Jak ćwiczyć mięśnie brzucha z piłką gimnastyczną? Przykładowy trening z piłką gimnastyczną

Ćwiczenia na piłce stają się coraz popularniejsze. W wielu fitness klubach znajdziemy całe godzinne zajęcia poświęcone wyłącznie piłce gimnastycznej. To wszechstronne treningi, które pomagają nie tylko rozluźnić mięśnie, lecz przydają się jako forma wzmocnienia. Jaką piłkę do ćwiczeń wybrać? Która do czego służy? Rodzajów piłek gimnastycznych jest naprawdę wiele.

 Rodzaje piłek gimnastycznych – która do czego?

Warto wiedzieć, że piłka gimnastyczna została wymyślona przez szwajcarskich fizjoterapeutów już w latach 60. Z tego powodu niekiedy mówi się o niej piłka szwajcarska. Obecnie przyrząd ten robi furorę w fitness klubach i na siłowniach. Piłki gimnastycznej używa się bowiem już nie tylko podczas zajęć fizjoterapeutycznych, lecz także na takich treningach jak TBC, ABT, pilates, aerobik czy fat burning.

Zalet ćwiczeń z piłką gimnastyczną jest naprawdę wiele. Ćwiczymy na płaskiej powierzchni, cały czas jesteśmy wytrącani z równowagi. W ten sposób kształtujemy i wzmacniamy mięśnie głębokie. Otaczają one cały nasz tułów i są olbrzymim wsparciem dla naszego kręgosłupa. Dzięki nim garbimy się lub nie, potrafimy chodzić czy nawet siedzieć. Systematyczne treningi na piłce gimnastycznej stopniowo wzmacniają mięśnie głębokie, a to pozwala oczywiście uniknąć problemów z kręgosłupem i zapobiega wadom postawy. Oprócz tego poprawiamy równowagę, zwiększamy siłę, chronimy narządy wewnętrzne, poprawiamy ruchomość stawów bez obciążania ich i redukujemy napięcie nerwowe.

Powinniśmy jednak wiedzieć, że jest wiele rodzajów piłek gimnastycznych. Która do czego służy? Przede wszystkim należy wspomnieć o klasycznej piłce gimnastycznej. Może mieć średnicę od 56 do 75 cm. Jest ona uniwersalnym przyrządem do ćwiczeń. To ten rodzaj piłki spotykamy najczęściej w gabinetach rehabilitantów i klubach fitness.

Jest także piłka gimnastyczna ABS. Różni się od klasycznej materiałem, jest wykonana nie z PCV a z pianki. Także wykorzystuje się ją podczas ćwiczeń fitnessowych.

Warto wspomnieć także o piłce gimnastycznej z wypustkami. Zadaniem wypustek jest masaż ciała podczas ćwiczeń. Stosuje się ją więc przede wszystkim podczas ćwiczeń korekcyjnych i rozluźniających.

Często spotykaną jest także piłka gimnastyczna mini. Ma średnicę od około 16 do około 26 cm. Może być stosowana  w rehabilitacji i ćwiczeniach ogólnorozwojowych.

Powyższe piłki są najczęściej dostępne. Warto wybierać je zgodnie z zastosowaniem. I tak do treningu przykładowo mięśni brzucha powinniśmy wybrać klasyczną piłkę. Podpowiemy za chwilę, jak ćwiczyć mięśnie brzucha z piłką gimnastyczną, ale zwróć uwagę jeszcze na jedną kwestię – rozmiar klasycznej piłki.

Jaki rozmiar piłki wybrać?

Piłką gimnastyczną klasyczną dopasowujemy przede wszystkim do naszego wzrostu. Osoby niższe, mierzące od 150 cm do 165 cm, powinny wybierać piłki gimnastyczne o średnicy 55 cm. Wyższe – o wzroście mniej więcej 166-75 cm – powinny ćwiczyć na piłkach o średnicy 65 cm. A osobom wysokim (176-185 cm i powyżej 185 cm) są dedykowane piłki o średnicy, odpowiednio 75 cm i 85 cm.

Wróćmy już do postawionego na początku pytania - jak ćwiczyć mięśnie brzucha z piłką gimnastyczną? Poniżej znajdziesz przykładowy trening z piłką gimnastyczną. Pamiętaj, aby przed ćwiczeniami na piłce wykonać rozgrzewkę, a na koniec chwilę się porozciągać.

Przykładowy trening z piłką gimnastyczną

Ćwiczenie na piłce – przyciąganie w podporze

Ustaw nogi stabilnie na piłce. Powinny znaleźć się na niej także kolana. Reszta ciała jest ustawiona w podporze przodem. Wraz z wydechem ugnij kolana i przyciągnij je do klatki piersiowej. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie 10-15 razy.

Ćwiczenie z piłką - spięcia na piłce

Połóż się na piłce. Twoje łopatki powinny znaleźć się  poza nią. Stopy wbij stabilnie w podłoże. Z wydechem wykonaj spięcie, unoś przy tym  wyżej tułów.  Nie wykonuj tego ćwiczenia siłą szyi. Pracuje brzuch. Zrób 15 spięć.

Ćwiczenie z piłką - przekładanie piłki

Połóż się na macie. Wbij odcinek lędźwiowy w podłoże. Umieść piłkę między lewą ręką a prawą nogą. Dociśnij piłkę. Następnie zmieniaj rękę i nogę. Piłka powinna być cały czas w górze. Jedna noga znajduje się nad ziemią.

Więcej o: