Co to jest kickboxing? Jak zacząć trening kickboxera? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym sporcie walki

Kickboxing to sport walki. Podstawą tej dyscypliny jest zadawanie ciosów pięściami oraz kopnięcia. Kickboxing - choć kojarzony z bezsensownym, zupełnie bezrefleksyjnym biciem drugiej osoby - to tak naprawdę bardzo wymagający, spektakularny sport. Wymaga olbrzymiej zwinności i wielu lat treningów. Co potrzebne do kickboxingu? Jak zacząć trenować kickboxing? Poznaj tajniki treningu kickboxera.

Kickboxing – co to jest?

Kickboxing to sport walki. Wielu osobom – głównie za sprawą krzywdzącego przedstawienia tej dyscypliny sportowej w filmach – kojarzy się z bezmyślnym kopaniem i biciem drugiej osoby. Prawda jest jednak taka, że to bardzo holistycznie rozwijający organizm sport.

Osoby, które trenują kickboxing muszą dbać o równomierny rozwój ciała i nic nie zostawiają przypadkowi. W kickboxingu liczą się bowiem nie tylko uderzenia i ich siła, lecz także szybkość i zwinność. Zawodnik musi być gibki, szybki i zwinny. To sport walki, który stawia na dokładność, precyzję i kontrolę nad własnym ciałem oraz umysłem. Doskonalenie umiejętności technicznych idzie tu w parze z rozwojem osobistym i przekraczaniem własnych granic.

Kickboxing – podstawy

Jeśli chodzi o podstawy kickboxingu to, zostały one wyszczególnione w latach 70. XX wieku. Mówimy tu o kickboxingu amerykańskim. Ten japoński powstała wiele lat wcześniej.  Wersja amerykańska to zmodyfikowane karate. Osoby, które trenowały karate, chciały nieco usprawnić tę dyscyplinę. Dlatego kickboxing amerykański często jest nazywany full-contact karate lub po prostu full contact.

Japoński kickboxing to połączenie karate i boksu tajskiego. Ciosy zadawane są rękoma tak jak w boksie. Wyróżniamy ciosy sierpowe, proste, haki i podbródkowe. Nie wolno używać przedramion i łokci. Kopnięcia z kolei pochodzą bezpośrednio z karate. Nie wolno kopać kolanem.

Kickboxing wymaga od zawodnika dużo wysiłku podczas treningu i walk. To świetny pomysł, jeśli chcemy poprawić pewność siebie, zrzucić kilka kilogramów czy poprawić sprawność fizyczną. Od czego zacząć przygodę z tą sztuką walki? Jak się przygotować do kickboxingu?

Kickboxing – jak się przygotować?

Przygotowanie do kickboxingu trwa wiele tygodni. Musimy postawić przede wszystkim na ćwiczenia wzmacniające, treningi siłowe, cardio i nauczyć się prawidłowej postawy. Dodatkowo warto pomyśleć o zakupie odpowiedniego sprzętu do kickboxingu.

Co potrzebne do kickboxingu? Na pewno musimy pomyśleć o rękawicach, szczękach i ochraniaczach. Co do samego ubioru, to trenować możemy po prostu w luźnej koszulce i przewiewnych spodniach.

Co jeszcze potrzebne jest nam do kickboxingu? Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić na wybór kasku. Jest kluczowy, bo ochrania naszą głowę. Warto więc zapłacić za niego więcej, wybrać taki, który spełnia wszelkie standardy i posłuży nam długo. Kask do kickboxingu powinien być wykonany z elastycznej skóry, ewentualnie innego tworzywa. Kask musi chronić czoło, skroń, górę głowy, górną część szczęki, uszy i tył głowy. Zapięcie kasku powinno znajdować się pod brodą i z tyłu głowy. Takie dwuelementowe zabezpieczenie jest istotne. Ponadto zwróćmy uwagę, aby nie zawierało ono żadnych plastikowych lub metalowych części. To ważne w przypadku urazów.

Kickboxing – jak zacząć? Trening kickboxera

Zastanawiasz się, jak zacząć trening kickboxera? Na pewno musisz skorzystać z rad kogoś bardziej doświadczonego. Warto wybrać się do szkół walki i tam zorientować się w ofercie zajęć kickboxingu.

Sam trening nie powinien cię zaskoczyć. Zaczyna się od pracy nad techniką i przygotowaniem motorycznym ciała. Dopiero bardziej zaawansowani zawodnicy mogą wykonywać sparingi. Podczas treningu często ćwiczy się z workami, piłkami lekarskimi czy nawet ze skakanką.

Ponadto często wykonuje się typowo obwodowy trening. Są one męczące, jednak najbardziej skuteczne. Dzięki nimi poprawiamy wytrzymałość siłową i dynamikę. Technikę ćwiczymy na gruszkach, workach. To pozwala wypracować szybkość i siłę uderzeń.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.