Stretching: 8-minutowa poranna rutyna może odmienić twoje życie

8 minut porannego rozciągania - już tyle wystarczy, by poczuć różnicę. Każdy trener personalny potwierdzi, że poranny stretching zminimalizuje problemy, charakterystyczne dla osób, które spędzają większość dnia pracując za biurkiem.

Sześć ćwiczeń ośmiominutowego treningu poprawi twoje samopoczucie na kolejnych kilka godzin. Poranne rozciąganie odciąży mięśnie pleców i kręgosłup. Ćwiczenia poleca wiele trenerów personalnych, w tym Kayla Itsines, jedna z najpopularniejszych instruktorek fintess na świecie. 

stretchingstretching fotolia.com

8-minutowy poranny stretching

Jakie ćwiczenia wykonać rankiem, aby zyskać energię na cały dzień? Na proponowany trening składa się sześć figur:

  1. Rozciąganie w pozycji siedzącej - usiądź na macie, wyciągnij nogi przed siebie, stopy stawiając na podłożu. Oprzyj o matę dłonie i podnieś biodra do góry. Unieś prawą nogę, jej kostkę połóż na lewej nodze nad kolanem. Powolnym ruchem opuść biodra na matę. Wytrzymaj w pozycji przez 80 sekund, cały czas głęboko oddychając. To samo powtórz na drugą nogę.
  2. Siad płotkarski - popularne ćwiczenie, które pomoże w rozciągnięciu mięśni. Usiądź na macie, wyciągnij obie nogi przed siebie. Podnieś lewą nogę, a następnie połóż ją w taki sposób, aby stopa spoczywała na wewnętrznej stronie prawej nogi. Wykonaj skłon i sięgnij prawą ręką do prawej stopy, starając się nie uginać przy tym nogi w kolanie. Aby wzmocnić ćwiczenie, spróbuj jak najniżej zgiąć tułów w kierunku ugiętej nogi. Utrzymaj pozycję przez 40 sekund, wykonaj powtórzenie na drugą stronę ciała.


  3. Siad w pozycji "V" - siedząc na podłożu, wyciągnij nogi przed siebie. Rozstaw nogi jak najbardziej na zewnątrz, aby utworzyły literę V. Wyprostuj się, następnie połóż obie ręce na podłodze przed sobą. Zrób skłon, trzymając ręce na podłodze i przesuwaj je do przodu, najdalej jak umiesz. Oddychaj spokojnie i głęboko. W najdalszym punkcie wytrzymaj w pozycji 40 sekund. 


  4. Hip Flexor and Quad stretch - Uklęknij i przesuń lewą stopę do przodu. Nogę, która została w tyle unieś do góry i złap za palce u stóp, nogę zegnij pod kątem 45 stopni. Pamiętaj aby trzymać prosto plecy. Utrzymaj pozycję przez 40 sekund, następnie powtórz wszystkie czynności, uginając drugą nogę.


  5. Pozycja psa z głową w dół - figura dobrze znana wszystkim, którzy trenują jogę. Postaw obie stopy i ręce na podłożu, zachowując proste kolana i łokcie. Opuść głowę i szyję. Przetrzymaj pozycję przez 40 sekund.


  6. Rozciąganie klatki piersiowej - uklęknij na macie, ręce umieść za plecami, złącz dłonie. Delikatnie wyciągnij ramiona i oderwij ręce od ciała. Ramiona się cofną i naciągną mięśnie klatki piersiowej. Wytrzymaj w tej pozycji przez 40 sekund. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.