Kawa latte - pyszna, ale kaloryczna. Ile kalorii ma kawa latte? Jak odchudzić kawę latte?

Kawa latte pochodzi z Włoch. Obok cappuccino i zwykłej białej kawy - jest najpopularniejszym napojem na całym świecie. Niestety uchodzi za dość kaloryczny napój. Wszystkiemu winne dodatki! Co tuczy w latte? I jak odchudzić kawę latte? Podpowiadamy także, jak zrobić kawę latte bez ekspresu.

Kawa z mlekiem czy z pianką?

Oto jest pytanie! Wybierając latte, nie musimy decydować. Dostaniemy kawę z dodatkiem mleka i z gęstą, kremową pianką. Kawa latte jest teoretycznie prosta w przygotowaniu. Jedynej trudności może dostarczać ułożenie kawy trójwarstwowo, jeśli mamy na to ochotę. Wymaga to odrobiny praktyki.

Uważajmy jednak zamawiając latte we Włoszech. „Latte” to po włosku mleko. Dodajmy więc do zamówienia słówko „kawa”. W innym przypadku możemy dostać samo gorące mleko. O smaku kawy latte decyduje jednak nie tylko wspomniane mleko.

Najważniejsze są ziarna i sposób przygotowania naparu lub espresso, które wykorzystujemy następnie do przyrządzenia latte. Wybieraj dobre ziarna, bo to one zapewnią właściwy aromat, moc i wyrazisty smak oraz swego rodzaju kwaskowość napoju. Ziarna różnią się krajem pochodzenia, odmianą, warunkami uprawy, sposobem oraz czasem palenia. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z samodzielnym parzeniem kawy, to nie pytanie kawa z mlekiem czy z pianką jest tym najważniejszym. Na początku sprawdź, jakich ziaren używasz. Następnie poeksperymentuj i wybierz te, które spełnią twoje wszystkiego oczekiwania.

A kiedy jesteś na diecie, jeszcze jedno pytanie może spędzać ci sen z powiek. Ile kalorii ma kawa latte? Co tuczy w latte i jak odchudzić kawę latte?

Ile kalorii ma kawa latte?

Kawa latte sama w sobie nie jest kaloryczna. W 100 ml kawy mamy zaledwie 21 kcal. Oznacza to, że szklanka – 250 ml – to około 60-70 kcal. Warunek jest jeden – musimy wybrać jak najchudsze mleko. To od rodzaju mleka zależy jego kaloryczność.

Co tuczy w latte? Jak odchudzić kawę latte?

Tak, jak wspominaliśmy, w latte tuczy mleko. Ale nie tylko! Skupmy się jednak na początek na nim. Najchętniej i najczęściej wybieramy do kawy mleko tłuste. Tak też postępują bariści. Powód jest prosty. Taki rodzaj mleka najlepiej się ubija i najłatwiej czy też najszybciej można osiągnąć idealnie kremową, sprężystą piankę. Warto jednak sięgnąć po odtłuszczone mleko – sprawdzi się tu mleko o zawartości 0,5 proc. tłuszczu – lub mleka roślinne. Te roślinne mają mniej kalorii, są zdrowsze. Można pomyśleć o mleku migdałowym, mleku sojowym, mleku kokosowym, mleku owsianym. Każde z nich ma swój wyrazisty smak, więc także nasze latte nabierze innego posmaku.

Kolejną kwestią jest cukier. To, ile cukru wsypiemy do naszej kawy jest kluczowe przy wyliczaniu jej kaloryczności. Jedna łyżeczka ma 20 kcal. Wsypując dwie, mamy więc dodatkowe 40 kcal. Jak odchudzić kawę latte? Nie słodzić!

Warto też zrezygnować ze wszystkich smakowych dodatków. Syropy smakowe – karmelowe, orzechowe, czekoladowe, waniliowe itp. – to bomby kaloryczne. Podobnie wszelkie posypki czekoladowe czy owocowe. Lepiej ich unikać.

Jak zrobić kawę latte bez ekspresu?

Skoro już wiemy, jak odchudzić kawę latte i co tak naprawdę tuczy w latte, warto dowiedzieć się, jak zrobić kawę latte bez ekspresu. Nie każdy z nasz ma bowiem to urządzenie w domu. Wystarczy przyrządzić espresso lub napar kawowy. Możemy wykorzystać do tego wspomniany ekspres, kawiarkę czy po prostu zaparzyć świeżo zmielone ziarna.

W przypadku tego ostatniego sposobu około 7 g kawy zalejmy wodą w temperaturze 90 stopni. Następnie zagotujmy mleko. Wlejmy je do wysokiej szklanki. Część mleka ubijmy trzepaczką lub specjalną ubijaczką do mleka. Przełóżmy na wierz mleka. Na samym końcu delikatnie wlejmy kawę do mleka. Najlepiej to robić za pomocą dużej łyżki. Wlewamy kawę na łyżkę i cienką strużką przelewamy ją po ściance szklanki. To pracochłonne, jednak jeśli nabierzemy wprawy, to uda nam się oddzielić trzy warstwy – mleko, kawa, pianka. Nasza kawa będzie wyglądała tak jak ta przyrządzona przez baristę w kawiarni.

Więcej o:
Copyright © Agora SA