Istnieje wiele rodzajów bułek. Grahamki, żytnie, pełnoziarniste, fitness… Nie sposób wymienić wszystkie. Najpopularniejszą jest zdecydowanie bułka kajzerka. Ile ma kalorii? Jakie wartości odżywcze ma bułka kajzerka?
Kajzerka jest niewielką, okrągłą bułką, z pięcioma charakterystycznymi bruzdami. Ile waży kajzerka? Zazwyczaj, przeciętna kajzerka, waży około 50 gramów. W jej składzie z całą pewnością znajdziemy mąkę pszenną, słód, drożdże, sól i oczywiście zakwas. Wszelkie konserwanty i barwniki są zbędne. Niekiedy kajzerki bywają posypywane sezamem, czasem makiem.
Ile kalorii ma kajzerka? W średniej wielkości kajzerce, która waży około 50 g, znajdziemy około 160 kcal. W 100 g produktu znajdziemy ich około 300-310.
Czy bułka ma jakieś wartości odżywcze? Oprócz tego, że bułka jest dość kalorycznym produktem, to warto wiedzieć, że jest też źródłem białka, tłuszczy – w tym tłuszczy nasyconych – węglowodanów, błonnika i soli. Najcenniejszy z wymienionych jest błonnik. Jest zawiera go dość mało i istnieje wiele cenniejszych dla naszego organizmu źródeł tego składnika. Co więc zamiast bułki?
Zamiast bułki warto jeść chleb. Oczywiście nie każdy rodzaj. Jednak, jeśli zastanawiacie się czy bułka, czy chleb na diecie, odpowiadamy jednoznacznie – zdecydowanie chleb! Teraz warto zastanowić się, jaki chleb będzie najlepszy na diecie. Ten, najbardziej naturalny, wypiekany z niskoprzetworzonej mąki. Świetnym wyborem będzie chleb żytni, chleb pełnoziarnisty.
Te rodzaje pieczywa dostarczają w diecie niezbędnej energii, zawierają witaminy i minerały. Znajdziemy w nich choćby duże pokłady witamin z grupy B, witaminę E, a także żelazo, magnez czy – najważniejszy – błonnik pokarmowy.
Chleb powinien znaleźć się w naszym jadłospisie, nawet w ograniczonych ilościach, gdy szczególnie zależy nam na dbaniu o linię. Oczywiście pod warunkiem, że nie mamy żadnych przeciwwskazań. Takim przeciwwskazaniem może być celiakia, nietolerancja glutenu czy inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Ciekawym pomysłem jest także upieczenie chleba samodzielnie. Mamy wtedy 100 proc. pewność, co do jego składu. Możemy dodać dowolne ziarna, aby jeszcze bardziej podkręcić jego walory odżywcze. Sprawdzi się tu oczywiście siemię lniane, ziarna słonecznika i pestki dyni. Te domowy chleb powinien składać się z czterech podstawowych składników – zakwasu, mąki, wody oraz soli. Nic więcej nie jest potrzebne do wypieku zdrowego pieczywa.
Wiele osób zastanawia się, czy pieczywo jest na pewno potrzebne na diecie odchudzającej. Tak, zdecydowanie tak. Oczywiście ważna jest jego jakość i ilość. Powinniśmy wybierać także właściwy rodzaj pieczywa, a przy jego wyborze kierować się przede wszystkim zawartości witamin i minerałów oraz wartością indeksu glikemicznego.
Przyjrzyjmy się tej ostatniej wartości – IG. Indeks glikemiczny powinien być w przypadku pieczywa na diecie odchudzającej jak najniższy. W ten sposób zapewnimy sobie uczucie sytości na bardzo długo i nie będziemy obawiać się nagłych skoków poziomu glukozy we krwi. Pieczywo o niskim indeksie glikemicznym to na przykład pumpernikiel, chleb razowy i pieczywo chrupkie. To ostatnie jednak może być bardzo kaloryczne. Dobrym pomysłem jest też chleb żytni. Ma on średni indeks glikemiczny, ale znacznie niższy niż pieczywo pszenne.
Warto zwrócić uwagę także na dodatki, z którymi spożywamy pieczywo. To one także w duże mierze wpływają na kaloryczność naszych kanapek. Lepiej wybierać odtłuszczone sery, pieczone wędliny i oczywiście jak najwięcej warzyw.