Zastanawiasz się, ile kalorii ma fasolka po bretońsku? Okazuje się, że zupełnie niewiele. Ale mowa o samej fasolce! W 100 g znajdziemy 155 kcal. Mówimy tu o wersji tradycyjnej – z fasolą i z boczkiem. W porcji – około 250 g – znajdziemy więc około 380-400 kcal. Fasolkę zazwyczaj jemy z pieczywem, więc kaloryczność dania rośnie. Kromka chleba pszennego to około 120 kcal. Wystarczy zjeść dwie kromki do porcji fasolki po bretońsku a kcal rosną! Mówimy już wtedy o 700 kcal w jednym posiłku. Warto więc odchudzić nieco danie i pomyśleć o fasolce po bretońsku fit lub w wersji wege. Z fasolki po bretońsku nie musimy, a wręcz nie powinniśmy rezygnować. Jest w końcu bardzo zdrowym daniem.
Fasola jest bowiem bogata w witaminy. Zawiera witaminy A, B, E, PP. Dodatkowo jest źródłem minerałów. Znajdziemy w niej potas, wapń, cynk, fosfor, lekkostrawną skrobię. Warto wspomnieć i porównać ją do grochu. W przeciwieństwie do niego nie zawiera sodu, więc jest zdrowsza.
Dodatkowo korzystnie działa w profilaktyce antynowotworowej. Przyczynia do hamowania rozrostu tkanek nowotworowych i skutecznie obniża cholesterol. Wpływ na to ma duża zawartość rozpuszczalnego błonnika.
Fasola jest też skuteczna w walce z przeziębieniami i budowaniu odporności. Rośliny strączkowe świetnie działają także na florę w jelitach i prawidłowe działanie trzustki, jelita grubego czy wątroby. Fasola to także naturalne źródło lecytyny. A jak wiadomo świetnie wpływa ona na przemianę materii i wspomaga pracę układu nerwowego.
Mimo dużej kaloryczności dania nie powinniśmy z niego rezygnować. Lepiej pomyśleć jednak, jak je odchudzić i zastąpić puste kalorie tymi pożytecznymi. Poniżej znajdziecie przepisy na klasyczną fasolkę po bretońsku, wege fasolkę po bretońsku i fit fasolkę po bretońsku z kurczakiem.
Składniki: 400 g suchej fasolki "Piękny Jaś", 200 g boczku wędzonego, 200 g kiełbasy, cebula, trzy ząbki czosnku, puszka krojonych pomidorów, pół szklanki passaty, cztery ziela angielskie, liść laurowy, dwie łyżki majeranku
Przygotowanie: Suchą fasolkę włóż do garnka. Zalej ją zimną wodą. Poziom wody powinien być nieco wyższy niż fasolki. Odstaw fasolę na noc. Następnego dnia przecedź ją przez sito. Wlej litr wody, dodaj łyżeczkę soli, ziele angielskie, liść laurowy. Gotuj pod przykryciem około dwóch godzin. Fasolka ma być miękka. Następnie przygotuj boczek. Zdejmij skórę, pokrój go w koskę. Przysmaż dokładnie z każdej strony na patelni. Przełóż do garnka z fasolą, ale na patelni zostaw wytopiony tłuszcz. Podsmaż na nim kiełbasę pokrojoną w kostkę. Dodaj do niej cebulę i smaż kolejnych kilka minut. Pod koniec dodaj także przeciśnięty przez praskę czosnek. Wszystko przełóż do garnka z fasolę i gotuj kolejnych 1o minut. Na koniec dodaj pomidory z puszki i passatę. Dopraw do smaku solę, pieprzem, dodaj majeranek.
Składniki:
Przygotowanie: Suchą fasolkę włóż do garnka. Zalej ją zimną wodą. Poziom wody powinien być nieco wyższy niż fasolki. Odstaw fasolę na noc. Następnego dnia przecedź ją przez sito. Wlej litr wody, dodaj łyżeczkę soli, ziele angielskie, liść laurowy. Gotuj przez około dwie godziny. W międzyczasie dodaj pomidory z puszek. Pokrój cebulę i podsmaż ją na oleju na słoto. Dodaj zioła i przeciśnięty przez praskę czosnek. Duś przez chwilę. Dodaj wszystko do fasoli. Zalej ją passatą. Na patelni grillowej przygotuj paprykę. Pokrój ją na drobne kawałki, grilluj z każdej strony. Dodaj do fasolki, dopraw do smaku przyprawami.
Składniki:
Przygotowanie: Suchą fasolkę włóż do garnka. Zalej ją zimną wodą. Poziom wody powinien być nieco wyższy niż fasolki. Odstaw fasolę na noc. Następnego dnia przecedź ją przez sito. Wlej litr wody, dodaj łyżeczkę soli, ziele angielskie, liść laurowy. Gdy fasola zmięknie, dodajemy pokrojoną w kostkę marchewkę, pietruszkę i selera. W międzyczasie przygotowujemy kurczaka. Myjemy go i kroimy w kostkę. Podsmażamy na patelni razem z pokrojoną drobno cebulą i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Następnie dodajemy wszystko do fasolki po bretońsku. Doprawiamy przyprawami, wsypujemy majeranek, oregano i paprykę.