"Prawdziwa" sałatka grecka, czyli jaka? W czym tkwi jej sekret? I jak odchudzić sos do sałatki greckiej?

Przepisów na sałatkę grecką znajdziemy mnóstwo. Czy to w książkach kucharskich, czy to w internetowych wyszukiwarkach aż roi się od sprawdzonych przepisów na "prawdziwą" sałatkę grecką. W czym tkwi jej sekret? Czy wierzyć każdemu z tych przepisów? Dowiedz się więcej o sałatce greckiej i sprawdź, ile ma kalorii.

„Prawdziwa” sałatka grecka, czyli jaka?

Na każdym kroku jesteśmy zasypywani przepisami na „prawdziwą” sałatkę grecką. Zastanawiasz się, jaka ona jest? I czym różni się od tych, które spotykamy w restauracjach czy przygotowujemy samodzielnie w domu?

Prawdziwa sałatka grecka, niekiedy nazywana sałatką wiejską, jest uznawana za jedną z najpopularniejszych na całym świecie. Nie ma przesadnie długiej historii. Prawdopodobnie wymyślono ją na początku XX wieku. Sam pomidor – główny składnik sałatki greckiej – późno dotarł do Grecji, bo dopiero około roku 1800. Dla uprawiających rolę i pracujących fizycznie stał się podstawą codziennego wyżywienia. Pakowali oni pomidora, kromki chleba, ser feta, ogórka, cebulę i z takim prowiantem ruszali do całodziennej pracy.

Z czasem ten prosty posiłek przybrał formę i miano sałatki. Oblano całość oliwą, dodano oliwki. Warto wiedzieć, że „prawdziwa” sałatka grecka liczy sobie 12 składników. I ani jednego więcej! W rozmowie z „Newsweekiem” Grek Theofilos Vafidis, znany głównie z emitowanego przed laty talk-show "Europa da się lubić", potwierdza ten fakt: „Po pierwsze: pomidory, ogórek, zielona papryka, czerwona cebula. Następnie dodajemy natkę pietruszki, ser feta, oliwki kalamata. Całość doprawiamy do smaku solą, pieprzem, oregano, oliwą z oliwek i jak kto woli albo skrapiamy ją sokiem z cytryny, albo octem z winogron”. To wszystko! Rodowity Grek podkreśla też, że największym błędem jest dodawanie do sałatki greckiej sałaty. Nie wie, skąd wziął się ten pomysł, ale w jego kraju nikomu nie przyszedłby on do głowy.

Sałatka grecka – kalorie

Skoro już wiemy, co kryje w sobie „prawdziwa” sałatka grecka, warto przyjrzeć się zawartości kalorycznej tego dania. Warto włączyć ją do diety, bo zawiera naprawdę niewiele kalorii. Może być więc spokojnie spożywana przez osoby na diecie odchudzającej, nawet tych bardziej restrykcyjnych jej wariantach.

W 100 gramach sałatki greckiej znajduje się bowiem tylko 100 kalorii. W jednej, czyli w około 250 gramach, znajdziemy 260 kalorii. To idealna ilość, aby zaspokoić głód i zapewnić sobie jeden solidny posiłek.

Jak zrobić sałatkę grecką?

Przyjrzyjmy się więc szczegółowo, jak krok po kroku zrobić sałatkę grecką. To naprawdę nie jest takie trudne! Szczegół tkwi jednak w składnikach. Powinny być świeże, jak najlepszej jakości. Z tego powodu niech nie zdziwi nas fakt, że na wakacjach w Grecji sałatka smakuje po prostu lepiej. Lokalne produkty, które posłużyły do jej przygotowania, są na pewno dużo smaczniejsze niż te, które docierają do naszego kraju, a które po wielu tygodniach lub nawet miesiącach kupujemy w supermarketach. Poniżej przepis na sałatkę grecką dla dwóch-trzech osób.

Składniki:

  • dwa dojrzałe pomidory,
  • dwa ogórki szklarniowe,
  • jedna zielona papryka,
  • jedna czerwona papryka,
  • kilka gałązek natki pietruszki,
  • 100 g sera feta,
  • dwie garści oliwek,
  • sól, pieprz, oregano,
  • oliwa z oliwek albo sok z cytryny lub ocet winny.

Przygotowanie: Wszystkie składniki porządnie myjemy i kroimy. Nie musimy warzyw kroić w drobną kostkę. Wszystko zależy od nas. Dodajemy pokrojoną drobno pietruszkę, doprawiamy do smaku solą, pieprzem oraz oregano. Zalewamy oliwą z oliwek, sokiem wyciśniętym z jednej cytryny lub dwiema łyżkami octu winnego.

Jak zrobić sos do sałatki greckiej fit?

Większość przepisów na sałatkę grecką, które możemy znaleźć w sieci, obowiązkowo każe nam polewać warzywa sosem. Zazwyczaj jest to mieszanina oliwy, cytryny, musztardy, cukru oraz suszonych ziół – na przykład oregano czy bazylii. W połączeniu z solą i pieprzem zyskujemy smaczny, acz kaloryczny sos do sałatki greckiej. Jak odchudzić sos do sałatki greckiej?

Przede wszystkim nie warto go robić. W tej „prawdziwej” sałatce greckiej nie ma sosy. Wystarczy skropić warzywa oliwą, octem lub sokiem z cytryny. Jeśli składniki sałatki są świeże i dobre jakościowo, to naprawdę wystarczy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA