Na czym polega dieta 8-godzinna? Poznaj zasady i skuteczność diety 8-godzinnej

Dieta 8-godzinna to bardzo specyficzny model żywienia. Podczas gdy wszyscy dietetycy przekonują, aby jeść zdrowo, małe porcje co trzy godziny, autorzy tej diety przekonują, że można jeść wszystko na co tylko masz ochotę, ale wyłącznie przez osiem godziny. Pozostałe szesnaście powinniśmy regenerować organizm i pościć. Jakie zobaczymy efekty po miesiącu stosowania diety 8-godzinnej? Czy dieta 8-godzinna jest skuteczna?

Dieta 8-godzinna – na czym polega? Zasady diety 8-godzinnej

Zastanawiasz się, na czym polega dieta 8-godzinna? Służymy pomocą i przedstawiamy najważniejsze zasady diety 8-godzinnej. Zgodnie z wytycznymi twórców tego modelu żywienia – Davida Zinczenko i Petera Moore’a – można chudnąć nie przykładając uwagi do tego, co jemy. Jak powiadają, diabeł tkwi w szczegółach. W tym przypadku w konkretnym okresie, kiedy spożywamy posiłki.

Zgodnie z zasadami diety 8-godzinnej można jeść tylko w ciągu wybranych ośmiu godzin. Nie powinniśmy zmieniać tego przedziału czasowego. To powinny być zawsze te same godziny. Kolejnych 16 godzin do okienka żywieniowego przeznaczamy na regenerację organizmu. Wtedy na przykład śpimy. To okres, gdy spalamy wszystko, co zjedliśmy.

Skąd taki pomysł ograniczenia czasowego? Autorzy diety – Zinczenko i Moore – przekonują, że głównym powodem nadwagi i epidemii otyłości jest zwyczaj jedzenia kiedy tylko mamy ochotę, także, a może przede wszystkim późnym wieczorem. Jeśli jemy przez 16 czy 18 godzin dziennie, to najzwyczajniej w świecie nie dajemy organizmowi odpocząć. Nie ma kiedy strawić pokarmów czy pozbyć się toksyn. Zostaje nam nadwyżka kalorii, odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, a my spożywamy już kolejny posiłek.

Aby dowieść słuszności zasad diety 8-godzinnej, jej autorzy przeprowadzili eksperymenty na myszach. Zwierzęta podzielono na dwie grupy. Każdego osobnika poddano wysokotłuszczowej diecie. Jednak połowa gryzoni jadła kiedy tylko miała ochotę, a druga miała narzucony 8-godzinny czas na spożywanie posiłków. Cały eksperyment trwał 100 dni. Podczas tych trzech miesięcy badania wzrosła waga tylko myszy, które nie miały limitów czasowych.

To budzi nadzieję, że podobne efekty diety 8-godzinnej zobaczymy także u ludzi. Czy tak jest i tym razem? Czy dieta 8-godzinna jest skuteczna?

Z tą różnicą, że tylko pierwsza połowa myszy mogła jeść o dowolnych porach dnia. Pozostałym został narzucony ośmiogodzinny czas na spożywanie posiłków. Badanie trwało sto dni i przez ten czas na wadze przybrały jedynie myszy, którym spożywały pokarm przez całą dobę.

Dieta 8-godzinna – efekty

Efekty po miesiącu diety 8-godzinnej są wręcz spektakularne. Wielu osobom udaje się schudnąć nawet 10 kilogramów! Ponadto pojawiają się także inne efekty diety 8-godzinnej. Znacząco spada ryzyko wystąpienia chorób serca czy nowotworów. Reguluje się także gospodarka hormonalna, a przede wszystkim spada poziom hormonu stresu – kortyzolu.

Dieta 8-godzinna działa także oczyszczająco. Mamy czas na metabolizowanie jedzenia i bieżące oczyszczanie.

Dieta 8-godzinna – jadłospis

Jadłospis diety 8-godzinnej w żaden sposób nas nie ogranicza. Możemy jeść co chcemy. Jedyne obostrzenie dotyczy śniadań. W jadłospisie diety 8-godzinnej dzień zaczynamy od kawy lub herbaty bez cukru. Śniadanie właściwe jemy dopiero później, tak aby właśnie śniadaniem rozpocząć nasz cykl 8-godzinny. Nie jest to wielkie wyrzeczenie. Wystarczy po przebudzeniu wypić coś ciepłego, a śniadanie zjeść około 10 rano. W ten sposób nasze okienko żywieniowe wypada w godzinach 10-18.

Dieta 8-godzinna – czy jest skuteczna?

Zinczenko i Moore przekonują, że dieta 8-godzinna jest skuteczna. Na pewno pozwala ograniczyć liczbę przyjmowanych kalorii w ciągu dnia, bo siłą rzeczy jemy mniej. Nie podjadamy także w nocy czy wieczorami. Oczywiście, jak każda dieta ma swoje wady i zalety.

Dieta 8-godzinna –wady i zalety

Jako główną wadę diety 8-godzinnej podaje się możliwe napady wilczego głodu. Po 16 godzinach bez posiłków możemy mieć niekontrolowany apetyt. Jednak sama dieta ma wiele zalet. Taki model żywienia wzmacnia układ odpornościowy, dodaje więcej energii, sił witalnych i pomaga zahamować namnażanie się szkodliwych wolnych rodników.

Więcej o: