Kasza gryczana na diecie
Kasza gryczana powinna się znaleźć w diecie każdego. Jest niskokaloryczna, ma niski indeks glikemiczny, zawiera wiele potrzebnych nam aminokwasów, składników mineralnych oraz witamin. Warto zwrócić uwagę także na jej liczne zastosowania lecznicze i profilaktyczne. Należy wspomnieć choćby o tym, że pomaga z obniżaniem poziomu cholesterolu we krwi, obniżaniem ciśnienia tętniczego, wpływa na poprawę kondycji układu nerwowego i uszczelnia naczynia krwionośne.
Jak ugotować kaszę gryczaną?
Wiele osób zachodzi w głowę, jak ugotować kaszę gryczaną, aby była zdrowa i nie straciła swoich właściwości zdrowotnych. Nic prostszego. Najlepiej kierować się wskazówkami producenta, które są umieszczone na etykiecie opakowania.
A jeśli ich nie posiadamy, to do gotującej się wody wsypujemy szklankę kaszy gryczanej. Mieszamy bardzo delikatnie. Kasza nie może przywierać do dna garnka. A kiedy woda z kaszą zagotuje się drugi raz, zmniejszamy ogień czy temperaturę grzania i gotujemy jeszcze 15 minut. Koniecznie pod przykryciem.
Ile kalorii ma kasza gryczana?
Zanim zdradzimy nasze sprawdzone przepisy na kaszę gryczaną w diecie odchudzającej, warto dowiedzieć się jeszcze, ile kalorii ma kasza gryczana. Naprawdę niewiele! W 100 g kaszy gryczanej znajdziemy 320–370 kcal. Może się to wydawać wiele, ale 100 g kaszy gryczanej to zazwyczaj dwie porcje.
Kasza gryczana w diecie odchudzającej – przepisy
Przepisy z kaszą gryczaną - kaszotto z suszonymi pomidorami (osiem porcji)
- Składniki: 200 g kaszy gryczanej, 500 g pieczarek, mały słoik suszonych pomidorów, dwa-trzy duże pomidory, cebula, trzy ząbki czosnku, suszone zioła (na przykład oregano, tymianek, bazylia), przyprawy do smaku (sól, pieprz, papryka wędzona), oliwa z oliwek
- Przygotowanie: Ugotuj kaszę zgodnie z przepisem na opakowaniu. W międzyczasie podsmaż na oliwie cebulę drobno pokrojoną w kostkę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Do przyrumienionej cebuli dodaj pieczarki obrane, umyte i pokrojone w plastry. Duś dopóki nie zmniejszą się znacząco. Dodaj kaszę gryczaną, suszone pomidory i pokrojone w kostkę pomidory świeże. Dopraw ziołami i przyprawami. Duś na wolnym ogniu dopóki pomidory nie rozpadną się na kawałki i nie zmienią się w lekki pomidorowy sos.
Przepisy z kaszą gryczaną - papryka nadziewana kaszą gryczaną
- Składniki: dwie czerwone papryki, 100 g kaszy gryczanej, 100 brukselki, jeden pomidora, pół cebuli, dwa ząbki czosnku, sól, pieprz
- Przygotowanie: Umyj paprykę. Przekrój ją na pół i wydrąż środek. W międzyczasie ugotuj kaszą gryczaną zgodnie z przepisem na opakowaniu. Ugotuj brukselką w lekko osolonej wodzie. Gotują ją około 10 minut. Podsmaż na oliwie cebulę i czosnek, dodaj kaszę gryczaną i pokrojoną na ćwiartki lub ósemki brukselkę. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Farsz przekładaj do połówek papryk. Piecz 10-15 minut w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku.
Przepisy z kaszą gryczaną - kotlety z kaszy gryczanej i marchewki
- Składniki: 100 g kaszy gryczanej, dwie starte na tarce marchewki, pół puszki ciecierzycy, kilka gałązek kolendry, sól, pieprz do smaku, oliwa do smażenia
- Przygotowanie: Ugotuj kaszę gryczaną zgodnie z przepisem na opakowaniu. Zetrzyj na tarce o grubych oczkach marchewkę. Odsącz ciecierzycę. Przełóż wszystkie składniki – także zioła i przyprawy – do blendera. Zmiksuj porządnie, ale jednocześnie nie na gładką masę. Formułuj dłońmi kotlety i smaż je na rozgrzanej oliwie z oliwek. Powinny mieć złoty kolor. Możesz też upiec kotlety na blaszce w temperaturze 180 stopni. Wstaw je do rozgrzanego piekarnika na około 15 minut.
Przepisy z kaszą gryczaną - gryczanka na śniadanie
- Składniki: pół szklanki kaszy gryczanej niepalonej, puszka mleka kokosowego, pół szklanki wody, kilka łyżek syropu z agawy, szczypta soli, świeże maliny lub banan
- Przygotowanie: Wszystkie składniki oprócz owoców przełóż do garnka. Gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez około 15 minut. Jeśli gryczanka będzie zbyt twarda, wydłuż ten czas. Podawaj z ulubionymi owocami – na przykład malinami lub bananem pokrojonym w plasterki.