Jak ćwiczyć z piłką gimnastyczną 65cm? Dla kogo piłka gimnastyczna 65 cm?

Piłka gimnastyczna 65 cm, czyli piłka szwajcarska, stała się w ostatnich latach bardzo popularnym narzędziem do ćwiczeń. Urozmaici każdy trening - zarówno ten domowy, jak i na siłowni czy w fitness klubie. Dzięki niej możesz poprawić stabilizację, wysmuklić brzuch, wzmocnić mięśnie. Jednak musisz wybrać właściwą piłką szwajcarską. Jak dobrać odpowiednią piłkę gimnastyczną? I dla kogo piłka gimnastyczna 65 cm?

Jak dobrać odpowiednią piłkę gimnastyczną?

Chcesz zacząć ćwiczenia na piłce gimnastycznej? Świetnie! Pamiętaj jednak, że piłka, tak jak każde inne narzędzie do ćwiczeń, musi być odpowiednio dobrane do naszej sylwetki i wzrostu. Jak dobrać odpowiednią piłką gimnastyczną? Przede wszystkim musisz na niej usiąść. Nie warto więc kupować piłek szwajcarskich w sklepach internetowych, bez mierzenia. Najpierw przejdź się do sklepu sportowego, przymierz piłkę i dopiero później szukaj tańszych ofert w internecie.

Kiedy usiądziesz na piłce, pamiętaj, aby oprzeć się na niej całym ciężarem. Twoje ciało powinno tworzyć kąt prosty w stawach kolanowych. To wyznacznik tego, że piłka jest dla ciebie idealna. Nieco większy kąt rozwarty także jest w porządku. Ale już kąt ostry zdecydowanie nie.

Producenci oferują różne wymiary piłek dopasowane do wzrostu ćwiczącego. Często też różnią się one między sobą kolorem i sprężystością gumy. Pamiętaj, że piłka do treningu nie powinna być ani przesadnie napompowana, ani zbyt miękka. Kiedy na niej siadasz, powinna się lekko uginać.

Najpopularniejszą piłką gimnastyczną jest piłka szwajcarska 65 cm. To właśnie ten model najczęściej spotkamy na siłowniach i w fitness klubach. Dla kogo piłka gimnastyczna 65 cm?

Dla kogo piłka gimnastyczna 65 cm?

Śpieszymy z odpowiedzią na to pytanie. Piłki gimnastyczne 65 cm są przeznaczone dla osób o wzroście między 165 cm a 175 cm. Rozstrzał jest duży. Dlatego warto, szczególnie jeśli mamy kilka nadprogramowym kilogramów, sprawdzić kąt ugięcia w stawie kolanowym. Powinien on mieścić się w przedziale 90-110 stopni. Jeśli jest mniejszy, powinniśmy wybrać piłkę o rozmiar większą.

Jeśli masz mniej lub więcej wzrostu niż podany powyżej przedział, skorzystaj z naszej ściągawki i wybierz odpowiednią piłkę gimnastyczną dla siebie.

Jak dobrać piłkę gimnastyczną?

  • 45 cm – wzrost mniej niż 150 cm;
  • 55 cm – wzrost 150-165 cm;
  • 65 cm – wzrost 165-175 cm;
  • 75 cm – wzrost 175-185 cm;
  • 85 cm – wzrost wyższy niż 185 cm.

Piłka gimnastyczna - nie tylko ćwiczenia

Pamiętaj, że piłka szwajcarska może służy nie tylko do ćwiczeń. To także bardzo polecana alternatywa dla krzesła. Szczególnie jeśli mamy biurowy charakter pracy i dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Niestabilność piłki wymusza od nas ciągłe balansowanie ciałem i pracę mięśni głębokich.

W ten sposób ćwiczymy nawet podczas siedzenia! Musisz jednak wiedzieć, że jeśli piłka ma nam służyć tylko do siedzenia, warto wybrać rozmiar większą.

Piłka gimnastyczna nie tylko do ćwiczenia i do siedzenia? Tak! Okazuje się, że na rynku są dostępne piłki gimnastyczne do masażu. Mają specjalne wypustki, które podczas rolowania i masażu pobudzają krążenie.

Jak ćwiczyć z piłką gimnastyczną 65 cm?

Poniżej przygotowaliśmy kilka ćwiczeń z piłką gimnastyczną 65 cm. Włącz je do swojej treningowej rutyny już dziś!

Podciąganie kolan do klatki. Oprzyj się na dłoniach. Podudzia połóż na piłce. Następnie unieś tułów tak, żeby biodra były na wysokości barków i nóg. Napnij brzuch i przyciągnij kolana w kierunku klatki piersiowej. Ruch wykonuj przetaczając nogi na piłce. Z wydechem wróć do pozycji startowej. Zrób 10 powtórzeń.

Grzbiety na piłce. Połóż się na piłce. Piłka jest pod brzuchem, ale tak by sięgała aż do żeber. Stopy trzymaj nad ziemią. Dłonie oprzyj na podłodze przed piłką. Napnij mięśnie pleców i pośladków. Zrób wydech i jednocześnie podnieś nogi w górę. Zatrzymaj się w momencie, gdy zrównają się z tułowiem. Opuść nogi. Zrób 10 powtórzeń.

Wypad na piłce. Zegnij lewą nogę w kolanie i połóż ją na piłce. Cały czas trzymaj wyprostowane plecy. Obniż pozycję, zginając prawe kolano. Równocześnie wycofaj lewą nogę. Zatrzymaj się w tej pozycji na chwilę i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA