Pilates a joga. Co to jest pilates i dla kogo jest wskazany? Poznaj tajniki tego wzmacniającego treningu

Pilates to trening dosłownie dla każdego. Wzmacnia całe ciało, poprawia wygląd sylwetki, wpływa na kręgosłup i nasze samopoczucie. Pozwala nawet pozbyć się bólu pleców. Kto powinien ćwiczyć pilates? I na czym polegają ćwiczenia dla początkujących?

Pilates – co to jest?

Pilates to jeden z tych treningów, którego efekty poczują i docenią wszyscy. Nie ma nic wspólnego z dźwiganiem ciężarów, spalaniem kalorii. A jednak daje niesamowite poczucie lekkości, uelastycznia mięśnie, wysmukla ciała. Co to jest pilates? W najprostszych słowach to połączenie jogi, ćwiczeń izometrycznych i baletu. Można ćwiczyć pilates bez względu na wiek, płeć czy nawet kondycję. Jest wskazany także dla osób, które mają problemy z ruchomością, kontuzje.

Pilates powstał w 1920 roku. Wymyślił go w Nowym Jorku niemiecki sportowiec – Joseph Pilates. Mężczyzna cierpiał z powodu krzywicy i sam wymyślił ćwiczenia, które przynosiły mu ulgę. Jego metoda przypadła do gustu na początku tancerzom, z czasem docenili ją fizjoterapeuci, lekarze, kręgarze.

Warto wiedzieć, że pilates jest bardzo popularny na całym świecie. Główne założenia tej metody opierają się na sześciu zasadach. Pierwszą i najważniejszą jest prawidłowy oddech. Wdech robimy nosem, wydech ustami. Ważne, by robić to w odpowiednim momencie ćwiczenia.

Kolejną ważną zasadą jest koncentracja. Podczas zajęć skupiamy się zupełnie na wykonywanych powtórzeniach. Ważne, aby wyśrodkować każdy nasz ruch. Zaczynamy w centrum naszego ciała. Zawsze napinamy mięśnie głębokie brzucha. Dzięki temu mamy lepszą stabilizację i łatwiej nam zachować wyprostowaną sylwetkę na dłużej.

Następny aspekt to świadomy ruch połączony z właściwym oddechem. Wszystko to należy robić płynnie, harmonijnie, spokojnie. Liczy się precyzja. Dokładnie wykonujemy powtórzenia, nie zależy nam na zrobieniu jak największej ich liczby.

Pilates – efekty

Kiedy mówimy o efektach pilastesu, miejmy na uwadze, że tylko regularne, systematycznie wykonywane ćwiczenia przyniosą skutek. Powinniśmy ćwiczyć kilka razy w tygodniu – dwa lub trzy – po 50-60 minut. Po około 20 sesjach zobaczymy efekty. A już po 10 treningach poczujemy różnice. Wiele osób mówi, że po pierwszych 30 treningach ciało jest jak nowo narodzone.

Oczywiście konkretne efekty pilatesu zależą też od predyspozycji naszego organizmu. Osoby szczupłe szybciej zobaczą efekty niż te, które borykają się ze zbędnymi kilogramami. Na pewno poczujemy się znacznie lżej. Mięśnie staną się elastyczniejsze, bardziej smukłe. Z czasem zauważymy właśnie, że nasze ciało smukleje. Poprawi się także zakres ruchu. Pilates pomoże też wszystkim tym, którzy mają jakiekolwiek dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa.

Pilates a joga

Wiele osób zastanawia się na różnicami między pilatesem a jogą. W wielkim uproszczeniu pilates jest dynamiczniejszy od jogi. To ćwiczenia bardziej pragmatyczne niż joga, która zakłada duchową praktykę. Można powiedzieć, że joga to sposób życia, harmonijny i piękny. Natomiast pilates to „tylko” ćwiczenia. Za pilatesem nie idzie żadna filozofia.

Pilates – dla kogo jest dobry?

Przede wszystkim pilates jest dobry dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa. Dodatkowo docenią go wszyscy ci, którzy mają problemy z brakiem energii, są zestresowani, mają dużo trudnych obowiązków. Pomaga się bowiem rozluźnić. Oczywiście świetnie wpływa też na tych, którzy dbają o sylwetkę - uelastycznia ciało.

Skoro już wiemy, dla kogo jest dobry pilates, warto przyjrzeć się ćwiczeniom dla początkujących. Poniżej znajdziesz kilka pozycji z pilatesu.

Pilates – ćwiczenia dla początkujących

  • Unoszenie nóg - Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder i przez minutę unoś na zmianę kolana do klatki piersiowej. Ręce trzymaj na biodrach lub luźno puść je wzdłuż ciała. Cały czas napinaj brzuch.
  • Unoszenie i odwodzenie nóg - Unieś kolano do góry. A w kolejnym kroku odwódź nogę prostą do tyłu. Zrób wydech podczas wymachu nogi. Równowagę utrzymuj dzięki napięciu brzucha. Zrób ćwiczenie na każdą ze stron. Ćwicz przez minutę.
  • Kołyska - Usiądź na macie. Ugnij kolana, przyciągnij je do klatki piersiowej. Złap dłońmi za uda pod kolanami. Zacznij bujać się do przodu i do tyłu. Z wdechem przetocz się do tyłu, a z wydechem, rolując ciało, wróć do pozycji wyjściowej. Zrób 10 kołysek.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.