Dieta na płaski brzuch nie wymaga olbrzymich wyrzeczeń. Trzeba wiedzieć, co jeść i czego nie jeść, żeby mieć płaski brzuch. Warto też pomyśleć o diecie ABS. To system żywienia opracowany przez Davida Zinczenko, redaktora naczelnego miesięcznika „Men's Health”, popularnego na świecie magazynu o zdrowym stylu życia dla mężczyzn.
Dziennikarz nie mógł zrozumieć, dlaczego wszyscy dietetycy zalecają „jeść mniej”. Uważał, że w przypadku mężczyzn ta zasada nie ma zastosowania. Z jednej strony dla tego, że potrzebują więcej kalorii niż kobiety, z drugiej dla tego, że częściej chcą budować mięśnie i potrzebują w tym celu nadwyżek kalorycznych.
Opracował więc program dietetyczny na sześć tygodni. Jego nadrzędnym celem jest płaski brzuch. Jednak korzystnie wpływa on na cały organizm. Dochodzi do znaczącej poprawy formy, samopoczucia i sprawności.
Dieta ABS zakłada komponowanie posiłków z produktów z 12 grup żywieniowych. Dieta ABS zakłada także ograniczenie przetworzonych węglowodanów (czyli na przykład białego pieczywa, słodyczy), tłuszczów nasyconych (na przykład tłustych produktów pochodzenia zwierzęcego), tłuszczów trans (choćby margaryny i wyrobów cukierniczych), alkoholu i syropu kukurydzianego.
Warto wiedzieć, że stosując dietę ABS można raz w tygodniu zjeść jeden posiłek, który nie spełnia wymogów diety. W jadłospisie powinno znaleźć się dużo wartościowego białka – minimum 2 g na kilogram masy ciała u mężczyzn i 1,8 g u kobiet. W ten sposób dojdzie do przyspieszenia przemiany materii i procesów budulcowych. Ważną zasadą diety ABS jest także spożywanie sześciu posiłków dziennie. Powinny to być trzy duże dania i trzy małe przekąski.
Dieta ABS zdecydowanie nie zakłada więc ograniczania kalorii. Na pewno nie będziemy chodzić głodni! A jeśli nie mamy ochoty czy też czasu na stosowanie nawet tak niewymagającej diety, możemy po prostu skupić się na wybieraniu dobrych produktów na płaski brzuch. Co jeść, żeby mieć płaski brzuch? I przede wszystkim, czego nie jeść, żeby mieć płaski brzuch?
Dobre produkty na płaski brzuch to na przykład płatki owsiane i otręby. Są cennym źródłem błonnika. Substancja ta wiąże wodę, wypełnia przewód pokarmowy i w ten sposób przyspiesza przemianę materii oraz pracę jelit.
Warto jeść także jogurt, kefir i maślankę. To produkty, które sprawią, że także szybciej będziemy spalać tłuszcz. Obniżą też poziom glukozy i działają przeciwzapalnie.
Wśród dobrych produktów na płaski brzuch na pewno warto wymienić także wszelkie ziarna, pestki, ryby i oczywiście awokado. Znajdziemy w nich kwasy tłuszczowe omega-3. Działają przeciwzapalnie oraz pomagają spalać tłuszcz.
A jeśli zastanawiasz się, czego nie jeść na płaski brzuch, to na pewno na tej liście powinny znaleźć się smażone potrawy, alkohol, pszenne pieczywo, słodycze, ciastka, słone przekąski, rośliny strączkowe (choć zdrowe, działają gazotwórczo). Lepiej unikać także wędliny i mięsa nieznanego pochodzenia.
Nie oszukujmy się jednak. Diecie muszą towarzyszyć ćwiczenia na płaski brzuch. Dzięki temu szybciej zobaczymy efekty odchudzania, a efekt zostanie z nami na dłużej. Jakie ćwiczenia na płaski brzuch warto wybierać? Sprawdzi się każdy trening, który spala tłuszcz. Pomyśl więc o ćwiczeniach typu cardio. Możesz biegać, jeździć na rowerze, jeździć na rolkach, skakać na skakance, pływać, ćwiczyć na orbitreku czy wioślarzu. Świetnym pomysłem są także zajęcia w klubach fitness, które skupiają się na spalaniu tłuszczu. Opcji jest naprawdę wiele!