Odżywka węglowodanowo-białkowa odpowiada nie tylko za przyrost mięśni. Jak działa odżywka węglowodanowo-białkowa?

Odżywki węglowodanowo-białkowe mają szereg właściwości. Ich nadrzędnym zadaniem jest oczywiście potęgowanie przyrostu beztłuszczowej masy mięśniowej. Nie można jednak zapominać także o tym, że znacznie skracają one czas regeneracji powysiłkowej. Powinny je stosować przede wszystkim osoby o znacznie zwiększonym zapotrzebowaniu na energię, którym zależy na szybkim rozwoju masy oraz siły mięśni. Co należy o nich wiedzieć?

Odżywka węglowodanowo-białkowa – co to jest?

Odżywka węglowodanowo-białkowa to inaczej preparaty węglowodanowo-białkowe. Środki te nazywane są także "gainerami". Eksperci – dietetycy, trenerzy personalni – polecają je przede wszystkim jako środki, które ułatwiają zwiększenie masy mięśniowej. Stosują je więc zarówno stali bywalcy siłowni, jak i osoby początkujące, które liczą na szybkie efekty ćwiczeń.

Co to są odżywki węglowodanowo-białkowe tak konkretniej? W składzie tych preparatów znajdziemy przede wszystkim komponenty węglowodanowe. Są to maltodekstryny. To nic innego jak polimiery glukozy, które są trochę zbliżone do skrobi, ale charakteryzują się tym, że są trawione od niej znacznie szybciej. Dodatkowo znajdziemy w nich także glukozę, fruktozę,  sacharozę.

Oprócz komponentów węglowodanowych znajdują się nich także te białkowe. To zazwyczaj białka mleczne (konkretniej serwatkowe i kazeinowe). Mogą być one uzupełnione o proteiny jajeczne, pszeniczne, sojowe, wołowe.

W każdej odżywce znajdziemy także mnóstwo dodatków witaminowo-mineralnych. Na etykietach preparatów na pewno zauważymy wymienione witaminy z grupy.  Nie można także zapomnieć o takich substancjach jak kreatyna, aminokwasy BCAA i glutamina, tauryna, l-karnityna, błonnik.

Odżywka węglowodanowo-białkowa – jak działa?

Skoro już wiemy, co to jest odżywka węglowodanowo-białkowa, warto zastanowić się, jak działa. Nie miejmy mylnego pojęcia o ich działaniu. To nie żaden magiczny preparat, który sprawi, że mięśnie same będą rosnąć, a my nic nie musimy zupełnie nic robić. To błędne myślenie, przez którego możemy nawet przedawkować preparaty, a nie doczekać się efektów.

Odżywka węglowodanowo-białkowa działa bardzo podobnie jak inne produkty spożywcze. To jedynie dodatkowe kalorie, które pomogą nam uzupełnić bilans energetyczny. Czym więc się wyróżniają? Przede wszystkim formą. To płyn, więc łatwiej nam go spożyć, gdy nie jesteśmy już głodni. Są wygodne w użyciu, można je pić zawsze i wszędzie. Ponadto ich płynna konsystencja jest łatwo przyswajalna przez organizm.

Odżywka węglowodanowo-białkowa – dla kogo?

Dla kogo odżywka węglowodanowo-białkowa jest więc wskazana? Przede wszystkim powinni o niej pomyśleć wszyscy ci, którzy mają  problem z tym, żeby dostarczyć odpowiednią ilość węglowodanów i białka z tradycyjnej żywności. Przed tę odpowiednią ilość rozumiemy takie proporcje, które umożliwiają osiągnięcie nadwyżki kalorycznej w diecie. Powinna ona wynosić około 10 -15 proc. całkowitego dziennego zapotrzebowania na energię. Podsumowując więc, po odżywki węglowodanowo-białkowe powinny sięgać osoby, które dużo trenują, a mimo dostarczania odpowiednich porcji jedzenia nie mogą przybrać na masie.

Zdecydowanie odżywki węglowodanowo-białkowe nie są dla każdego. Odżywki węglowodanowo-białkowe to źródło bardzo szybko przyswajalnych węglowodanów. Jak nie trudno się domyślić, ich  nadmierne spożycie może przyczyniać się do przyrostu tkanki tłuszczowej i znacznego obniżenia kondycji zdrowotnej. Możemy więc od nich tyć. Nie są to preparaty wskazane dla osób z problemami z nadwagą czy otyłością. Powinny ich unikać także osoby, które mają tendencje do tycia.

Odżywka węglowodanowo-białkowa – dawkowanie

Jeśli zdecydujemy się na stosowanie odżywki węglowodanowo-białkowe musimy zadbać o jej właściwe dawkowanie. Najlepsze efekty zauważymy, gdy będziemy ją spożywać w okolicach treningu. Świetnym momentem jest skończony trening. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na przykładać popijać odżywką mniej kaloryczne posiłki lub stosować ją zamiennie jako posiłek w pracy, szkole czy na uczelni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.