Czy biegając można schudnąć? Zobacz, w jaki sposób biegać, aby szybko i skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów

Chcesz znaleźć przyjemny sposób na szybkie zgubienie kilogramów? Nie jesteś fanem siłowni i ćwiczenia w grupie? Bieganie może być idealnym sposobem na trening - jeśli ćwiczysz poprawnie. Jak efektywnie biegać?

Czy bieganie pomaga w spalaniu zbędnego tłuszczu? Oczywiście, że tak! Bieg to to także jeden z najlepszych treningów dla naszego układu sercowo-naczyniowego, który jednocześnie pomaga pozbyć się zbędnych kalorii - w dość krótkim czasie spalimy ich naprawdę dużo. To jednak nie oznacza, że każdy rodzaj biegu pomoże nam schudnąć. Co należy wiedzieć, jeśli chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów uprawiając jogging?

Jak biegać, żeby schudnąć?

Jeżeli zamierzasz biegać po piękną sylwetkę, możesz to zrobić na dwa sposoby: długi i powolny bieg lub szybszy, krótszy, który bardzo często polega na bieganiu w seriach w różnym tempie. Od sposobu, w jaki biegasz zależy, ile zalegających kalorii spalisz. Od czego to zależy? Ekspertka Jorianne Numbers w rozmowie z "Popsugar" zaznaczyła, że:

Jeśli biegasz dłużej, ale wolniej, twoje ciało będzie prawdopodobnie spalać więcej tłuszczu, niż węglowodanów

- skomentowała Numbers. Problem polega na tym, że podczas takiego biegu całościowo spalamy mniej kalorii, niż potrzebujemy, żeby taki dystans przebiec. Zdecydowanie bardziej efektywne będą szybsze i krótsze biegi, które pozwolą na spalenie magazynowanego tłuszczu. Krótki, intensywny bieg spala nie tylko tłuszcz podczas samego ćwiczenia, lecz także pewien czas po wykonaniu treningu. Dzieje się tak, dzięki efektowi EPOC, czyli zużycia tlenu podczas wysiłku:

Nawet po biegu twoje ciało nadal będzie spalać kalorie. Im większa intensywność treningu, tym więcej kalorii spala się również po jego zakończeniu

- potwierdza dla "Popsugar" Jorianne. To bardzo przydatna informacja! 

Jak często biegać, jeśli chcemy schudnąć?

Najlepiej połączyć bieganie z innymi rodzajami ćwiczeń, z którymi opracujemy plan treningowy na cały tydzień. Oto przykładowa rozpiska treningowa na siedem dni:

  • Poniedziałek: bieg interwałowy, kilka serii o różnych stopniach szybkości.
  • Wtorek: półgodzinny trening siłowy, z wykorzystaniem hantli, ciężarków lub kettleball.
  • Środa: stretching, trening "wspinaczka górska"
  • Czwartek: bieg interwałowy. 
  • Piątek: Dłuższy, powolny bieg, połączony z przerwami na szybki marsz. 
  • Sobota: sesja jogi, pływanie lub godzinna jazda na rowerze. 
  • Niedziela: Odpoczynek.

Przy odchudzaniu najlepiej sprawdzają się treningi, składające się z różnorodnych ćwiczeń. Po miesiącu tak przygotowanego treningu na pewno będziesz mogła zauważyć pierwsze efekty. 

Czym jest turbospalanie? Zobacz nasz przykładowy trening:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.