Problemy ze snem? Przeczytaj, w jaki sposób na bezsenność pomoże ci czekolada

Cierpisz z powodu bezsenności? Szukasz sposobu, dzięki któremu w końcu prześpisz kilka godzin? Według ostatnich badań odpowiedzią na problemy ze snem może być jedzenie czekolady.

Wiele osób z nas zna to uczucie; specjalnie wcześniej położyliśmy się do łóżka, wykonaliśmy znane nam metody relaksacyjne, na zegarku coraz późniejsza godzina, a my nadal nie możemy spać. Nie pomaga ani liczenie baranów ani wypita wcześniej ziołowa herbata - brzmi znajomo? Problemy ze snem potrafią nieźle dać się we znaki i zaburzyć tryb naszego życia. Bezsenność może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Popularna dietetyczka i trenerka personalna Keris Marsden w rozmowie z "Harper's Bazaar" podsunęła nową metodę radzenia sobie z problemami ze snem. Jaki jest sposób Marsden?

czekoladaczekolada pixabay

Czekolada lekiem na bezsenność?

Keris Marsden postanowiła wyjaśnić powiązania snu z tym, co jemy - istnieją produkty, które mogą zarówno pomóc, jaki i zaburzyć nasz sen:

Trzeba być świadomym tego, jak spożywane produkty wpływają na sen. Jeśli cierpisz z powodu bezsenności, to istnieje możliwość, że posiłek, który zjadłeś przed położeniem się spać, zaburzył hormony odczuwania głodu

- wyjaśnia dietetyczka w rozmowie ze "Stylist". W dalszej części wywiadu Keris zwraca uwagę, które produkty mogą wpłynąć na nasz sen. W naszym ostatnim posiłku powinny się znaleźć się takie, które są bogate w mikroskładniki uwalniające serotoninę, niezbędną do produkcji melatoniny, czyli hormonu snu. Okazuje się, że w zwiększeniu poziomu serotoniny w organizmie pomoże nam między innymi czekolada.

Moim zdaniem czekolada jest naprawdę niezbędna dla naszego organizmu. Przez wszystkie lata, kiedy zajmuję się dietetyką, nie było dnia, kiedy nie zjadłam chociaż kawałka czekolady

- wyznała Mardsen. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że nasze ciało produkuje hormony, które pomagają zasnąć, a także te, które nas budzą. Kortyzol, który zostaje uwolniony rano i budzi ze snu stopniowo, rozpuszcza się w ciągu dnia. Wtedy wysyła sygnał do melatoniny. Hormony wysyłają sobie nawzajem informacje. Niektóre składniki posiłków powodują zaburzenie ich komunikacji, a to prowadzi do problemów ze snem.

Dobrze opracowana dieta, w której zagoszczą produkty pomagające w produkcji wspomnianych hormonów, oraz relaksujące ćwiczenia na koniec dnia pomogą nam szybciej zasnąć. 

Jak zacząć ćwiczyć jogę? Zobacz, jak przeprowadzić trening jogi samodzielnie w domu:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.