Dieta kobiety po porodzie. Fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk opowiedziała, co powinny jeść młode mamy

Dieta kobiet w ciąży musi być urozmaicona i zawierać więcej kalorii - w końcu przyszła mama je za dwoje. Po urodzeniu dziecka kobieta powinna się skupić się na tym, aby dostarczyć dla swojego organizmu dużą porcję witamin i minerałów.

Po urodzeniu dziecka młoda mama musi zadbać o siebie. Gosia Włodarczyk uświadamia kobiety, że po ciąży i porodzie nasz organizm musi się zregenerować, dlatego ma większe zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze. Jak przywrócić nasze ciało do dawnej formy?

 

Gosia Włodarczyk opowiedziała o diecie odpowiedniej dla kobiet po porodzie

Poród to kolejna rewolucja dla świeżo upieczonej mamy. Pojawienie się dziecka na świecie wywraca świat do góry nogami - dziecko jest na pierwszym miejscu. Jednak mama nie powinna zapominać o swoim zdrowiu, a prawidłowe odżywianie po porodzie jest niezwykle ważne. Fizjoterapeutka i trenerka Gosia Włodarczyk uświadamia młode kobiety o tym, jak ważna w tym momencie jest ich dieta:

Miejcie świadomość, że w okresie po porodzie, Wasz organizm silnie czerpie z pokarmu wszystkie składniki odżywcze by się zregenerować i wygoić. Jeśli nie ma dobrego pokarmu, nie ma dobrej tkanki łącznej

- podkreśla Małgosia. Co powinny zawierać posiłki młodych mam? Jakie witaminy i minerały są niezbędne?

  • Po pierwsze: odpowiednia ilość wody. Włodarczyk podkreśla, że jest to jeden z podstawowych budulców naszego ciała. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu łatwiej pracuje nasze ciało. 
  • Po drugie witaminy: A, B, C, E i D oraz te z grupy B: B1 oraz B6. 
  • Po trzecie minerał: cynk, żelazo, miedź oraz selen są naprawdę niezbędne.
  • Po czwarte: kolagen, aminokwasy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3 i omega 6).
  • Po piąte: wartościowe białko.
  • Po szóste: antyoksydanty, które znajdziemy m.in. w jagodach oraz matchy

Włodarczyk podkreśla, jak wielką wartość mają potrawy, które samy ugotujemy - najlepiej z produktów ekologicznych. Czytajmy składy, aby uniknąć kupowania mocno przetworzonych składników. Najczęściej im krótszy skład - tym lepiej. 

Diety gwiazd - co nam zdradziła Zosia Ślotała w "Przerwie na kawę"?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.