Na diecie kopenhaskiej można schudnąć nawet 10 kg! Na czym polega ten model odchudzania?

Dieta kopenhaska to bardzo wymagający i restrykcyjny model odżywiania. Trwa krótko - bo zaledwie 13 dni. A efekty diety kopenhaskiej są spektakularne. Przyjmuje się utratę od 4 do 10 kg. Czy jednak nie grozi ona efektem jo-jo? Co to jest dieta kopenhaska? Jak powinna wyglądać lista zakupów na diecie kopenhaskiej? Podpowiadamy.

Dieta kopenhaska – co to jest?

Dieta kopenhaska to często nazwa diety duńskiej. Zakłada ona trzynastodniowe odchudzanie, które skutkuje utratą nawet 10 kg. Prawdopodobnie zostało wymyślona w Danii, ale ostatecznie nie zostało to potwierdzone.

Warto wiedzieć, że dieta kopenhaska jest dietą niskowęglowodanową i niskokaloryczną. Co ciekawe to prawdopodobnie jedyny model odchudzania, który w swoich rygorystycznych zasadach zakłada, że  jeśli przerwiemy jej stosowanie nawet na jeden dzień, musimy przerwać dietę i wrócić do niej za jakiś czas, ale nie wcześniej niż za trzy miesiące. Skąd takie obostrzenia? Przyjrzyjmy się zasadom diety kopenhaskiej.

Dieta kopenhaska – jakie są zasady?

Dieta kopenhaska ma kilka bardzo rygorystycznych zasad. Przede wszystkim nie wolno spożywać więcej niż 600-800 kcal dziennie. To nie podlega negocjacjom czy dostosowywaniu do indywidualnych potrzeb. To wręcz głodowa dawka kalorii, która w żaden sposób nie sprosta dziennemu zapotrzebowaniu kalorycznemu u kogokolwiek. Zdaniem twórców diety kopenhaskiej, tylko takie ograniczenie kalorii – około trzy razy mniejsze niż przeciętne zapotrzebowanie kaloryczne osoby dorosłej – pozwala wykorzystać rezerwy tłuszczu i po prostu chudnąć.

Warto wiedzieć, że dieta kopenhaska jest sprzeczna z zalecaniami Instytutu Żywności i Żywienia. Jej jadłospis nie zawiera produktów zbożowych, odpowiedniej porcji warzyw czy owoców.

Jedną z zasad diety kopenhaskiej jest bezwzględne stosowanie czasu jej trwania. Można odchudzać się tylko 13 dni. Dłuższe stosowanie diety może doprowadzić do niedoboru witamin, minerałów. Możemy nie tylko nie zobaczyć pożądanych efektów diety, lecz także wyniszczyć organizm.

Na diecie kopenhaskiej spożywamy tylko trzy posiłki dziennie - śniadanie, obiad i kolację. Śniadanie jemy około 8-9 rano, obiad powinniśmy zjeść między 12 a 14, a kolację najpóźniej o 18.

Co można jeść? Zasady diety kopenhaskiej mówią wprost – należy ograniczyć tłuszcze i węglowodany. Postawę diety stanowią więc warzywa, jajka, chude mięso, niektóre owoce. Można pić kawę. I to nawet w dużych ilościach. Nie wolno spożywać alkohol, zakazane jest także podjadanie między posiłkami i jedzenie słodyczy.

Podczas przestrzegania diety kopenhaskiej powinniśmy zrezygnować z uprawiania sportu. Dostarczamy tak mało kalorii, że przesadna aktywność jest niewskazana. Możemy odczuwać zawroty głowy, zmęczenie, gorsze samopoczucie.

Dieta kopenhaska – jakie efekty?

A jakie efekty diety kopenhaskiej czekają nas po tych trzynastu dniach? Przede wszystkim musimy wiedzieć, że nie jest to zdrowy model odżywiania. Będziemy zmęczeni, osłabieni. Pojawią się niedobory witamin i składników odżywczych. Możemy mieć problemy z cerą czy włosami. Jednak mimo to niektórzy decydują się na tę dietę. Dlaczego? Przekonuje ich fakt, że na diecie kopenhaskiej można schudnąć od 4 do 10 kg.

Dieta kopenhaska – przykładowe menu

Przykładowe, trzydniowe menu diety kopenhaskiej może wyglądać następująco:

1 dzień

  • Śniadanie: kawa bez cukru;
  • Obiad: dwie garści gotowanego szpinaku, dwa jajka na twardo, pół pomidora;
  • Kolacja: 200 g pieczonego mięsa, trzy liście zielonej sałaty skropionej sokiem z cytryny i oliwą.

2 dzień

  • Śniadanie: kawa bez cukru;
  • Obiad: cztery plastry szynki pieczonej, jeden kubeczek jogurtu;
  • Kolacja: 200 g ryby pieczonej z ziołami, pół pomidora.

3 dzień

  • Śniadanie: kawa bez cukru;
  • Obiad: dwa jajka na twardo, pół pomidora;
  • Kolacja: jabłko, 150 g twarożku.

Dieta kopenhaska – lista zakupów

Jak widzicie jadłospis diety kopenhaskiej jest bardzo ograniczony. Poniżej znajdziecie produkty, które mogą znaleźć się na liście zakupów, gdy planujemy dietę kopenhaską.

Na liście zakupów diety kopenhaskiej powinny znaleźć się cztery kategorie produktów: mięsa, napoje, owoce i warzywa oraz inne. Wśród mięs dozwolone są chude ryby, pierś z kurczaka, wołowina, szynka z indyka. Jako napoje można wybierać kawę i herbatę. Gdy mówimy o owocach i warzywach, to możemy kupić jedynie jabłka, marchewki, cytryny, szpinak, pomidory i sałatę. Dozwolone są także produkty takie jak jajka, oliwa, jogurt naturalny, chleb tostowy i twaróg.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.