi węglowodanami odbije się na tobie gorzej, niż wybranie posiłku, który zawiera również sporo białka i tłuszczu.

Mit 3. Podczas odchudzania nie powinno się jeść węglowodanów

Tak jak i tłuszcze, węglowodany również są bardzo ważne dla utrzymania zdrowej diety. Istnieją dwa ich rodzaje: proste i złożone. Zbyt duża ilość tych pierwszych może prowadzić do przyrostu masy ciała. Z tego względu warto sięgać głównie po węglowodany złożone, które znajdują się w produktach o dużej zawartości składników odżywczych jak np. pełnoziarniste pieczywo czy rośliny strączkowe.

Mit 4. Jedzenie w nocy powoduje tycie

Najczęściej przyjmuje się, że ostatni posiłek najlepiej spożyć 1-2 godziny przed snem. Jednak jest to kwestia indywidualna. Niektóre osoby z powodu głodu preferują spożyć finalną przekąskę 30 minut przed wylądowaniem w łóżku. Jeśli kolacja jest wartościowa i zawiera odpowiednią liczbę kalorii w żaden sposób nie przyczyni się do przybrania zbędnych kilogramów.

Mit 5. Ćwiczenia mogą zrekompensować niewłaściwą dietę

Trening jest nieodłączną częścią odchudzania, ale nieodpowiedni sposób odżywiana może sprawić, że twój wysiłek pójdzie na marne. Godzina ćwiczeń na siłowni nie wystarczy, by spalić kalorię z całego dnia pełnego przetworzonej, niezdrowej żywności. Ponadto śmieciowe jedzenie nie pomaga w budowaniu masy mięśniowej i poprawianiu wydolności organizmu.

Mit 6. Suplementy pomagają w odchudzaniu

Owszem, niektóre z nich wpływają na spalanie tłuszczu, jednak należy pamiętać, że te substancje nie są kontrolowane przez Agencję Żywności i Leków. Z tego powodu konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas wybierania ich. Ponadto warto też zaznaczyć, że suplementy to nie leki na odchudzanie, które może przepisać lekarz otyłym pacjentom.

Mit 7. Jedzenie śniadania jest konieczne podczas odchudzania

Poranny posiłek nie gwarantuje sukcesu w procesie zrzucania wagi. Owszem jedzenie rano może pomóc ograniczyć apetyt, uniemożliwiając przejedzenie się w ciągu dnia. Wszystko jednak i tak sprowadza się do sumy kalorii spożytej przez cały dzień.

Mit 8. Wykluczenie glutenu z diety pomaga zrzucić zbędne kilogramy

Gluten to rodzaj białka, które wstępuje w niektórych ziarnach np. w pszenicy i życie. Nie jest niebezpieczny dla osób, które nie są na niego uczulone lub też nie mają na niego nietolerancji. Występuje w wielu zdrowych produktach, które mają również wysoki poziom błonnika, witamin i minerałów. Ponadto jedząc w nieodpowiedni sposób, można również przytyć na diecie bezglutenowej.

Mit 9. Trening kardio to jedyny sposób na spalenie tłuszczu

Bieganie i jazda na rowerze bez wątpienia pomagają spalić mnóstwo kalorii. To jednak nie są jedyne sposoby na zwalczenie tkanki tłuszczowej. Trening siłowy również świetnie sprawdza się podczas odchudzania. Pomaga budować masę mięśniową i wyrzeźbić sylwetkę.

Mit 10. Menu diety odchudzającej nie zawiera pysznych produktów

Zdrowe posiłki jak najbardziej mogą być smaczne. Z warzyw sezonowych, owoców, chudego białka, masła orzechowego czy owoców morza można zrobić niezwykle apetyczne posiłki. Poza tym wyeliminowanie wysoko przetworzonych produktów nie oznacza braku różnorodności w diecie.

MZ

 

Zobacz wideo Julia Wieniawa zmienia swoją dietę
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.