Trening z hantlami dla początkujących. Od czego zacząć? Poznaj zasady i przykładowe ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia z hantlami to prostu sposób na to, aby wrócić do formy, a także przekonać się do aktywności fizycznej. Są łatwe, nie wymagają odwiedzin na siłowni czy współpracy z trenerem personalnym. Od czego zacząć trening z hantlami dla początkujących? Jak ćwiczyć z hantlami w domu?

Ćwiczenia z hantlami – efekty

Zacznijmy od tego, że jest naprawdę wiele powodów, aby rozpocząć systematyczne ćwiczenia z hantlami. Przede wszystkim regularne ćwiczenia z hantlami pozwalają na rozbudowanie mięśni barków oraz ramion. Ale nie tylko! Podczas treningów dochodzi do wzmacniania mięśni rąk. Poprawia się także nasz ogólna koordynacja ruchowa. Jeśli ćwiczymy z hantlami sumiennie, możemy także spodziewać się utraty kilogramów i wysmuklenia sylwetki. Ale to wciąż nie wszystko. Trening z hantlami wzmacnia mięśnie kręgosłupa, więc łatwiej zachować nam wyprostowaną sylwetkę i wzmocnić korpus.

Nie można zapominać także o tym, że podczas ćwiczeń wydzielane są endorfiny, zwane również hormonami szczęścia, więc poprawia się nasz nastrój, znika przewlekły stres. Taka aktywność fizyczna sprawia także, że nasz organizm dotlenia się i znacznie lepiej funkcjonują wszystkie organy.

Jak ćwiczyć z hantlami w domu? Zasady

Jak rozpocząć trening z hantlami? Przede wszystkim warto na początek wybrać się na siłownię i w ogóle sprawdzić, czy taka forma treningu jest na pewno dla nas odpowiednia. Jeśli po kilku treningach na siłowni lub w fitness klubie, złapiemy bakcyla, warto pomyśleć o zakupie własnych hantli do treningu domowego. Oczywiście nie jest to konieczne. Możemy w dalszym ciągu chodzić na siłownię, a w domowym treningu wykorzystywać butelki napełnione wodą lub piaskiem.

Na siłowni czy podczas zajęć fitness klubie czuwa nad nami instruktor, a jak ćwiczyć z hantlami w domu? Przede wszystkim osoby początkujące powinny ćwiczyć około  15-20 minut dwa lub trzy razy w tygodniu. To w zupełności wystarczy na początek naszej przygody z hantlami, a gwarantujemy, że już po miesiącu ćwiczeń zobaczycie pierwsze efekty.

Pamiętaj, że w ćwiczeniach z hantlami chodzi o powtarzalność. Musisz się śpieszyć. Wszystko jednak musisz robić dokładnie, skupiaj się na precyzyjnych ruchach. Często nie liczba powtórzeń, a ich jakość jest kluczowa. Wspomnimy raz jeszcze o wizycie na siłowni. Jeśli to twoje pierwsze doświadczenie z treningiem siłowym, naprawdę warto skorzystać z cennych rad doświadczonego trenera personalnego. Ekspert pokaże ci podstawowe ćwiczenia, zwróci uwagę na technikę i uczulili na błędy.

Poniżej znajdziecie przykładowe ćwiczenia z hantlami. Na początek wypróbuj ćwiczenia z hantlami na ręce, które wzmocnią triceps i biceps, oraz trening z hantlami na brzuch.

Przykładowe ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia z hantlami na ręce – triceps, biceps

  1. Chwyć w dłonie hantle. Stań w szerokim rozkroku. Ręce opuść wzdłuż tułowia. Obniż biodra jak najniżej i unieś dłonie. Zbliżaj je wnętrzem do barków. Powtórz to 25 razy.
  2. Stań w rozkroku i weź hantle w dłonie. Ręce luźno wiszą wzdłuż tułowia. Wyprostuj ręce w bok, zatrzymaj na chwilę i opuść. Powtórz to 15 razy.
  3. Stań prosto, ściągnij łopatki. Weź hantle w dłoń. Zrób daleki wypad w przód prawą nogą, równocześnie unieś dłonie w górę. Plecy trzymaj cały czas proste. Odepchnij się prawą nogą i wróć do pozycji początkowej. Powtórz ćwiczenie na każdą ze stron. Wykonaj po 10 powtórzeń.

Trening z hantlami na brzuch

  1. Połóż się na plecach. Nogi ułóż tak jak do siedzenia na krześle. Stopy krzyżuj w kostkach. Dłonie umieść za głową. Trzymaj mocno hantle. Napinając mięśnie brzucha unoś górną partię tułowia wraz z łopatkami. Zejdź ponownie na podłoże. Powtórz 10 razy.
  2. Połóż się na plecach. Nogi zegnij w kolanach. Na klatce piersiowej połóż hantle. Przytrzymuj je rękoma. Zacznij robić skłony tak jak w tradycyjnych brzuszkach. Pamiętaj jednak, aby koniecznie odrywać tylko łopatki od podłoża i wykonywać wydech podczas całej fazy skłonu. Powtórz 10 razy.
  3. Usiądź prosto z hantlami w dłoniach. Zegnij kolana i unieś nogi do góry. Trzymaj je zgięte do kąta prostego. Rób skręty na boki. Pamiętaj, aby skręcać się w tułowiu, a nie tylko w ramionach. Powtarzaj 15 razy na stronę.
Więcej o: