Cykoria to popularna roślina, która w Europie jest uprawiana od wieków. Roślina posiada jadalnie liście i korzenie, które posiadają wiele właściwości odżywczych. Liście można jeść na surowo lub gotować. Korzenie zwykle przetwarza się na proszek, który dodaje się do żywności np. płatków zbożowych, muesli czy proteinowych batonów. W jaki sposób korzeń cykorii jest wykorzystywany w kuchni i jakie ma wartości odżywcze?
Coraz częściej korzeń cykorii jest polecany, jako dodatek do sałatek, surówek czy innych dań przy diecie odchudzającej. Jakie są zalety włączenia go do diety?
Korzeń z cykorii posiada wysoką zawartość błonnika roślinnego, który spowalnia trawienie i wchłanianie pokarmu. Jakie to niesie korzyści w diecie? W ten sposób dostarczasz organizmowi energii, jednocześnie dłużej utrzymując uczucie sytości, co pomaga kontrolować spożywane kalorie. To idealny sposób na wspomaganie odchudzania. Jak podaje magazyn "Shape", według danych opublikowanych przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, około 60 gramów korzenia cykorii zawiera około jednego grama błonnika. Po uprażeniu i zmieleniu cykoriowy proszek dostarcza skoncentrowane źródło łatwo rozpuszczalnego błonnika, który w ten sposób możemy przemycić do wielu potraw. Warto też dodać, że przeprowadzane badania pomogły odkryć, że inulina, którą znajdziemy w korzeniach cykorii, wyrównuje poziom cukru we krwi, a także powoduje wzrost zdrowych bakterii w jelitach.
Korzeń rośliny możemy pokroić i dodać do sałatek, surówek oraz zapiekanek. Cykoriowy proszek będzie idealny do przygotowania zdrowych smoothie, których nie będzie trzeba dodatkowo dosładzać - korzeń cykorii jest lekko słodki, dlatego często jest zdrowym dodatkiem do ciast i ciasteczek. Dodaj łyżeczkę lub półtorej proszku do ulubionego koktajlu. Wiele osób mieli korzeń, piecze i zaparza napój, który ma podobne właściwości do kawy, choć nie posiada w składzie kofeiny.
Chcesz szybko zrzucić zbędne kalorie? Spróbuj treningu turbospalania: