Chcesz zbudować formę na lato? Zacznij ćwiczyć! Porady dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z treningami

Jak zacząć trenować? Przede wszystkim pamiętajmy, aby dobrać takie ćwiczenia, które nie są ponad nasze siły. Stopień zaawansowania i obciążenia powinniśmy stopniowo zwiększać. Chcesz zbudować formę? Te porady są dla ciebie.

Wykańczający pierwszy trening może nas skutecznie zniechęcić już na samym początku. Dlatego, jako osoby początkujące, zacznijmy od prostszych i mniej obciążających ćwiczeń. W jaki sposób zacząć trenować? Dobranie odpowiednich ćwiczeń pomoże ci w znalezieniu motywacji. 

Trening dla początkujących - od czego zacząć?

To pytanie zadał sobie chyba każdy, kto planuje zrobić formę - jak mam zacząć ćwiczyć? Przede wszystkim, musimy sobie ustalić, jaki jest nasz priorytet - chcemy schudnąć, wyrzeźbić mięśnie czy wzmocnić kondycję? Jeśli chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów - ile wynosi nasza docelowa waga? Dokładne ustalenie planu pomoże nam w doborze ćwiczeń i przygotowania planu treningów. 

Określiliśmy cel - co dalej? Jak dobrać ćwiczenia?

Najlepszymi ćwiczeniami dla początku są te z wykorzystaniem lekkiego obciążenia np. z użyciem kettlebells. Z ich pomocą wykonujemy przysiady oraz skłony. Paniom na pewno spodoba się trening na pośladki:

 

Polecamy też 10-minutowy zestaw ćwiczeń, które porządnie rozgrzeją nasze mięśnie brzucha, efektywny trening przeprowadzimy w domu - wystarczy nam mata do ćwiczeń:

 

Od samego początku treningów pamiętajmy, że najlepsze i najszybsze efekty przynosi przeplatanie różnych form zajęć. Oprócz zajęć typowo siłowych warto raz lub dwa razy w tygodniu wyjść pobiegać. Zaczynamy od krótszych dystansów, stosując bieg interwałowy z przerwami na marsz. Raz w tygodniu odwiedźmy basen; pływanie pomoże rozciągnąć mięśnie pleców. Wprowadźmy do naszego planu półgodzinne sesje z jogą - dwa lub trzy razy w tygodniu lub po każdym treningu. Figury z jogi pomogą nam rozciągnąć i rozluźnić mięśnie. Pamiętajmy, aby przed każdą aktywnością fizyczną zrobić prawidłową rozgrzewkę. Pominięcie tego kroku może skutkować naciągnięciami ścięgien i kontuzjami.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.