Dieta oczyszczająca, jak już sama nazwa wskazuje, polega na spożywaniu menu ubogiego w składniki odżywcze. Jemy naprawdę niewiele produktów. Dania są skomponowane tak, by oczyścić nasz organizm z toksyn i złogów. Oczywiście jest to surowa, bardzo restrykcyjna dieta, nie dla każdego. Na pewno powinny z niej zrezygnować kobiety w ciąży, matki karmiące piersią, osoby starsze, a także ci, którzy mają zaburzania układu pokarmowego.
Podstawowym założeniem diety oczyszczającej jest oczyszczenie jelit. Podczas nieprawidłowej diety, którą często wybieramy na co dzień, diety ubogiej w błonnik, za to bogatej w produkty przetworzone, w naszych jelitach tworzą się złogi kałowe. Blokują i zwężają one światło w jelitach, zaburzają pracę całego układu pokarmowego. Resztki pochodzące z przemiany materii także zalegają w naszym organizmie i są źródłem toksyn. W tym momencie warto pomyśleć o diecie oczyszczającej.
Jest ona szczególnie polecana osobom, u których pojawiły się już liczne dolegliwości. Warto wymienić kilka podstawowych. Są to zaparcia, biegunki, problemy skórne, nieprzyjemny zapach z ust, nalot na języku, kamień nazębny, nawracającej infekcje, bóle głowy, problemy ze snem, brak energii, osłabianie czy gorsze samopoczucie. Warto zastanowić się, co można zmienić w swoim jadłospisie i przyjrzeć się menu diety oczyszczającej.
Dieta oczyszczająca jelita oparta jest przede wszystkim na produktach, które zawierają duże pokłady błonnika. Znajdziemy więc w niej warzywa, owoce i zioła. Oczywiście takie składniki nie zapewnią nam wszystkich niezbędnych minerałów i witamin, dlatego takie menu diety oczyszczającej nie powinno towarzyszyć nam dłużej niż siedem dni. Najczęściej wybieraną opcją jest dieta oczyszczająca trzydniowa.
Oczywiście to, że kończymy dietę nie oznacza, że wracamy do dawnych nawyków. Wciąż staram się dobrze i zdrowo odżywiać. Eliminujemy tłuste, smażone potrawy, słodycze, żywność wysokoprzetworzoną czy alkohol.
Ważne, aby podczas stosowania diety oczyszczającej pilnować spożywania płynów. Powinniśmy wypijać co najmniej dwa litry dziennie. Najlepsza będzie woda niegazowana, jednak można pić też wodę z cytryną i napary ziołowe. Takie napoje poprawiają perystaltykę jelit i pomagają odkwasić organizm.
Czy jest coś na co trzeba uważać stosując dietę oczyszczającą? Oczywiście. Zdecydowanie należy wystrzegać się ziemniaków, pszenicy, pieczywa, tłuszczu, orzechów, mięsa, produktów mlecznych czy słodkich owoców. Bezwzględnie należy wykluczyć z menu diety oczyszczającej papierosy, alkohol, mocną herbatę i kawę.
Poniżej znajdziecie jadłospis diety oczyszczającej na 3 i 7 dni.
3-dniowa dieta oczyszczająca to najczęściej wybierana opcja. Bardzo popularnym wariantem jest dieta oczyszczająca z kefirem. Podstawą menu diety oczyszczającej jest tu kefir. Każdego dnia musimy wypić 2,5 litra kefiru. Dzielimy go na sześć porcji. Dodatkowo można zjeść grzanki z kromek ciemnego pieczywa i pić wodę oraz kompot z suszonych owoców.
Drugi dzień diety zakłada włączenie soków. Można pić sok jabłkowy, pomarańczowy czy grejpfrutowy. Dodatkiem może być porcja świeżych warzyw. Trzeciego dnia – ostatniego – do kuracji dokładamy warzywa gotowane. Można je zblendować i przygotować z nich zupę.
Dieta oczyszczająca 7-dniowa zakłada spożywanie tylko potraw lekkostrawnych. Nie jest już tak rygorystyczna, jak 3-dniowa. Można jeść normalnie, aczkolwiek małe porcje. I oczywiście tylko lekkostrawne produkty. Na obiad sprawdzi się na przykład zupa-krem z marchewki, a na śniadanie jogurt naturalny z otrębami. Codziennie powinniśmy pić wodę mineralną z dodatkiem cytryny i oczywiście stosować się do zaleceń ogólnych diety oczyszczającej.