Zdarza ci się przejadać? Wiemy, czym może być to spowodowane

Przejadanie się nie tylko rujnuje figurę i pogarsza samopoczucie, ale może również doprowadzić do niestrawności. Walka z nim nie musi być jednak czymś skomplikowanym. Wystarczy, że wprowadzisz kilka zmian do swojej codziennej rutyny.

Każdej z nas zdarza się czasami przesadzić z ilością zjedzonych pyszności. Niestety przyjemność temu towarzysząca trwa tylko chwilę, a później na długo pozostaje po niej uczucie ciężkości i wyrzuty sumienia. Co odbija się zarówno na sylwetce jak i na samopoczuciu.

Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. W rozmowie z Harper's Bazaar Marina Rösser, specjalista ds żywienia zdradza czym tak naprawdę może być spowodowane przejadanie się i jak z nim walczyć. Oto na co musisz zwrócić uwagę:

1. Wybieraj odpowiedni rozmiar i kolor talerza

To może początkowo brzmieć dziwnie, ale liczne badania pokazały, że osoby, które korzystają z mniejszych talerzy przeważnie jedzą mniej niż ci, którzy wybierają te pokaźnych rozmiarów. Ponadto ważną rolę odgrywa tutaj również kolor. Talerz nie powinien mieć barwy posiłku, który się na nim znajduje. Brak wystarczającego kontrastu kolorystycznego powoduje, że błędnie postrzegamy rozmiar porcji żywności.

2. Trzymaj przekąski poza zasięgiem wzroku

Patrzenie na dane produkty sprawia, że od razu mamy na nie ochoty. Nie zostawiaj, więc na blacie kuchennym słodyczy. Możesz natomiast w ich miejsce postawić paterę z owocami. Wtedy automatycznie po nie będziesz sięgać częściej.

3. Nie oglądaj reklam

Spoty reklamowe pokazujące smakowite posiłki powodują, że nabieramy przekonania, iż jesteśmy głodni, mimo że w istocie tak nie jest. Lepiej na czas reklam odchodź od telewizora.

4. Nie rozpraszaj się podczas spożywania posiłków

Roztargnienie służy przejadaniu się. Badania udowodniły, że ludzie, którzy jedzą podczas oglądania telewizji lub przed komputerem częściej sięgają po niepotrzebne porcje żywności. Są tak pochłonięci serialem lub grą komputerową, że nie zwracają uwagi po jak wiele przekąsek sięgają.

5. Rozsądnie planuj potreningowe posiłki

Spożywanie posiłku po ćwiczeniach jest jak najbardziej wskazane. Ważne jest jednak, by nie był zbyt duży. Godzina ćwiczeń nie usprawiedliwia zjedzenia ogromnej pizzy. Zdania w stylu "zasłużyłam na to" są również kiepskim pomysłem. Bardzo często zdarza się, że przeceniamy ilość spalonych kalorii i w efekcie nie tylko nie widzimy efektów treningów, ale nawet tyjemy. Najlepiej jeśli dokładnie zweryfikujesz ile kalorii straciłaś podczas aktywności fizycznej i na tej podstawie wybierzesz potreningową przekąskę. 

MZ

Izabela Janachowska o swojej diecie. "Przeszłam na post Dąbrowskiej"

Zobacz wideo
Więcej o: