Ćwiczenia na gumach przynoszą świetne efekty! Zacznij od ćwiczeń na gumach na pośladki i biceps

Gumy oporowe od kilku lat należą do jednych z najpopularniejszych sprzętów do ćwiczeń. Są niewielkie, lekkie i tanie. Można z nimi wykonywać niemal każdy treningi - zarówno w domu, w plenerze czy na siłowni. Kiedy połączymy ćwiczenia na gumach oporowych z odpowiednią dietą uda nam się pięknie wysmuklić sylwetkę i szybko zauważyć efekty. Od czego zacząć? Od ćwiczeń na gumach na pośladki i biceps.

Ćwiczenia na gumach oporowych – kilka podstawowych informacji

Ćwiczenia na gumach oporowych stają się coraz popularniejsze. Swą rosnącą popularność zawdzięczają przede wszystkim świetnym efektom, które możemy zauważyć w bardzo krótkim czasie. Ponadto wpływa na to ma cena samej gumy i łatwa dostępność tego sprzętu. Gumy oporowe są wykonane z elastycznego lateksu. Nazywane także taśmami oporowymi różnią się od siebie stopniem oporu, który stawiają. Oczywiście, jak łatwo się domyślić opór powinniśmy dostosować do swoich możliwości oraz kondycji. Osoby zaawansowane mogą wybrać gumy twardsze, które trudniej się rozciągają. Na początek lepiej jednak próbować swoich sił na miękkich i bardzo rozciągliwych gumach. Istotne są także szerokość i grubość gumy. Także mają wpływ na opór gumy. Podobnie jak twardsza, grubsza i szersza guma będzie stawiają większy opór.

To, czym nie należy się kierować przy wyborze gumy oporowej to kolor. W powszechnej opinii właśnie barwa świadczy o oporze i w konsekwencji trudności ćwiczeń. To jednak mylne przekonanie. Dany kolor jest kwestią producenta. Różowa guma jednej marki może mieć inne właściwości niż taśma w tym samym kolorze z innego sklepu. Nie sugerujmy się tym więc.

Ćwiczenia na gumach w domu – jakie efekty?

Wiele osób zastanawia się, czy trening z taśmami na siłowni przynosi lepsze efekty niż ćwiczenia na gumach w domu. Tak naprawdę wszystko zależy tylko od nas – od naszej wytrwałości, przykładności i techniki. Jeśli będziemy solidnie ćwiczyć na gumach w domu, efekty możemy osiągnąć lepsze niż chodząc na treningi do fitness klubu.

Jakie efekty przynoszą więc ćwiczenia na gumach w domu? Przede wszystkim warto wiedzieć, że podczas treningu z gumą angażujemy wszystkie partie mięśni. Świetnie sprawdzą się więc one jako alternatywa dla treningu siłowego z hantlami. Warto wiedzieć, że nawet ćwicząc daną partię ciała  - przykładowo nogi – do pracy pobudzamy także inne części ciała – w tym przypadku barki i plecy. Ćwiczenia na gumach w domu nie należą do ćwiczeń izolowanych. Ćwiczymy całe ciało.

To skuteczne ćwiczenia, choć bardzo niepozorne. Gumy są lekkie, tanie, łatwe w przechowywaniu czy w transporcie. Możemy jeździć z nimi na wakacje czy brać je sobą do parku. Ich niewielki rozmiar sprawdzi się więc szczególnie, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca na trening czy przechowania akcesoriów do niego. Ponadto warto wiedzieć, że ćwiczenia na gumach w domu niosą ze sobą naprawdę niewielkie ryzyko kontuzji. Jeśli rozgrzejemy ciało przed treningiem i wykonanym sesję rozciągania po zakończonych ćwiczeniach (możemy także rozciągać się z użyciem taśm oporowych), to naprawdę nie grożą nam ani bolesne kontuzje, ani nawet zakwasy.

Efekty ćwiczeń na gumach naprawdę nas zaskoczą. Przede wszystkim wzmocnimy mięśnie. Dzięki wzmożonemu napięciu, nacisku przez cały czas, staną się one bardziej elastyczne, mocniejszej, odporniejsze na inne aktywności. Aby zauważyć takie rezultaty, należy ćwiczyć przynajmniej przez godzinę, najlepiej trzy razy w tygodniu. Gdy do takiego treningu dołożymy zdrową dietę, nie tylko wzmocnimy mięśnie, lecz także wysmuklimy ciało, zmniejszymy tkankę tłuszczową i zauważymy mniejsze obwody w udach oraz talii.

Poniżej przedstawiamy dwa proste ćwiczenia, od których warto zacząć swoją przygodę z taśmami – ćwiczenie na gumach na pośladki oraz ćwiczenie na gumach na biceps.

Ćwiczenie na gumach na pośladki

Ustaw się w klęku podpartym. Gumę oporową zaczep o uda – i lewe, i prawe. Trzymaj wyprostowane plecy. Ręce ułóż pod barkami. Głowę trzymaj na przedłużenie tułowia. Następnie podnoś nogę w bok. Uginaj ją w kolanie. Zrób trzy serie po 10 powtórzeń na każdą ze stron.

Ćwiczenie na gumach na biceps

Stań prosto. Jedną stopę ustaw na środku taśmy. Złap końce gumy w dłonie. Stopa blokuje gumę oporową. Zacznij w szybkim tempie uginać i prostować łokcie. Ćwicz przez minutę, odpocznij i powtórz ćwiczenie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA