Wybieramy buty na siłownię i buty do fitnessu. Jakie buty do ćwiczeń w domu? Liczy się nie tylko wygoda

Wybór butów do treningu nie jest łatwą sprawą. Musi to być naprawdę przemyślana decyzja. W końcu obuwie powinno nam służyć jak najdłużej. Warto przyłożyć się solidnie do tych zakupów, ponieważ buty na siłownię czy buty na fitness powinny nam zapewniać bezpieczeństwo i komfort. Dzięki nim ćwiczenia mogą być łatwiejsze! Od czego zacząć?

Buty do treningu dopasuj do charakteru ćwiczeń

Ćwiczysz na siłowni? Grasz w squasha? A może tańczysz zumbę? Do każdego z tych treningów będziesz potrzebować innego obuwia. I nie jest to fanaberia czy chęć bycia modnym nawet w fitness klubie. Dobre buty do treningu zapewnią nam nie tylko wygodę, ale zadbają także o to, byśmy nie zrobili sobie krzywdy.

Zatem przed zakupem butów na siłownię należy zastanowić się, jaka forma treningu interesuje nas najbardziej. Inne modele sprawdzą się w treningu siłowym, inne w crossficie, inne podczas aerobiku. Oczywiście niekiedy można łączyć różne dyscypliny sportowe. Jeśli mamy buty do biegania, to możemy wykorzystać je na przykład do łagodnego treningu cardio. Gdy mamy dobrze sprofilowane buty do squasha, możemy w nich również grać w siatkówkę.

Pamiętajmy też o sportach, które nie wymagają dodatkowego obuwia. Nie dajmy się naciągnąć sprzedawcom na kolejną parę butów. Przykładowo nie ma czegoś takiego jak buty na pilates czy na jogę. To dyscypliny, które powinniśmy ćwiczyć – tak jak większość sztuk walki – boso.

Kiedy już wiemy, jaki trening interesuje nas najbardziej, sprawdźmy, jak dobrać buty na siłownię, jakie buty do ćwiczeń na aerobik i jakie buty do ćwiczeń w domu.

Jak dobrać buty na siłownię?

To chyba najczęstszy problem i najczęściej wyszukiwana informacja w kontekście zakupu butów sportowych. Jakie buty na siłownię wybrać? Zacznijmy od wymieniania błędów, które zazwyczaj popełniają osoby początkujące.

Bardzo często osoby, które nie mają doświadczenia treningowego wybierają buty najdroższe. A te to zazwyczaj buty do biegania. Inwestycja w takie obuwie, jeśli interesuje nas trening na siłowni, nie ma sensu. Ich właściwości nie sprawdzą się na maszynach, matach. Wyróżniają się bardzo dużą amortyzacją i małą stabilnością. Możemy łatwo nabawić się urazu czy kontuzji.

Jak więc dobrać buty na siłownię? Najważniejszą sprawą jest to, aby pozwoliły nam one na precyzyjne powtórzenia. Muszą być więc sztywne, dopasowane do stopy. Warto wybierać modele, które mają podwyższoną piętę. To właśnie ten element zapewni nam stabilizację i komfort. Gdy buty na siłownię będą miały podwyższenie, unikniemy też ryzyka bólu stawów.

Co jeszcze jest istotne? Twarda podeszwa. To ona pozwoli nam utrzymać równowagę i dzięki niej unikniemy poślizgu. Buty, które „nie rozjeżdżają się na boki” umożliwią nam wykonanie wszystkich ruchów. Jednocześnie ta twarda podeszwa powinna być także w miarę elastyczna.

Jakie buty do ćwiczeń na aerobik?

Buty do ćwiczeń na aerobik to także buty do innych rodzajów fitnessu. Buty na fitness różnią się od tych na siłownię. Jednak mają kilka wspólnych elementów. W przypadku butów do fitnessu także kluczowa jest podeszwa. Ważne, aby była dostosowana do podłoża, na którym ćwiczymy. Zazwyczaj w salach fitnessowych mamy parkiet, więc bywa on dość śliski. Nasze buty na fitness muszą być więc bardzo przyczepne.

Dodatkowo musimy pamiętać, aby buty do fitnessu zapewniały naszej nodze odpowiednią stabilizację. W końcu będziemy ćwiczyć ze stepami, ciężarkami, talerzami czy piłkami. Nasza równowaga będzie zachwiana przez różne akcesoria i pozycje. Buty na fitness muszą być więc koniecznie sznurowane. Tylko taki model obuwia utrzyma piętę w jednym miejscu.

Jakie buty do ćwiczeń na aerobik powinniśmy wybierać? Kolejną kluczową cechą jest także dobra amortyzacja.  Na rynku znajdziemy modele z poduszką powietrzną lub żelową, która jest wbudowana w podeszwę. To bardzo pomaga w treningu i chroni stopę.

Jakie buty do ćwiczeń w domu?

Na koniec zostawiliśmy odpowiedź na pytanie, jakie buty do ćwiczeń w domu będą dla nas najlepsze. To oczywiście zależy od rodzaju treningu, którzy wybierzemy. Jeśli chcemy ćwiczyć siłowo, to buty na siłownię. A jeśli wybierzemy raczej ćwiczenia fitnessowe, to powinniśmy szukać modeli takich jak do ćwiczeń na aerobik.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.