Brzuch można ćwiczyć nawet w plenerze! Polecamy trening brzucha na siłowni miejskiej

Marzy ci się płaski brzuch? Nam też! Dlatego postanowiliśmy ćwiczyć regularnie mięśnie brzucha. Trening na brzuch nie musi być nudny i wcale nie ogranicza nas siłownia. Ćwiczenia na brzuch można bowiem wykonywać wszędzie - nawet w domu czy pod chmurką. Potrzebna jest wytrwałość i szczere chęci. Poznaj nasze przetestowane najskuteczniejsze ćwiczenia na brzuch.

Ćwiczenia  na brzuch – ogólne informacje

Trening na brzuch nie zakłada wyłącznie wykonywania brzuszków. Choć to skuteczne ćwiczenie i ma wiele wariantów to jednak jest wiele ciekawszych, bardziej intensywnych ćwiczeń, które mogą przynieść nam szybsze rezultaty. Pamiętajmy jednak, że same ćwiczenia na brzuch nic nie dadzą. Jeśli marzymy o płaskim, pięknie wyrzeźbionym brzuchu, musimy treningi na brzuch połączyć także z odpowiednią dietą. Dobrze zbilansowany, urozmaicony jadłospis pomoże nam w osiągnięciu celu.

Jak często wykonywać ćwiczenia na brzuch?

Trening na brzuch nie powinien mieć miejsca codziennie. Nawet jeśli jesteśmy wysportowani, dużo się ruszamy, to musimy pamiętać, że mięśnie brzucha są niezwykle delikatne. Na dodatek często są angażowane  także podczas innych ćwiczeń. Pracujemy brzuchem także choćby podczas przysiadów, trzymania deski czy wykonywania martwego ciągu. Z tego powodu nie powinniśmy wykonywać ćwiczeń na brzuch każdego dnia. Zdecydowanie wystarczy dwa lub trzy razy w tygodniu. Jeśli dobierzemy odpowiednie obciążenie, postawimy na solidną technikę i przemyślimy kolejność wykonywanych ćwiczeń, to na pewno pojawi się na naszym brzuchu pożądana „kratka”. Zastanówmy się tylko, jakie ćwiczenia na siłowni wykonywać na brzuch.

Jakie ćwiczenia na siłowni wykonywać na brzuch? Od czego zacząć?

Z jednej strony musimy pamiętać o różnorodności ćwiczeń, z drugiej koniecznie zwróćmy uwagę na ich kolejność wykonywania. Zanim powiemy, jakie ćwiczeni a na siłowni wykonywać na brzuch, warto poznać podstawy efektywnego treningu.

Przede wszystkim ćwiczenia na brzuch powinniśmy rozpoczynać od dolnych partii brzucha. Dopiero po pewnym czasie należy wykonywać ćwiczenia na mięsień prosty brzucha oraz mięśnie skośne. Dlaczego? Dzięki temu uchronimy mięśnie skośne przed przetrenowaniem, a dolne mięśnie (słabsze) dostaną silniejszy bodziec do rozwoju.

Pamiętaj, aby trening na brzuch zaplanować na koniec treningu. Jeśli tego dnia trenujesz także inne duże partie mięśniowe, wystarczą trzy ćwiczenia. Każde z nich powinno zawierać trzy serie, podczas których wykonasz od 20 do 25 powtórzeń. Natomiast jeśli ćwiczenia na brzuch są twoim oddzielnym treningiem, zrób pięć lub sześć ćwiczeń. Każde z nich powtórz w czterech seriach. Na pojedynczą serię składa się około 25 powtórzeń.

Najlepsze ćwiczenia na siłowni na płaski brzuch

Poniżej znajdziesz najlepsze ćwiczenia na siłowni na płaski brzuch. Wyróżniliśmy dwa rodzaje ćwiczeń – te, które możesz wykonać na siłowni oraz te, które możesz zrobisz na siłowni miejskiej, czyli pod chmurką. Który trening jest dla ciebie lepszy?

Ćwiczenia na brzuch na maszynach - skłony tułowia z liną wyciągu górnego klęcząc (“allachy”)

Do wyciągu górnego przymocuj linę. Uklęknij przed wyciągiem, złap linę nad głową. Zrób skłon, a równocześnie, wraz z wydechem, wykonaj spięcie mięśnie brzucha. Ramiona są cały czas nieruchome. Twój ruch powrotny powinien być jeszcze wolniejszy. Nie szarp, nie rwij ruchu. Wszystko wykonuje jednostajnie.

Ćwiczenia na brzuch na maszynach - skłony boczne na ławce rzymskiej

Połóż się na ławce rzymskiej bokiem i zablokuj nogi. Tułów umieść równolegle do podłoża, ręce skrzyżuj na klatce piersiowej albo na karku. Następnie prowadź skłony tułowia w górę do maksymalnego spięcia mięśni skośnych. Zatrzymaj ruchu na kilka sekund.

Ćwiczenia na brzuch na miejskiej siłowni – twister

Stań na lekkim podwyższeniu. Pilnuj równego ułożenia stóp na podeście. Zacznij skręcać biodra w lewą i w prawa stronę. Pamiętaj, aby cały czas trzymać się uchwytów. Skręcaj biodra, a nie całe ciało. Ćwiczenie najmocniej angażuje do pracy mięśnie skośne brzucha.

Ćwiczenia na brzuch na miejskiej siłowni – poręcze

Złap się za poręcze. Lewa ręka trzyma lewą, prawa prawą. Utrzymaj cały ciężar ciała na poręczach. Zacznij maszerować na rękach. Raz jedna, raz druga dłoń minimalnie przesuwa się po poręczy. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.