Jak ćwiczyć pompki? Ile pompek robić w serii? Wszystko, co musisz wiedzieć o pompkach!

Pompki to jedno z tych ćwiczeń, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Znamy je dobrze choćby z lekcji wychowania fizycznego w szkole podstawowej czy średniej. Wtedy z pewnością go nie docenialiśmy, a warto robić pompki, w seriach szczególnie. Dlaczego? I ile pompek robić w serii? Dowiedz się więcej o pompkach - seriach dla początkujących i seriach na masę.

Pompki serie – naprawdę warto!

Pompki, obok przysiadów i desek, są jednym z najpopularniejszych ćwiczeń, fizycznych. Świetnie sprawdzają się w przypadku rozbudowy mięśni klatki piersiowej, barków, ramion i wielu mięśni tułowia. Poprawiają nawet wygląd mięśni brzucha i wzmacniają siłę oraz wytrzymałość całego ciała. Nie bez powodu są uznane za ćwiczenie ogólnorozwojowe, które doskonale uzupełnia zarówno trening siłowy, jak i wytrzymałościowy. Ćwiczymy je więc i w szkołach, i na siłowniach, a nawet w wojsku!

Nie wymagają żadnego sprzętu, mogą być wykonywane dosłownie wszędzie – w domu, przed telewizorem, na siłowni, w plenerze, w fitness klubie, na plaży czy w lesie. Są bardzo skuteczne, regularne serie pompek przynoszą spektakularne efekty już po kilku tygodniach pracy. Rośnie siła, wytrzymałość.

Serie pompek zajmują tylko kilka minut dziennie, więc naprawdę warto je włączyć do codziennego treningu. Pojawia się jednak kilka pytań. Jak ćwiczyć pompki? Ile pompek robić w serii? Jakie serie pompek dla początkujących? A jakie serie pompek na masę? I jak zrobić więcej pompek? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Pompki – jak ćwiczyć?

Właściwa technika jest tu najważniejsza. Nie liczy się tak bardzo liczba powtórzeń, a właśnie jakość ich wykonania. Zacznij od płaskiego położenia się na brzuchu. Następnie połóż dłonie płasko na ziemi, mniej więcej na wysokości barków, ułóż je troszkę szerzej niż szerokość barków. Cały czas utrzymuj ciało w pozycji wyprostowanej. Następnie unieś ciało do góry, jednocześnie rozprostowując ramiona. Pamiętaj, aby wciąż ciało znajdowało się w pozycji wyprostowanej. Nie wyginaj tułowia do tyłu.

Twoje ciało powinno opierać się teraz jedynie na dłoniach i palcach stóp. Cały czas jesteś w pozycji wyprostowanej. Zacznij robić pompki. Wykonuj je unosząc i opuszczając ciało, ale  jedynie poprzez zginanie i rozprostowywanie ramion. Ważne! Nie kładź się na ziemi pomiędzy pompkami. Od pierwszej do ostatniej pompki kontakt z podłożem powinny mieć tylko palce u stóp i dłonie.

Pompki – serie dla początkujących – wskazówki

Jeśli jesteś osobą początkującą, skup się przede wszystkim na technice. Powtórzmy, twoje ciało od głowy aż po pięty powinno tworzyć linię prostą. A kręgosłup lędźwiowy powinien znajdować się w pozycji neutralnej. Nie wyginaj pośladków. Nie mogę znajdować się one wyżej niż tułów. Ręce nie mogą być rozstawione ani za wąsko, ani za szeroko. Szerokość barków jest optymalna.

W seriach pompek dla początkujących pamiętaj także o tym, aby tułów obniżać do momentu, aż między ramieniem a przedramieniem utworzy się kąt prosty. I zawsze pamiętaj o oddechu! Rób wdech przy opuszczaniu, wydech przy wznoszeniu się.

To, ile pompek zrobisz w serii nie jest ważne. Nawet jeśli uda ci się zrobić trzy czy pięć, to świetnie! Od czegoś trzeba zacząć.

Pompki – jak zrobić więcej? Ile pompek robić w serii? I jak robić serie pompek?

Dopiero z czasem, gdy nabierzesz wprawy, wzmocnisz ciało, będziesz mieć więcej siły, warto zastanowić się, ile pompek robić w serii i jak zrobić więcej pompek. Wyznacz sobie cel. Na początek niech to będzie 10 pompek w serii. Gdy nie będzie to stanowiło problemu, zwiększ tę liczbę do 15, potem do 20. Ogólnie powinieneś dać radę zrobić 20 pompek w serii bez przerwy. Jak ich zrobić więcej? Stopniowo dodając kolejne powtórzenia. Warto zwiększać je w cyklach tygodniowych.

Ważną wskazówką może okazać się rada, aby nie robić dłuższych przerw między seriami niż 60 sekund przy 10-15 powtórzeniach i 120 sekund przy ponad 20 powtórzeniach w serii.

Pompki – serie na masę

A jeśli zależy ci na wykonywaniu serii pompek na masę, to po wstępnym treningu od razu twoje serie powinny zakładać 20 powtórzeń. Zakładamy, że nie jesteś osobą początkującą, która dopiero rozpoczyna trening siłowy. Serie pompek na masę warto rozplanować na trzy treningi w tygodniu. Podczas każdego treningu wykonuj trzy serie po 20 powtórzeń. Odpoczywaj między seriami około 1-2 minut.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.