Budowa i rola powięzi. Czym jest powięź i jak o nią dbać? Jakie ćwiczenia wpływają na powięź?

Powięź to zbudowana z tkanki łącznej przestrzenna struktura, która osłania mięśnie. Przez długie lata nikt oprócz lekarzy nie przejmował się jej istnieniem. Obecnie jednak coraz częściej i szerzej się o niej mówi choćby podczas ćwiczeń w fitness klubach. Badania potwierdzają bowiem, że zaburzenia funkcjonowania powięzi mogą mieć przykre konsekwencje bólowe. Jaka jest budowa i rola powięzi?

Powięź – budowa i rola

Powięź to rodzaj rusztowania. Te przestrzenne struktury okalają mięśnie i narządy wewnętrzne. Lata badań nad anatomią człowieka pokazały, że powięź ma wiele różnorakich funkcji. Aby poznać rolę powięzi, należy jednak zgłębić jej budowę.

Podział anatomiczny mówi o trzech warstwach powięzi. Wyróżniamy więc powięź powierzchowną, która jest jedną z warstw tkanki podskórnej; powięź głęboką, która otacza grupy mięśni i dzieli je na pojedyncze jednostki oraz powięź trzewną, która mieści się wokół narządów wewnętrznych.

Powięź powierzchowna to podskórna warstwa tkanki łącznej. Charakteryzuje ją luźna budowa i to, że składa się przede wszystkim z włókien kolagenowych i z włókien elastycznych. Dzięki temu tworzą ją komórki tłuszczowe, które pozwalają na termiczną i mechaniczną ochronę wiązek włókien mięśniowych, skórnych naczyń krwionośnych i nerwów.

Natomiast powięź głęboka jest zbudowana z tkanki łącznej o charakterze zbitym. Ten rodzaj powięzi okala wszystkie mięśnie, organy, a nawet gruczoły. Nie zawiera ona komórek tłuszczowych, a jej nadrzędną rolą jest wzmacnianie i budowa ścięgien.

Z kolej powięź mięśniowa dzieli się na poprzeczną, podłużną i ukośną. Wynika to z układu włókien kolagenowych.

Wspominamy tak szczegółowo o budowie powięzi, ponieważ ściśle łączy się ona z jej funkcjami. I tak nadrzędną rolą powięzi jest funkcja podporowa. Powięź stanowi formę rusztowania dla mięśni i organów. Dzięki niej nasze narządy znajdują się we właściwych miejscach. Gdy napinamy lub rozluźniamy poszczególne fragmenty powięzi dochodzi aktywowania lub rozluźniania całych mięśni. W ten sposób powieź staje się ważnym elementem do zachowania równowagi.

Drugą najważniejszą rolą powięzi jest funkcja ochronna. Blaszki powięzi są od siebie oddzielone cienką warstwą mazi, w której skład wchodzi przede wszystkim kwas hialuronowy. To powoduje, że powięź nie trze o siebie, a może ślizgać się wprawiając mięśnie w ruch. Włókna powięzi są więc bardzo elastyczne i dzięki powięź może przenosić energię mechaniczną. W uproszczeniu oznacza to, że cały organizm jest chroniony przed urazami.

Należy także wspomnieć o komunikacyjnej roli powięzi. W powięzi znajdziemy wiele włókien nerwowych i naczyń krwionośnych. To umożliwia transport substancji między tkankami oraz odbieranie i przekazywanie bodźców pomiędzy nimi. To także oznacza, że powięź jest nośnikiem bólu. O powięź należy więc należycie dbać.

Jak dbać o powięź?

W pielęgnacji powięzi kluczowe są masaż, ćwiczenia, dieta i rozciąganie. Zacznijmy więc od omówienia masażu powięzi.

Masaż powięzi to tak naprawdę rolowanie powięzi. Najlepiej robić to techniką SMR, czyli self-myofascial release. Co to oznacza? Masaż powięzi powinniśmy wykonywać samodzielnie. To najlepszy sposób. Możemy wybrać specjalny roller, który ułatwi nam zadanie. Kładziemy się na nim i przesuwamy się całym ciałem. To bolesny masaż, ale przynosi olbrzymią ulgę.

Kolejną kwestią są ćwiczenia powięzi. Jak ćwiczyć tkankę, której nie czuć? Chodzi przede wszystkim o napinanie i rozciąganie poszczególnych jej fragmentów. Najlepszym treningiem będzie rozciąganie jej w trakcie ćwiczeń ogólnorozwojowych, takich, które pobudzają do pracy wiele grup mięśniowych.

Dieta dla powięzi może wydawać się zaskakująca. Przypomnijmy, że powięź zbudowana jest z tkanki łącznej. Aby więc rozwijała się prawidłowo, poprawnie funkcjonowała, koniecznie pamiętajmy o jej nawadnianiu. Ponadto w naszej diecie nie powinno zabraknąć produktów z kolagenem – choćby galaretek.

Najważniejszą kwestią jest rozciąganie powięzi. Tylko ćwiczenia rozciągające potrafią należycie zadbać i wzmocnić powięź. Koniecznie wykonujmy je ostrożnie i delikatnie. Wszystko róbmy powoli i zatrzymujmy pozycje na minimum kilka minut. Tu także sprawdzi się roller. Podczas masażu powięzi możemy zatrzymać go w miejscach szczególnie obolałych. W tan sposób rozciągniemy powięź.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.