Zastanawiasz się, co to jest atlas ćwiczeń? Jeśli choć raz byłeś na siłowni, to na pewno wiesz, o czym mowa. To urządzenie do ćwiczeń, które choć wygląda na bardzo skomplikowane, to w rzeczywistości wcale takie nie jest. Wiele osób, w tym także trenerów personalnych, uważa, że trening na atlasie jest bezpieczniejszy niż ćwiczenia z tak zwanymi wolnymi ciężarami. Świetnie więc sprawdzi się jako maszyna dla osób początkujących.
Warto wiedzieć, że doby atlas do ćwiczeń może nam bez problemu zastąpić nawet całą siłownię. Dzięki niemu możemy ćwiczyć różne partie mięśni. Mogą na nim ćwiczyć i kobiety, i mężczyźni. Nie ma ograniczeń wiekowych ani kondycyjnych. Każdy jest w stanie dostosować ćwiczenia do swoich potrzeb i możliwości. Warto więc kupić atlas ćwiczeń i korzystać z niego w domowym zaciszu. Jak wybrać sprzęt do zakupu?
Jak złożyć atlas ćwiczeń w domu? Na co zwracać uwagę podczas zakupu? Też stoisz przed tymi pytaniami? Służymy pomocą. Na początek musimy podejść do sprawy bardzo technicznie. Atlas, na który się zdecydujemy, musi spełniać wszelkie wymagania, atesty. To sprzęt, który ma nam służyć latami, a na dodatek nie spowodować żadnej kontuzji.
Koniecznie zastanów się nad tym, jak będziesz ćwiczyć z wykorzystaniem atlasu. Może okazać się, że kupisz sprzęt, którego nie wykorzystasz. Nie warto inwestować w maszynę, która przyda nam się tylko częściowo. A jeśli planujesz treningi, ale nie wiesz jeszcze, jaki sprzęt będzie dla ciebie najlepszy, możesz kupić atlas, który ma możliwość późniejszego dołożenia dodatkowych funkcji.
Zwróć uwagę także na wielkość. Niektóre maszyny mogę być olbrzymie i zwyczajnie nie zmieścimy ich w swoim mieszkaniu. Pamiętaj jednak, że atlas musi być wytrzymały i stabilny.
Ogólne dane techniczne także powinny być na liście priorytetów. Znajdziesz tam choćby wymiary urządzenia, ale także informację o masie. Zarówno o maksymalnej masie obciążenia podczas ćwiczeń, jak również maksymalnej wadze użytkownika. Najprostsze modele mają ograniczenia najczęściej do 100 kilogramów. Jeśli ważysz więcej, nie korzystaj z takiego sprzętu ze względów bezpieczeństwa.
Jeśli zdecydowałeś się na zakup, atlas ćwiczeń stoi już u ciebie w domu, to czas na trening. Przydadzą ci się więc nasze wskazówki do treningu na atlasie ćwiczeń. Przede wszystkim pamiętaj, że nie osiągniesz żadnych efektów, jeśli nie będziesz ćwiczyć systematycznie. Pomiędzy pojedynczymi ćwiczeniami mięśnie powinny być napinane, dzięki temu ćwiczenia dają więcej.
Zacznij od prostych ćwiczeń i mniejszej masy. Z czasem zwiększaj ciężar, intensywność czy liczbę powtórzeń. A jeśli miałeś dłuższą przerwę, choćby przez chorobę, to ponownie zmniejsz liczbę powtórzeń i intensywność ćwiczeń. Nie możesz się przetrenować. Zaplanuj z wyprzedzeniem czas na odpoczynek.
Oczywiście potrzebujesz wygodnego stroju. Spodenki i koszulka powinny być przewiewne, ale niezbyt luźne. Zdejmij biżuterię do ćwiczeń. Ćwicz minimum godzinę po posiłku. Pamiętaj, aby wykonać rozgrzewkę przed ćwiczeniami na atlasie! A po zakończonym treningu koniecznie wykonaj sesję rozciągania.
Podczas ćwiczeń nie śpiesz się. Masz czas, liczy się precyzja ruchów. Unikaj blokowania ruchów, ćwicz płynnie, w jednym tempie. To pomoże ci najlepiej i najskuteczniej stymulować mięśnie. Oddychaj. Podczas większego wysiłku robisz wydech, a podczas mniejszego wdech.
Rozsądnie wybierz obciążenie. Nie może być ani za lekkie, ani za ciężkie. Musi ono zapewnić nam możliwość wykonania wszystkich powtórzeń w tym samym tempie. Zawsze możesz dołożyć obciążenie, gdy zorientujesz się, że ciężar jest za lekki.