Anna Lewandowska tłumaczy, dlaczego nie wolno trenować w ciąży na plecach. Jakie zagrożenia niosą takie ćwiczenia?

Anna Lewandowska odpowiedziała na często pojawiające się pytanie, dotyczące treningów w czasie ciąży. Dlaczego zaleca się unikania ćwiczeń na plecach? Znamy opinię trenerki.

Anna Lewandowska odniosła się do częstych pytań o ćwiczenia na plecach w czasie ciąży. W sieci pojawia się wiele informacji na ten temat - dlaczego taki sposób treningu może być niebezpieczny? Przeczytajcie, co o takich ćwiczeniach napisała trenerka.

 

Anna Lewandowska o zagrożeniach trenowania na plecach w czasie ciąży

Ćwiczenia w czasie ciąży mogą pomóc przyszłym mamom przy porodzie oraz w powrocie do formy po urodzeniu dziecka. Należy jednak pamiętać, że nie każdy rodzaj treningu jest dozwolony. Wykonywanie ćwiczeń na plecach z ciążowym brzuszkiem jest zabraniane przez wielu lekarzy. Dlaczego? Anna Lewandowska postanowiła rozwiać wątpliwości. Na jej blogu pojawił się artykuł, który tłumaczy przyszłym mamom, dlaczego trenowanie na plecach jest niezdrowe:

Nie zaleca się wykonywania ćwiczeń oporowych w leżeniu na plecach. Po pierwszym trymestrze ciąży należy unikać wykonywania ćwiczeń na plecach, ponieważ mogą one zmniejszyć przepływ krwi do macicy. Pozycja leżąca na wznak/na płasko może powodować, że macica, o zwiększającym się ciężarze, może potencjalnie uciskać żyłę główną, która przenosi krew z dolnej części ciała do serca, tym samym ograniczając prawidłowe krążenie krwi w całym organizmie. Dodatkowo, nacisk rosnącego maleństwa może kompresować tę żyłę i przez to redukować ilość tlenu dostarczaną do płodu

- wyjaśnia trenerka na swoim blogu. Anna dodaje jednak, że wszystko zależy od naszego samopoczucia oraz zaleceń lekarza. Każda ciąża jest indywidualnym przypadkiem. Istnieje jednak jedno polecane ćwiczenie w leżeniu na plecach, które przyszłe mamy mogą wykonywać, oczywiście ze szczególną ostrożnością:

Ćwiczeniem, które wykonujemy jednak na plecach jest high-hips, czyli unoszenie bioder w górę napinając przy tym mięśnie pośladkowe, wzmacniając nogi i kręgosłup. Takie ćwiczenie należy wykonywać, uwzględniając sposób przyjmowania pozycji stojącej po ćwiczeniach: najlepiej zacząć od przejścia na bok i powoli wstawać, nie angażując mięśni brzucha, które ma miejsce podczas wstawania bezpośrednio z pozycji leżącej

- dodaje Lewandowska. Anna posiada duże doświadczenie z trenowaniem podczas ciąży. Wiele osób podchodzi sceptycznie do jej sposobów. Zdrowa i radosna Klara jest jednak potwierdzeniem tego, że ćwiczenia wykonywane podczas ciąży przez trenerkę nie zaszkodziły dziecku. 

Anna i Klara Lewandowskie świetnie spędzają czas razem na siłowni. Zobacz urocze nagranie:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.