Masaż wibracyjny, czyli skuteczny sposób na bóle kręgosłupa. Kiedy stosować masaż wibracyjny i jakie efekty daje?

Masaż wibracyjny to sprawdzony sposób w walce z bólami kręgosłupa i międzyżebrowymi dolegliwościami. Fizjoterapeuci i ortopedzi zalecają go szczególnie często, gdy mamy do czynienia z wszelkiego rodzaju stanach po urazach, zwłaszcza tkanek miękkich, reumatoidalnych zapaleniach stawów, bólach mięśni, przykurczach czy zaburzeniach krążenia obwodowego. Jakie efekty daje masaż wibracyjny? I czy masaż wibracyjny może szkodzić?

Co to jest masaż wibracyjny?

Masaż tajski, masaż sportowy, masaż świecą… Wiele różnych rodzajów masaży oferują nam kliniki SPA czy gabinety kosmetyczne. Rzadko spotykany w takich miejscach jest masaż wibracyjny? Dlaczego? I co ro jest masaż wibracyjny? Okazuje się, że jego działanie choć proste, wymaga specjalnego aparatu – Aquavibron. Z tego powodu częściej spotkamy go w gabinetach lekarskich, u fizjoterapeutów niż w popularnych centrach czy klinikach.

Działanie urządzenia jest banalnie proste. Maszyna wyposażona jest w specjalnego węża, przez którego przepuszcza się wodę. Na końcu jest zamocowana specjalna, gumowa membrana. W zależności od regulacji ciśnienia przepływu wody membrana wibruje. Częstotliwość jej drgań może być od delikatnej, przez umiarkowaną po bardzo silną. Membranę dostosowuje się do konkretnego schorzenia. Płaskiej używa się do masażu małych grup mięśni. Natomiast takiej ze specjalną wypustką do dużych grup mięśniowych.

Występują także membrany z kolcami, które służą do skutecznego masażu tkanek podskórnych. Dzięki nim poprawia się między innymi ukrwienie obwodowe. Innym jeszcze rodzajem są membrany z grzebieniem i kulkami. Te działają rozluźniająco, więc zazwyczaj zalecane są przy przykurczach oraz w stanach silnego napięcia mięśni.

Wielu ekspertów fizjoterapeutów uważa jednak, że najskuteczniejszy masaż wibracyjny to ten z wykorzystaniem membran wklęsłych. Podczas masażu z ich użyciem  wytwarza się dodatkowe podciśnienie. Dzięki temu masaż wibracyjny przynosi szybsze i skuteczniejsze rezultaty.

Masaż wibracyjny – co daje?

Zastanawiasz się wciąż, jakie efekty daje masaż wibracyjny? Czy to jest dla ciebie? Masaż wibracyjny jest bardzo przyjemny. Masaż wibracyjny daje bardzo przyjemne uczucie rozluźnienia. Trwa zazwyczaj około 15 minut i jest częścią rehabilitacji. Zazwyczaj łączy się go z różnymi ćwiczeniami, więc musi być wykonywany przez doświadczonego specjalistę.

W wielkim skrócie, masaż wibracyjny daje efekty, które odbierają nasze zakończenia nerwowe. Dzięki temu dochodzi do poprawy ruchomości mięśni i stawów. Poprawia się ukrwienie całego organizmu, więcej tlenu dociera do naszych tkanek, są więc one lepiej odżywione, a to oznacza także, że znacznie szybciej się regenerują.

Masaż wibracyjny wykazuje działanie przeciwbólowe. Już 10-15 minut masażu wystarczy, aby skutecznie rozluźnić napięte mięśnie. Nie można zapomnieć także o tym, że masaż wibracyjny poprawia samopoczucie. Szybko nas uspokaja, relaksuje. Stres mija, a my czujemy się szczęśliwsi, bardziej wypoczęci.

Kiedy stosować masaż wibracyjny?

Masaż wibracyjny warto stosować przede wszystkim w przypadku dolegliwości kręgosłupa. Kiedy jeszcze stosować masaż wibracyjny? Pomoże pacjentom, którzy skarżą się na przykurcze, zaburzenia krążenia obwodowego. A także tym, którzy cierpią z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów, artretyzmu, zaniku i bólu mięśni.

Specjaliści zalecają go także osobom po różnego rodzaju urazach - szczególnie tkanek miękkich, ale nie tylko, także przy obrzękach czy uszkodzeniu więzadeł. Możemy spróbować terapii z wykorzystaniem masażu wibracyjny także, gdy doskwierają nam bóle międzyżebrowe, dyskopatia, zapalenie korzonków, czy takie dolegliwości jak łokieć tenisisty czy znieczulica skóry. Nowością ostatnich lat jest zalecanie masażu wibracyjny także osobom narażonym na przewlekły stres czy z nawracającymi stanami depresyjnymi.

Czy masaż wibracyjny szkodzi?

Pozostaje już tylko odpowiedzieć na jedno pytanie - czy masaż wibracyjny szkodzi? Zdecydowanie nie. Jednak należy pamiętać o przeciwwskazaniach do jego wykonania. Nie można poddać się zabiegowi, gdy mamy różnego rodzaju infekcje. Masaż wibracyjny nie jest więc wskazany przy gorączce, ostrych stanach zapalnych. Nie można go wykonywać w ciąży i podczas zmagania się z chorobą nowotworową. Nie powinno się też tego typu zabiegu wykonywać w przypadku zapalenia żył i tętnic, żylaków, miażdżycy czy osteoporozy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.