Nie odkryjemy Ameryki – nasz organizm przed wzmożoną aktywnością fizyczną potrzebuje doładowania. Naszym paliwem jest oczywiście jedzenie. Posiłki przedtreningowe są wcale nie mniej ważne niż posiłki potreningowe.
O ile posiłki potreningowe zazwyczaj chętnie spożywamy, o tyle z tymi przedtreningowymi mamy problem. Uważamy, że skoro zjedliśmy tyle w ciągu dnia, to nie ma sensu jeść jeszcze przed samym posiłkiem. Niekiedy – szczególnie przed treningiem porannym – w ogóle uważamy, że najlepiej działa na nas trening na czczo. To bzdura!
Posiłek przedtreningowy zapewni nam powolny, stopniowy wzrost poziomu insuliny we krwi. Dzięki temu uchroni nas przed nadmiernym zmęczeniem i utratą koncentracji podczas treningi. Każdy posiłek przedtreningowy musi więc dostarczać energii i dobrze dobranych składników. Jak powinien wyglądać? To zależy od wybranej przez nas aktywności oraz od pory treningu.
Budzisz się z trudem, myśl o porannym treningu cię przeraża, a tym bardziej zmuszenie się do posiłku. Pamiętaj, że wcale nie musisz zjeść dużej porcji. „Wrzuć na ruszt” cokolwiek i pędź na trening! Co jeść przed treningiem rano? Zawsze białko i węglowodany będą dobrym wyborem. Białko jajek, chude mięso sprawdzą się jako źródło tego pierwszego. Natomiast jako węglowodany możesz wybrać płatki owsiane, banana.
Jeśli obawiasz się problemów trawiennych po posiłku przed treningiem rano, warto zjeść także produkty bogate w błonnik. Pomyśl o wspomnianych płatkach owsianych, pieczywie pełnoziarnistym. A może wolisz wafle ryżowe i garść suszonych owoców? Wybór należy do ciebie.
Skoro już wiesz, co jeść przed treningiem rano, przyjrzyjmy się temu, co jeść przed treningiem wieczorem. Przed treningiem późną porą jesteś już na pewno po kilku posiłkach w ciągu dnia. Z pewnością przyswoiłeś już wystarczająco dużo najróżniejszych składników odżywczych. Wieczorny trening wymaga więc jedynie niewielkiej przekąski węglowodanowej. W ten sposób podtrzymamy całodniową wydolność i zapewnimy sobie energię do ćwiczeń.
Co zatem jeść przed treningiem wieczorem? Pomyśl o chlebie razowym z odrobiną miodu, owocach, musach owocowych z dodatkiem siemienia lnianego czy nasion chia. Możesz też postawić na płatki owsiane z dodatkiem jogurtu.
Sprawa nie wygląda inaczej w przypadku przygotowania się do treningu biegowego. Co jeść przed treningiem biegowym? Tuż przed posiłkiem warto zjeść owoce – na przykład banan lub kiwi. Można także dostarczyć sobie energii jogurtem, batonikiem zbożowym czy kanapką z kremem orzechowym
Natomiast na dwie do czterech godzin przed treningiem powinniśmy zjeść coś konkretniejszego. Lekkostrawny obiad będzie najlepszym wyjściem. Może być to duszone mięso z warzywami, placki ziemniaczane czy nawet spaghetti z sosem pomidorowym, serem i warzywami.
Warto też wyróżnić posiłki przed ćwiczeniami cardio. Co jeść przed treningiem cardio? Tuż przed samym treningiem – czyli mniej więcej na około godzinę przed jego rozpoczęciem – powinniśmy spożyć posiłek wzbogacony o zdrowe tłuszcze. Nasz organizm wykorzysta je do pokrycia zapotrzebowania kalorycznego podczas ćwiczeń.
Możemy pomyśleć o sałatce z awokado i jajkiem lub o tłustej rybie pieczonej na parze.
Dieta odchudzająca to szczególny czas. Nasze treningi wyglądają nieco inaczej, zupełnie inaczej podchodzimy też do kwestii planowania posiłków. Jeśli trenujesz, aby pozbyć się tkanki tłuszczowej, to posiłek, który spożyjesz przed treningiem, powinien być ubogi w węglowodany.
W ten sposób twój organizm nie będzie pobierał energii z ostatniego posiłku, a skupi się na spalaniu zgromadzonych rezerw. Co więc jeść przed treningiem na redukcji? Wybieraj dobrej jakości mięsa, sery i ryby. Nie zapomnij też o zdrowych tłuszczach, które są obecne w orzechach, pestkach, nasionach czy wspomnianych rybach.