De volaille, czyli rodzinny obiad w wersji de luxe. Jak zrobić de volaille? I jak odchudzić kotlet de volaille?

Nie wyobrażasz sobie rodzinnego obiadu u mamy bez de volaille? My też nie! To danie, które króluje na polskich stołach od dawien dawna. Warto jednak poznać przepis na odchudzoną wersję tego kotleta. Dlaczego? Ten klasyczny jest dość kaloryczny. Ile kalorii ma kotlet de volaille? I jak zrobić de volaille? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Ile kalorii ma kotlet de volaille?

Kotlet de volaille to panierowana w jajku i bułce tartej, smażona na głębokim oleju roztłuczona tłuczkiem pierś z kurczaka. W tradycyjnej wersji dania nadziewa się ją masłem i przyprawami. Może występować w wersji z koperkiem lub masłem ziołowym. De volaille, które znamy dobrze z rodzinnych świąt to często wersje bogatsze. Niewiele mające wspólnego z klasyką. Zdarza się więc, że są nadziewane serem.

Ile kalorii ma kotlet de volaille? Klasyczny de volaille w 100 g ma 270 kcal. W wersji z serem odpowiednio więcej. Jednak pozostawmy warianty tego dania. Skupmy się wyłącznie na tradycyjnej odmianie tego dania. Jak zrobić de volaille? Poniżej znajdziecie przepis na kotlet de volaille.

Przepis na kotlet de volaille

Cały sekret przyrządzenia tego wyjątkowego dania tkwi w zatrzymaniu w środku masła. Kluczowy jest także wybór odpowiedniego mięsa. Najlepiej kupić filety z kurczaka zagrodowego lub tego z wolnego wybiegu. Są zdrowsze i mają lepszy smak.

Kolejne składowe przepisu na kotlet de volaille to panierka, masło i olej do smażenia. W celu przygotowania panierki potrzebujesz trzech naczyń. W jednym roztrzep jajko, do drugiego wsyp mąkę, a do trzeciego bułkę tartą. Jeśli chodzi o masło, to tu można wyróżnić dwie metody. Niektórzy dzielą masło na małe porcje, zawijają je w folię spożywczą i mrożą w zamrażalniku. Inni korzystają z miękkiego masła.

Pierwsza sposób jest najlepszy, gdy chcemy uzyskać kotlet de volaille z półpłynnym lub nawet lekko twardym masłem w środku. Gdy chcemy, aby było ono zupełnie rozpuszczone, powinniśmy od razu używać masła miękkiego.

Gdy mowa o oleju do smażenia, koniecznie wybierzmy dobry olej rafinowany.  Taki tłuszcz ma bardziej neutralny smak, dłużej można go przechowywać i jest odporniejszy na wysokie temperatury.

Przejdźmy do zawijania kotletów. Najlepiej próbować uformować je w walec. Lekko rozbite mięso prostujemy, robimy miejsce na nadzienie. Solimy wnętrze, nakładamy łyżką masło i zawijamy rulonik. Masło powinno być jak najgłębiej schowane w środku. Ściśle zwijamy kotleta. Tak ukształtowane kotlety możemy odstawić na chwilę do lodówki. W ciągu 5 minut mięso nieco stężeje i znacznie łatwiej będzie je obtaczać w panierce. 

Następnie obtaczamy go we wcześniej przygotowanej mące. Pamiętajmy, aby była to naprawdę solidna porcja mąki. Kotlet musi być porządnie obtoczony. Panierka musi się trzymać. Możemy końce naszego kotleta zawinąć do środka. Wszystko to ma na celu pozostawienia masła w środku. Kolejnym krokiem jest delikatne obtoczenie de volaille w jajku, a następnie znowu porządnie w bułce tartej. Możemy ponownie włożyć kotleta do lodówki. W ten sposób panierka stężeje. Jeśli lubimy grubą panierkę, możemy czynność powtórzyć. Obtaczamy kotlety w jajku i bułce tartej, już bez mąki!

Tak przygotowane kotlety smażymy na głębokim tłuszczu. Najlepiej przez około sześć, a nawet osiem minut z każdej ze stron. Pamiętajmy, że jest to gruba warstwa mięsa pokrytą także solidną panierką. Podpowiedzią może być złocisty, naprawdę rumiany kolor kotleta. To czas, aby przekręcić mięso na drugą stronę.

Jak odchudzić kotlet de volaille?

Powyższa wersja jest tradycyjnym wariantem de volaille. Oczywiście dość kaloryczną. Można jednak odchudzić to danie. Jak odchudzić kotlet de volaille? Na początek warto zrezygnować z podwójnej panierki. Zamiast mąki pszennej można użyć mąki kukurydzianej. Świetnym pomysłem jest także zastąpienie masła szpinakiem.  De volaille ze szpinakiem to oczywiście wariacja na temat tego klasycznego kotleta, jednak także bardzo smaczna!

De volaille ze szpinakiem przygotowujemy tak samo jak ten klasyczny. Zamiast masła dodajemy jednak wcześniej zblanszowany szpinak.

Więcej o: